Fototest – Sony Xperia XZ2 Premium

Sony Xperia XZ2 Premium

Sony przez dłuższy czas nie dawało swoim urządzeniom dwóch aparatów, jednak od Sony Xperia XZ2 Premium to się zmieniło. Jednak to nie są dwa aparaty jak w innych urządzeniach, które można spotkać na rynku, szczególnie jeżeli chodzi o sławniejsze marki. Sony w tym urządzeniu wyposażyło główny aparat w matrycę RGB, a drugi w matrycę monochromatyczną, która w tym urządzeniu jest nawet dobrze zastosowana. Czy lepsze są zdjęcia nawet w nocy wykonane tym telefonem? Zaraz się przekonacie.

Zanim przejdzie dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Sony Xperia XZ2 Premium

Sony to urządzenie wyposażyło w trzy aparaty. Dwa z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę RGB 19 Mpx z przesłoną f/1.8, a drugi aparat z matrycą monochromatyczną 12 Mpx z przesłoną f/1.6.

Przedni aparat został wyposażony w matrycę 13 Mpx z przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia w pochmurną pogodę wychodzą dobrze, jednak kolory są odrobinę przygaszone jak na aparaty Sony i ich matryce. Aczkolwiek przyznać trzeba, że sama szczegółowość i jakość zdjęć jest naprawdę bardzo dobra i tego telefonom Sony można zazdrościć. Gdyby producent jeszcze trochę poprawił oprogramowanie aparatu do swoich urządzeń, to naprawdę mogłyby te urządzenia i szczególnie ich aparaty konkurować z innymi flagowymi urządzeniami. W dalszym ciągu brakuje mi w urządzeniach Xperia automatycznego HDR, bo jak na razie w dalszym ciągu wywołać HDR możemy w trybie manualnym (lub jako osobny tryb). Z jednej strony jest to dobre, bo zmusza nas z korzystania z trybu manualnego i wykorzystywania większego potencjału z aparatów w tym urządzeniu, ale nie wszystkim może to pasować.

Pochmurna pogoda - Sony Xperia XZ2 Premium

Pochmurna pogoda - Sony Xperia XZ2 Premium

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia w słoneczną pogodę wychodzą również dobrze, tak samo, jak podczas gorszych warunków oświetleniowych. Co ważne, to kolory przy takim oświetleniu są dobre i poprawnie nasycone. Oczywiście szczegółowość i jakość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie i można to Sony pogratulować. Dodatkowo w sprawie kolorów powiedzieć muszę, że na zdjęciach wykonanych tym urządzeniem nie napotkamy przepalonej bieli i jest to bardzo ważny aspekt. Niestety brakuje mi automatycznego HDR, które jest tylko w trybie manualnym lub jako osobny tryb, cienie na zdjęciach czasami są dosyć mocne i mogą odrobinę popsuć oczekiwany efekt.

Słoneczna pogoda - Sony Xperia XZ2 Premium

Słoneczna pogoda - Sony Xperia XZ2 Premium

4. Zdjęcia makro

W sprawie zdjęć makro wykonanych tytułowym urządzeniem mogę powiedzieć tyle, że są one SUPER! Naprawdę już dawno nie widziałem tak szczegółowych i dobrze jakościowo zdjęć. Nawet jeżeli o kolory to jest dobrze i tutaj nie można powiedzieć o tym złego zdania. Co ważne, to mamy tutaj tryb bokeh, który działa nawet dobrze. Jednak sama głębia ostrości przy zdjęciach z jednego obiektywu lub przy włączonym trybie ultraczułości (zdjęcia wykonywane za pomocą matrycy RGB i Mono łącze są w jedno szczegółowe i jaśniejsze zdjęcie) jest naprawdę bardzo ładna i poprawnie oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia.

Zdjęcia makro - Sony Xperia XZ2 Premium

Zdjęcia makro - Sony Xperia XZ2 Premium

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniu wykonane tym telefonem są dobrze i co już warto na samym początku podkreślić, nie zauważymy tutaj żadnych poszarpanych, czy rozmazanych krawędzi. Czasami zdarza się to nawet w droższych urządzeniach innych producentów, jednak na całe szczęście Sony tego błędu się pozbyło i jest to dosyć ważne. Oczywiście, jeżeli chodzi o szczegółowość i jakość zdjęć w obu warunkach oświetleniowych, to jest bardzo dobrze, a sama kolorystyka jest poprawnie odwzorowana i można być z tego powodu zadowolonym.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia XZ2 Premium

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia XZ2 Premium

6. Przednia kamerka

W sprawie przedniej kamerki, to powiedzieć mogę tyle, że jest dobrze, jednak trzeba uważać na ostrość, ponieważ jest to aparat z obiektywem szerokokątnym i niestety nie znajdziemy tutaj autofocusu, przez co czasami trudno złapać ostrość. Jednak jeżeli chodzi o samą szczegółowość i jakość zdjęć, jest bardzo dobrze, nawet jak na średnie warunki oświetleniowe. Oczywiście w lepszych warunkach jest jeszcze lepiej. Co do samych kolorów i balansu bieli, to trzeba przyznać, że Sony poradziło sobie z tym zadaniem i powinien otrzymać ogromne gratulacje.

Przednia kamerka - Sony Xperia XZ2 Premium

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonane Sony Xperia XZ2 Premium do najgorszych nie należą. Co najważniejsze, to tym urządzeniem uda się zrobić odpowiednio jasne zdjęcia trybem automatycznym, jednak jeżeli chcemy się pozbyć szumów, to wystarczy nam tryb manualny lub ultraczułość. Warto również wiedzieć, że w przy uruchomionej ultraczułości zdjęcia robią się tylko w formacie 16:9 i niższej rozdzielczości, czyli 13 Mpx. Oczywiście jako alternatywę polecam tryb manualny, bo dzięki niemu możemy więcej wyciągnąć z aparatów w tym urządzeniu.

Zdjęcia nocne - Sony Xperia XZ2 Premium

Zdjęcia nocne - Sony Xperia XZ2 Premium

Zdjęcia nocne - Sony Xperia XZ2 Premium

8. Przykładowe wideo

Sony Xperia XZ2 Premium ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K i co ważne, to w tej rozdzielczości mamy możliwość uruchomienia stabilizacji od Sony, czyli SteadyShot. Co prawda nie możemy uruchomić tej stabilizacji w trybie inteligentnym jak w rozdzielczości Full HD, jednak ważne, że ona jest i można z niej korzystać. Dodatkowo powiedzieć muszę, że w rozdzielczości Full HD mamy możliwość włączenia podczas nagrywania ultraczułości i muszę przyznać, że Sony to dobrze wymyśliło i poprawia to nagrywanie w gorszych warunkach oświetleniowych. W sprawie samego wideo przyznać muszę, że jakość i szczegółowość jest bardzo dobra, jednak w oko wpadł mi dosyć nieprzyjemny fakt nasycenia kolorów i balansu bieli, bo co jakiś czas się to zmienia i zbyt estetyczne to nie jest, szczególnie zmieniający się balans bieli. Od razu też powiem, że polecam nagrywać tym urządzeniem z włączonym SteadyShot, ponieważ nagranie jest wtedy płynniejsze.

Podsumowując

Sony Xperia XZ2 Premium

Sony Xperia XZ2 Premium to w dalszym ciągu dosyć drogie urządzenie, jednak jest to sprzęt warty uwagi. Dla osób lubiących tylko fotografować to jest to sprzęt, którym można uzyskać dosyć ciekawe efekty nawet w nocy! Osoby, które lubią co jakiś czas nagrać jakiś film, to zbytnio nie będą zadowolone z tego urządzenia, no chyba, że producent w końcu naprawi problem z balansem bieli — wątpię w to. Jednak nie zmienia to mojej opinii na temat tego urządzenia i w dalszym ciągu mogę polecić to urządzenie osobom, które lubią fotografować i nie boją się trybu manualnego.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia XZ2 Premium -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?