Fototest – Huawei P30 Lite

Huawei P30 Lite

Ostatnio nie miałem u siebie żadnego urządzenia z logiem Huawei, na całe szczęście udało się uzyskać na testy najnowsze urządzenie Huawei, czyli Huawei P30 Lite, które podobno w Polsce jest bardzo pożądane ze względu na cenę i jego możliwości. Jednak czy aparaty dają radę, tak jak to producent deklaruje i czy sztuczna inteligencja od Huawei w końcu się poprawiła na tyle, że nie psuje nam zdjęć? Zaraz będziecie mogli się przekonać.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.

  1.  Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Huawei P30 Lite

Huawei to urządzenie wyposażył w cztery aparaty. Trzy z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 24 Mpx z przesłoną f/1.8. Drugi aparat szerokokątny posiada matrycę 8 Mpx z przesłoną f/2.4. Trzeci aparat jest do rozpoznawania głębi i posiada matrycę 2 Mpx z przesłoną f/2.4.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 32 Mpx i niestety producent nie podaje jaką zastosował przysłonę w tym aparacie.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia w pochmurną pogodę są wykonywane dobrze, przy takim oświetleniu jakość i szczegółowość jest na bardzo wysokim poziomie — oczywiście z głównego obiektywu. Niestety jak to bywa w urządzeniach Huawei/Honor tryb HDR jest jako osobny tryb. Na całe szczęście w trybie automatycznym mamy wyostrzanie, ale nie zawsze jest to takie dobre jak osobny tryb HDR. Oczywiście jak przystało na urządzenie tego producenta, to posiadamy w tym telefonie tryb AI, które na całe szczęście przy takim oświetleniu nie psuje zdjęć, tylko odrobinę je nasyca. Przynajmniej kolory są poprawne i trudno coś przy tym narzekać.

Pochmurna pogoda - Huawei P30 Lite

Pochmurna pogoda - Huawei P30 Lite

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wychodzą dobrze. Jakość i szczegółowość przy takim oświetleniu jest dobra, a nawet bardzo dobra. Niestety przez to, że nie mamy automatycznego HDR, to cienie są momentami duże, a przy obiektywie szerokokątnym są one jeszcze większe. W takim oświetleniu polecam Wam robić zdjęcia przy trybie HDR, bo nawet sztuczna inteligencja nie pomaga. Przynajmniej kolory są dobre i poprawnie odwzorowane i to dzięki sztucznej inteligencji — Huawei trochę poprawił ten tryb i jest to super informacja.

Słoneczna pogoda - Huawei P30 Lite

Słoneczna pogoda - Huawei P30 Lite

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to przyznać muszę, że jest bardzo dobrze, a nawet świetnie. Przy tego typu zdjęciach widać bardzo dobrą dynamikę. Jakość i szczegółowość tego typu zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Kolory są dobrze nasycone i odwzorowane, nawet dzięki sztucznej inteligencji zdjęcia są bardzo ładne i cieszą oko. Szkoda, że szeroki kąt nie ma autofocusu, ale przynajmniej głównym aparatem da się zrobić zdjęcia z bliska, a głębi ostrości jest bardzo ładna. Przynajmniej ona poprawnie oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia, nawet tryb przysłona działa, tak jak powinien i za to można pochwalić to urządzenie — oczywiście są niedociągnięcia, ale takiemu telefonowi można darować.

Zdjęcia makro - Huawei P30 Lite

Zdjęcia makro - Huawei P30 Lite

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu, to powiedzieć muszę, że nie jest najgorzej. Jakość i szczegółowość zdjęć w obu warunkach oświetleniowych jest bardzo dobra, a co najważniejsze to krawędzie nie są mocno poszarpane i rozmazane — przynajmniej za to producent może dostać pochwałę. Kolory w obu warunkach oświetleniowych są dobre i poprawnie nasycone (nawet przy sztucznej inteligencji). Przynajmniej tym telefonem da się zrobić dobre zdjęcia w pomieszczeniu. Dodam jeszcze, że zdjęcia zrobione aparatem szerokokątnym są dobre, ale przy tego typu zdjęciach widać mocne beczkowanie i ciemniejsze krawędzie.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei P30 Lite

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei P30 Lite

6. Przednia kamerka

Myślałem, że przednia kamerka w tym urządzeniu aż taka dobra nie jest i dodatkowo sztuczna inteligencja będzie tragedią w tym aparacie — myliłem się. Szczerze mogę powiedzieć, że zdjęcia selfie wykonane tym aparatem są dobre, a szczegółowość jest naprawdę na wysokim poziomie. Przynajmniej kolory są poprawne, chociaż przez tryb AI mają o wiele większy kontrast. Dodać jeszcze muszę, że balans bieli działa tak jak powinien i można za to pogratulować producentowi, bo wcześniejsze urządzenia miały z tym problem — w końcu to poprawili!

Przednia kamerka - Huawei P30 Lite

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonywane tym telefonem nie są jasne, ale przynajmniej są na tyle jasne, aby zobaczyć na zdjęciach to, co powinniśmy. Wspomnieć i tak muszę, że w trybie automatycznym zdjęcia są o wiele ciemniejsze niż w trybie nocnym. Dodać jeszcze muszę, że w tym urządzeniu znajduje się tryb manualny, który jest naprawdę dobry, ale jeżeli nie ogarniasz parametrów, to polecam tryb nocny od Huawei’a — może nie jest taki jak w droższych urządzeniach tego producenta, ale przynajmniej jest dobry.

Zdjęcia nocne - Huawei P30 Lite

Zdjęcia nocne - Huawei P30 Lite

8. Przykładowe wideo

Huawei P30 Lite ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. Niestety w tej rozdzielczości nie posiadamy żadnej stabilizacji obrazu. Co do samego nagrania to powiedzieć muszę, że jakość i szczegółowość jest dobra, chociaż i tak trzeba powiedzieć, że kolory są mocno nasycone, przez co cienie są momentami bardzo mocne. Brakuje w tym urządzeniu stabilizacji, ale widać, że w tym urządzeniu, że jakaś stabilizacja jest (mimo braku opcji włączenia/wyłączenia) i obraz niestety pływa.

Podsumowując

Huawei P30 Lite

Huawei P30 Lite to nie drogie urządzenie, ale czy warto kupować ten telefon pod względem aparatów? Szczerze mogę Wam powiedzieć, że jest to dobry telefon jak za tą cenę. Aparaty w tym urządzeniu są na prawdę w porządku i nie dziwę się, że Huawei go tak mocno promował. Dlatego ja mogę polecić Wam ten telefon z całym sercem. Naprawdę się zdziwiłem, że w tym urządzeniu są aż tak dobre aparaty za tą cenę i mogę pogratulować za to producentowi.

Zdjęcia wykonane Huaweiem P30 Lite -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?