Fototest – Huawei Nova 3

Huawei Nova 3

Już jakiś czas temu mogłem Wam przedstawić recenzję aparatów w telefonie Huawei Nova 3. Niestety stało się, jak stało i dopiero teraz jestem w stanie Wam pokazać, co potrafią aparaty w tym urządzeniu. Dodatkowo wspomnieć muszę na samym początku, że większość zdjęć została wykonana z włączoną sztuczną inteligencją. Jednak czy w tym urządzeniu tryb AI dobrze się sprawdza? Zaraz będziecie mogli się przekonać.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Huawei Nova 3

Huawei to urządzenie wyposażyło w cztery aparaty. Dwa z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat RGB posiada matrycę 16 Mpx z przesłoną f/1.8. Drugi aparat monochromatyczny posiada matrycę 24 Mpx z przesłoną f/1.8.

Z przodu również znajdują się dwa aparaty. Główna przednia kamerka posiada matrycę 24 Mpx z przesłoną f/2.0, drugi aparat do rozpoznawania głębi posiada matrycę 2 Mpx z przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą dobrze, chociaż jeszcze lepiej mogą wyjść przy włączonej sztucznej inteligencji. To tylko dlatego, że podczas włączonego trybu AI mamy HDR, którego niestety brakuje w samym trybie automatycznym, bo jest jako osobny tryb — jak dla mnie jest to wielki strzał w kolano. Jednak powiedzieć trzeba, że szczegółowość i jakość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Dodatkowo kolory przy wyłączonej sztucznej inteligencji są ładnie nasycone, ale już przy włączonej są one mocno nasycone, a czasami przesycone i nie każdemu może to się podobać.

Pochmurna pogoda - Huawei Nova 3

Pochmurna pogoda - Huawei Nova 3

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia w słoneczną pogodę również wychodzą dobrze i są bardzo szczegółowe, a sama jakość jest na bardzo wysokim poziomie. Same kolory są bardzo ładnie nasycone, a dzięki sztucznej inteligencji są one podbite i niektórym może się to spodobać, a niektórym nie. Wszystko to zależy od gustu. Dodatkowo pamiętać trzeba o HDR w sztucznej inteligencji i dzięki temu cienie momentami są naprawdę ładnie wyciągnięte i znikome. Chociaż czasami nie rozumiem trybu AI, ponieważ strasznie podbija kontrast (przez to cienie są dosyć mocne) i wielu zwolenników tego rozwiązania nie będzie.

Słoneczna pogoda - Huawei Nova 3

Słoneczna pogoda - Huawei Nova 3

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro wykonane tym urządzeniem, to powiedzieć muszę, że są one dobre. Jednak przy uruchomionej sztucznej inteligencji możemy napotkać się na zbyt mocną, a nawet przesadzoną ostrością zdjęcia, chociaż przyznać trzeba, że dzięki temu zdjęcia są bardzo szczegółowe, a jakość jest ponownie na wysokim poziomie. Oczywiście co do kolorów to są one ładnie nasycone, ale niestety w sztucznej inteligencji są one zbyt mocno podkoloryzowane i nie wszystkim może to spasować.

Zdjęcia makro - Huawei Nova 3

Zdjęcia makro - Huawei Nova 3

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to przyznać muszę, że w obu warunkach oświetleniowych jest dobrze, chociaż już na samym początku wspomnieć muszę, że niestety kolory są nienaturalne i zbyt przesadzone. Oczywiście jest to zasługa nieszczęsnej sztucznej inteligencji. Kiedy ją wyłączymy, od razu kolory są bardziej naturalne. Sama szczegółowość i jakość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie nawet z włączonym trybem AI. Powiedzieć jeszcze muszę, że krawędzie zdjęć nie są mocno poszarpane i to jest dobra informacja, chociaż lepiej by było, gdyby krawędzie nie były w ogóle poszarpane ani rozmazane.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei Nova 3

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei Nova 3

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu niestety do najlepszych nie należy. Oczywiście w lepszych warunkach oświetleniowych jest lepiej, jednak jak widać w średnich warunkach oświetleniowych, najlepiej nie jest pod względem samej szczegółowości, jak i kolorów. Co również jest chyba dosyć ważne, to w przedniej kamerce również mamy możliwość uruchomienia sztucznej inteligencji, przez co kolory są odrobinę bardziej podbite i mniej naturalne. Wspomnieć muszę jeszcze o balansie bieli, który działa w miarę dobrze i można być z tego zadowolonym.

Przednia kamerka - Huawei Nova 3

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonane tym urządzeniem do najgorszych nie należą i co ważne, to w trybie automatycznym można wykonać w miarę jasne zdjęcia, które oczywiście będą miały szumy. Jednak nie będą one wielką czarną plamą, jak zdarza się to w niektórych urządzeniach. Również jak przystało na Huaweia, w tym urządzeniu znajdziemy tryb nocny, który sprawdza się bardzo dobrze. Chociaż trzeba też wiedzieć, że znajdziemy tutaj również tryb profesjonalny i nim również można uzyskać ciekawe efekty nie tylko w gorszych warunkach oświetleniowych. Co jednak warto zapamiętać, to że trybem automatycznym w tym urządzeniu da się zrobić odpowiednio jasne zdjęcia w nocy.

Zdjęcia nocne - Huawei Nova 3

Zdjęcia nocne - Huawei Nova 3

8. Przykładowe wideo

Huawei Nova 3 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K, ale niestety w tej rozdzielczości nie posiadamy żadnej stabilizacji. Dopiero w rozdzielczości Full HD mamy możliwość uruchomienia elektronicznej stabilizacji obrazu. Szkoda, że producent nie pokusił się o dodanie optycznej stabilizacji obrazu przynajmniej do kolorowej matrycy. Co do samego nagrania to powiedzieć mogę, że szczegółowość i jakość nagrania jest bardzo dobra. Chociaż w oczy najbardziej boli fakt braku stabilizacji w najwyższej rozdzielczości i fakt bardzo mocnych cieni, przez co źle się patrzy na takie nagranie. Wspomnieć jeszcze muszę o kolorach, które są bardzo nasycone i nie wiem, czy większości osób będzie się to podobać.

Podsumowując

Huawei Nova 3

Huawei Nova 3 to nie aż tak drogie urządzenie, jeżeli popatrzymy na same możliwości urządzenia, jednak czy warto zastanawiać się nad wyborem tego urządzenia? Sami też musicie zadecydować czy wydalibyście tyle pieniędzy na to urządzenie. Ja tylko powiedzieć mogę, że jest to dobre urządzenie do mobilnej fotografii i dla osób, które chcą się rozwijać pod tym względem, na pewno będą z tego urządzenia zadowolone (oczywiście jak wyłączą sztuczną inteligencję lub jak się do niej przyzwyczają). Na pewno na ogromny plus zaliczyć można wiele dedykowanych trybów do fotografowania, które daje nam producent i czasami warto, jest się nimi posługiwać.

Zdjęcia wykonane Huaweiem Nova 3 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?