Fototest – Huawei Mate 20

Huawei Mate 20

Nie tak dawno miałem przyjemność testować dla Was aparaty w telefonie Huawei Mate 20. Od razu muszę powiedzieć, że jakoś nie byłem pozytywnie nastawiony do aparatów w tym urządzeniu ze względu na dużą ingerencję sztucznej inteligencji, jednak po małym wyjeździe moje zdanie się odrobinę zmieniło i zaraz się przekonacie, co sądzę o czterech aparatach w tym urządzeniu.

Zanim jednak przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia rozpakowania tego telefonu.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Huawei Mate 20

Huawei to urządzenie wyposażyło w cztery aparaty. Trzy aparaty znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada 12 Mpx z przesłoną f/1.8. Drugi aparat szerokokątny posiada matrycę 16 Mpx z przesłoną f/2.2 — w tym aparacie posiadamy autofocus. Trzeci aparat z teleobiektywem posiada matrycę 8 Mpx z przesłoną f/2.4.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 24 Mpx i przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia w pochmurną pogodę wychodzą naprawdę dobrze i co najważniejsze, to sztuczna inteligencja nie ingeruje już tak mocno w zdjęcia tak, jak to było wcześniej w urządzeniach z logiem Huawei. Oczywiście, jeżeli chodzi o szczegółowość i jakość zdjęć, to powiedzieć muszę, że jest naprawdę super i aparatom w tym urządzeniu nie można tego zaprzeczyć. Kolory również są poprawne, chociaż przy włączonej sztucznej inteligencji kolory są odrobinę bardziej nasycone. Samej opcji HDR w tym urządzeniu nie znajdziemy, jednak w trybie automatycznym i nawet przy włączonej sztucznej inteligencji mamy coś na podobieństwo HDR i zdjęcia są wtedy jaśniejsze oraz same cienie nie są ani zbyt duże, ani zbyt mocne.

Pochmurna pogoda - Huawei Mate 20

Pochmurna pogoda - Huawei Mate 20

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia w słoneczną pogodę wychodzą równie dobrze, jak w odrobinę gorszych warunkach oświetleniowych. Sama szczegółowość i jakość zdjęć jest na dość wysokim poziomie, a nawet można powiedzieć, że bardzo wysokim. Same kolory są poprawne i bardzo ładnie nasycone. Osoby, które wolą mieć bardziej nasycone zdjęcia będą na pewno zadowolone. W sprawie cieni to powiedzieć muszę, że raz jest lepiej, a raz gorzej. To już niestety zależy od tego, jak mocne będziemy mieć światło. Jednak w większości sytuacji aparaty w Mate 20 radzą sobie bardzo dobrze.

Słoneczna pogoda - Huawei Mate 20

Słoneczna pogoda - Huawei Mate 20

4. Zdjęcia makro

W sprawie zdjęć makro wykonanych tym urządzeniem to przyznać muszę, że jakość i sama szczegółowość zdjęć jest super! Naprawdę zdjęcia tego typu mogą się podobać, nawet przy uruchomionej sztucznej inteligencji, która nawet pomaga przy wykonaniu zdjęć z mniejszą ilością cieni oraz poprawia ona głębie ostrości. Jeżeli chodzi o samą głębię ostrości, to jest ona naprawdę dobra, jeżeli wykonamy zdjęcie samym głównym aparatem bez sztucznej inteligencji. Powiedzieć też trzeba, że tryb przysłona działa coraz to lepiej i przy tym urządzeniu jest czym się pochwalić i można nim zrobić już naprawdę ładne zdjęcia z dużą głębią ostrości.

Zdjęcia makro - Huawei Mate 20

Zdjęcia makro - Huawei Mate 20

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to powiedzieć muszę, że źle nie jest, bo jest naprawdę bardzo dobrze. Szczegółowość i jakość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Najważniejsze jest to, że krawędzie nie są poszarpane i rozmazane i za to Huawei powinien dostać ogromne oklaski. Dodatkowo powiedzieć muszę, że autofocus w obu warunkach oświetleniowych radzi sobie całkiem nieźle i nie można na to narzekać. Nawet jeżeli chodzi o kolory, to powiedzieć muszę, że jest dobrze i nie można na to narzekać.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei Mate 20

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei Mate 20

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu jest bardzo dobra, nawet jeżeli chodzi o średnie warunki oświetleniowe. W gorszych warunkach oświetleniowych nie jest źle, trochę szumów i ziarna może się pojawić, ale co jest najważniejsze to szczegółowość w dalszym ciągu stoi na dość wysokim poziomie. Sama szczegółowość i jakość jest bardzo dobra, w średnich warunkach widać jak jest, a w lepszych warunkach oświetleniowych jest odrobinę lepiej, więc to urządzenie można polecić osobom, które lubią robić sobie dużo zdjęć typu selfie. Dodatkowo powiedzieć trzeba o balansie bieli, które w tym urządzeniu działa bardzo dobrze i można pochwalić za to producenta.

Przednia kamerka - Huawei Mate 20

7. Zdjęcia nocne

Tytułowe urządzenie może już spokojnie wchodzić na podium pod względem jasności i jakości zdjęć w nocy. Sam tryb automatyczny bardzo dobrze radzi sobie w nocy (nawet ze sztuczną inteligencją), a tryb nocny od Huaweia jest super! Najważniejsze jest to, że w trybie automatycznym uda się zrobić bardzo jasne zdjęcie, mimo iż odrobinę szumów i ziarna pojawi się na zdjęciu. Mimo to takie zdjęcie spokojnie można wrzucić na przeróżne portale społecznościowe. Dodatkowo wspomnieć muszę, że Huawei daje nam w pełni tryb profesjonalny, dzięki niemu możemy znacznie więcej wyciągnąć z aparatów w tym urządzeniu.

Zdjęcia nocne - Huawei Mate 20

Zdjęcia nocne - Huawei Mate 20

8. Przykładowe wideo

Huawei Mate 20 ma możliwość nagrywania w rozdzielczości 4K. Co ważne to w rozdzielczości Full HD mamy możliwość uruchomienia AI zoom. Oczywiście w żadnej rozdzielczości nie znajdziemy opcji włączenia elektronicznej stabilizacji obrazu, ale na całe szczęście w głównym aparacie znajdziemy optyczną stabilizację, która w miarę dobrze działa — wygląda to też jakby pomagała mu przy tym elektroniczna stabilizacja obrazu, jednak żadnej opcji takiej w aplikacji aparatu nie znajdziemy. W sprawie samego nagrania to powiedzieć mogę, że jest dobrze, a sama szczegółowość jest odpowiednia. Dodatkowo muszę pochwalić Huaweia za to, że podczas nagrywania mamy możliwość zmiany obiektywu i jest to dosyć ważny aspekt. Tak samo, że w obiektywie szerokokątnym mamy autofocus, a to się jeszcze nie zdarzyło. Dopowiedzieć jeszcze muszę, że przy zmianie aparatu podczas nagrywania widać zmianę kolorów i za dobre to nie jest i producent musi jeszcze nad tym popracować.

Podsumowując

Huawei Mate 20

Huawei Mate 20 to nie jest najtańsze urządzenie, ale na całe szczęście nie jest też najdroższe. Dodatkowo przyznać muszę, że ten telefon zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie i mam nadzieję, że Mate 20 Pro zrobi na mnie podobne wrażenie. Jak można się spodziewać, to polecam to urządzenie zarówno osobom, które interesują się mobilną fotografią, ale również polecam to urządzenie osobom, które już znają podstawy, a może nawet, jak i są bardziej pro i szukają urządzenia, które da im radę. Mate 20 jest takim urządzeniem i w zupełności wystarczy.

Zdjęcia wykonane Huaweiem Mate 20 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?