Fototest – Huawei P Smart 2021

Huawei P Smart 2021

Nie mamy jeszcze końca roku 2020, a Huawei już wprowadza na rynek nowy telefon P Smart 2021. Miałem okazję już go przetestować i sprawdzić jak aparaty w tym modelu się sprawdzają. Czy było tak, jak zawsze jest u Huaweia? Jest super, ale brakuje usług Google? No niestety nie tym razem, mam trochę mieszane uczucia co do tego modelu i mogę to powiedzieć od razu. Poniżej przekonacie się dlaczego.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Huawei P Smart 2021

Huawei wyposażył ten telefon w pięć aparatów:

 • Tył:
  • 48 Mpx f/1.8
  • 8 Mpx f/2.4 — szeroki kąt
  • 2 Mpx f/2.4 — do głębi ostrości
  • 2 Mpx f/2.4 — makro
 • Przód:
  • 8 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia w pochmurną pogodę mogą się udać. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie — chociaż też nie zawsze. Jak przystało też na Huaweia, to nie mamy tutaj automatycznego HDRu, ale mamy za to sztuczną inteligencję, która o dziwo nie psuje nam zdjęć i nie wyglądają one sztucznie. Co ważne to szerokim kątem również wykonamy dobre zdjęcie w takich warunkach. Jednak nie zawsze te zdjęcia będą tak dobrze wyglądać, bo to wszystko zależy od tego, czy sztuczna inteligencja rozjaśni nam zdjęcie, czy też włączy się tryb wyostrzania.

Pochmurna pogoda - Huawei P Smart 2021

Pochmurna pogoda - Huawei P Smart 2021

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody wychodzą dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Co ważne, to tryb wyostrzania dobrze sobie radzi i nie potrzebujemy aż tak tego automatycznego HDRu. Kontrast nie jest aż taki mocny i rozpiętość tonalna jest nawet poprawna. Co zwróciło moją uwagę, to nie zawsze są poprawne kolory i na to trzeba uważać. Może się to raz zdarzyć, po wyjęciu telefonu z kieszeni, ale też nie musi się to wydarzyć. Jednak można tym telefonem wykonać czasami ładne zdjęcia z naszych podróży, czy też naszej codzienności.

Słoneczna pogoda - Huawei P Smart 2021

Słoneczna pogoda - Huawei P Smart 2021

4. Zdjęcia makro

Huawei wyposażył ten telefon w dedykowany aparat makro, jednak jest to nadal aparat z matrycą 2 Mpx i zdjęcia wykonane tym aparatem nie są za dobre. Polecam wykonywać zdjęcia głównym aparatem, chociaż bywały i z tym problemy. P Smart 2021 nie zawsze dobrze radził sobie z wyostrzaniem na mniejszych elementach i warto o tym pamiętać. Jednak kiedy uda nam się wyostrzyć na danym obiekcie, to zdjęcia nie wychodzą wtedy złe — jedynie tło może być prześwietlone, ale to wina brakującego trybu HDR w automacie. Głębia ostrości wygląda ładne i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Dodatkowo mamy tryb portretowy, ale nie zawsze będzie aż tak dobrze oddzielone tło i szkoda, bo Huaweiem można było wykonać bardzo dobre zdjęcia portretowe.

Zdjęcia makro - Huawei P Smart 2021

Zdjęcia makro - Huawei P Smart 2021

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniu w obu warunkach oświetleniowych wyglądają nawet dosyć dobrze. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia są takie, jakie powinny być, kolory są odpowiednie, a na autofocus nie można narzekać. Co jest ważne, to niestety krawędzie są odrobinę poszarpane i rozmazane. Przy sztucznym oświetleniu również nie można narzekać na jakość i szczegółowość, autofocus sprawdza się bardzo dobrze, ale za to kolory nie są poprawnie odwzorowane i Huawei mógłby to poprawić.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei P Smart 2021

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei P Smart 2021

6. Przednia kamerka

Jeżeli chodzi o przednią kamerkę, to w średnich warunkach oświetleniowych nie jest źle — jedynie kolory są odrobinę mocniejsze i kontrast też jest większy. Jednak można w takich warunkach spokojnie wykonać w miarę ładne selfie. Oczywiście w lepszych warunkach oświetleniowych zdjęcia wyglądają dosyć dobrze, a nawet lepiej. Jedynie, na co zawróciłem uwagę, to czasami tło było przepalone — tak jak przy zdjęciach makro. Nie mniej jednak osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone.

Przednia kamerka - Huawei P Smart 2021

7. Zdjęcia nocne

W sprawie zdjęć w nocy to powiedzieć muszę, że mimo iż Huawei stoi na podium za najlepsze zdjęcia w nocy, to niestety ten model nie może na tym podium stanąć. Owszem zdjęcia są w miarę jasne, nawet jak na tryb automatyczny, ale nie jest to poziom niektórych tańszych telefonów. Przyznać i tak muszę, że tym telefonem wykonamy jasne zdjęcia w trybie automatycznym, które spokojnie możemy wstawiać na swoje portale społecznościowe. W trybie nocnym wykonamy o wiele lepsze i jaśniejsze zdjęcia. Oczywiście mamy tutaj też tryb profesjonalny, ale jeżeli nie potrafimy się obsługiwać takim trybem, to lepiej z niego nie korzystać.

Zdjęcia nocne - Huawei P Smart 2021

Zdjęcia nocne - Huawei P Smart 2021

8. Próbka nagrania

Huawei P Smart 2021 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. Szkoda, że jak mamy tylko taką rozdzielczość, to producent nie postanowił dodać do tego modelu, chociaż cyfrowej stabilizacji obrazu — filmy wyglądałyby o wiele lepiej. Dobrze, że możemy tym telefonem nagrywać głównym i szerokokątnym aparatem — brakuje tylko opcji przełączania się między aparatami podczas nagrywania. Co do samych filmów, to powiedzieć muszę, że nie wyglądają one źle, ale brakuje stabilizacji. Przynajmniej autofocus szybko nawet działa i na to narzekać nie można. Gdyby tylko Huawei dodał stabilizację, to byłoby naprawdę super.

Podsumowując

Huawei P Smart 2021

Huawei P Smart 2021 nie jest drogim telefonem, jednak w tej cenie można znaleźć inne modele nawet Huaweia, które lepiej radzą sobie ze zdjęciami i nawet filmowaniem (mają stabilizację). Nie uważam jednak tego modelu, że jest to zły telefon. Jednak sądziłem, że będzie czymś lepszym, do czego przyzwyczaiłem się u Huaweia — jest w miarę tanio, a super. Mogę ten telefon polecić jedynie do użytkowania i do wykonywania sporadycznie zdjęć, bo do zdjęć, to poleciłbym bardziej już Huawei P40 Lite.

Zdjęcia wykonane Huaweiem P Smart 2021 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?