Fototest – Nokia 8 Sirocco

Nokia 8 Sirocco

Już dawno na blogu nie było żadnej recenzji aparatów w telefonach z logiem Nokia, jednak teraz trochę ich będzie, więc każdy coś dla siebie powinien znaleźć. Na pierwszy ogień przyszła Nokia 8 Sirocco, która jest ulepszoną wersją już testowanej przeze mnie Nokii 8. Jednak czy aparaty w tym modelu zostały poprawione? I czy przede wszystkim aparaty w tym urządzeniu się u mnie sprawdziły? Zaraz będziecie mogli się przekonać.

Zanim przejdziecie jednak dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Nokia 8 Sirocco

Nokia to urządzenie wyposażyła w trzy aparaty. Dwa z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat szerokokątny posiada matrycę 12 Mpx z przesłoną f/1.7. Drugi aparat z teleobiektywem posiada matrycę 13 Mpx wraz z przesłoną f/2.6.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 5 Mpx. Niestety producent nie chwali się jaką przesłonę zastosował w tej przedniej kamerce.

2. Pochmurna pogoda

Aparaty podczas pochmurnej pogody w tym urządzeniu sprawdzają się w miarę dobrze. Zdjęcia co najważniejsze w takim oświetleniu nie są ciemne i co ważne, to kolory również nie są przygaszone. Dodatkowo wspomnieć mogę o automatycznym HDR, które w tym urządzeniu sprawdza się w miarę dobrze, przez co cienie nie są duże i są w miarę ładnie wyciągnięte. Dodatkowo powiedzieć muszę o jakości i szczegółowości, ale nie ma tutaj żadnych zastrzeżeń i wszystko jest tak, jak powinno być.

Pochmurna pogoda - Nokia 8 Sirocco

Pochmurna pogoda - Nokia 8 Sirocco

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia nie wychodzą najgorsze, jednak mam małe zarzuty co do głównego aparatu i bieli. W niektórych sytuacjach biel jest mocno przepalona i niestety psuje nam to cały efekt odbioru zdjęcia. Jednak co do szczegółowości i jakości to powiedzieć muszę, że nie jest źle, więc o to nie trzeba się bać. W sprawie kolorów mogę powiedzieć, że są one ładnie nasycone i odzwierciedlone. Szkoda, że biel jest taka, jaka jest i nic w tym zbytnio nie wskóramy, możemy tylko albo zacząć wykonywać zdjęcia w trybie profesjonalnym, albo nie robić zdjęć w bardzo ostrym słońcu.

Słoneczna pogoda - Nokia 8 Sirocco

Słoneczna pogoda - Nokia 8 Sirocco

4. Zdjęcia makro

Co do zdjęć typu makro wykonane telefonem Nokia 8 Sirocco, to powiedzieć muszę, że jest naprawdę w porządku, a nawet przyznać można, że jest super. Chociaż powiedzieć trzeba, że używając drugiego teleobiektywu, można napotkać się na niechciane szumy i utratę jakości (przy słabszym oświetleniu), więc polecam korzystać w większości z głównego obiektywu szerokokątnego. Co do samej jakości i szczegółowości zdjęć to przy głównym obiektywie nie można się przyczepić, ponieważ jest bardzo dobrze. Kolory również są poprawnie odwzorowane, a sama głębia ostrości dzięki jasnej przesłonie jest bardzo ładna.

Zdjęcia makro - Nokia 8 Sirocco

Zdjęcia makro - Nokia 8 Sirocco

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to powiedzieć muszę, że są one dobre, jednak przy średnich warunkach oświetleniowych możemy napotkać się na niechciane szumy i ziarno. Chociaż co ważne, to przy sztucznym oświetlenie nie jest źle, jednak kolory są odrobinę zbyt jaskrawe i mi to np. nie odpowiada. Tak samo trzeba powiedzieć, że w obu warunkach autofocus zbytnio sobie nie radził i np. na drugim przykładowym zdjęciu to widać. Dodatkowo wspomnieć muszę o krawędziach, które niestety są rozmazane, nie spodziewałem się tego w tym urządzeniu, a jednak jest inaczej.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 8 Sirocco

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 8 Sirocco

6. Przednia kamerka

Jeżeli chodzi o przednią kamerkę, to w dobrych warunkach oświetleniowych nie miałem z nią żadnego problemu, w średnich warunkach również takowego problemu nie miałem. Jednak warto zaznaczyć, że już w słabszych warunkach będziemy mogli napotkać się na niechciane szumy i ziarno na naszych zdjęciach, więc będzie trzeba pamiętać o doświetleniu scenerii przed wykonaniem zdjęcia. Wspomnieć jeszcze muszę, że przednia kamerka w tym urządzeniu nie ma problemu z balansem bieli i za to trzeba pochwalić producenta.

Przednia kamerka - Nokia 8 Sirocco

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonane tym urządzeniem do najjaśniejszych w trybie automatycznym nie są, jednak w trybie Pro zdjęcia są o wiele jaśniejsze i nie mają tyle szumów i ziarna. Co ważne, to zdjęcia wykonane w trybie Pro mogą startować do innych urządzeń, które bardzo dobrze radzą sobie w nocy. Co również jest ważne, to w trybie automatycznym zdjęcia są na tyle jasne, że w niektórych sytuacjach w zupełności to wystarczy. Ja polecam w tym urządzeniu w wielu sytuacjach korzystać, jeżeli jest taka możliwość z trybu profesjonalnego.

Zdjęcia nocne - Nokia 8 Sirocco

Zdjęcia nocne - Nokia 8 Sirocco

8. Przykładowe wideo

Nokia 8 Sirocco ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K, niestety w tej, jak i niższej rozdzielczości nie posiadamy żadnej z opcji stabilizacji obrazu. Szkoda, że Nokia nie postanowiła wyposażyć tego urządzenia przynajmniej w EIS. Obraz byłby przyjemniejszy dla oka. Co do nagrania, to powiedzieć muszę, że jakość i kolory są poprawne, jednak czasami aparat ma problemy z balansem bieli. Dodatkowo powiedzieć muszę, że Nokia umożliwiła nam na zmianę aparatu podczas nagrywania, jednak ma to przełożenie na kolory i za dobre to nie jest.

Podsumowując

Nokia 8 Sirocco

Nokia 8 Sirocco do najtańszych urządzeń nie należy, można to urządzenie spotkać w przystępnej cenie na różnych promocjach, jednak czy w aktualnej cenie, warto interesować się tym telefonem ze względu na jego aparaty? To zależy od Was, bo tak naprawdę w trybie automatycznym nie zawsze można wykonać super zdjęcia, a w trybie Pro już więcej jest takich szans. Jednak trzeba znać się trochę na parametrach, a jak wiadomo, nie każdy się na tym zna. Dlatego pozostawiam to Wam do oceny.

Zdjęcia wykonane Nokią 8 Sirocco -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?