Fototest – Huawei Y6 Prime & Huawei MediaPad M5

Huawei Y6 Prime 2018

Dawno nie gościłem u siebie żadnego tańszego urządzenia z logiem Huawei. Jednak w końcu to się zmieniło i mogłem sprawdzić, jak sprawiają się aparaty w urządzeniu Huawei Y6 Prime 2018. Wraz z telefonem przyjechał do mnie tablet Huawei MediaPad M5 w wersji 10-calowej i od razu Wam powiem, że używałem go tylko do oglądania filmów/seriali lub przeglądania zdjęć. Pod koniec wpisu znajdziecie moją opinię na temat tego urządzenia.

Zanim jednak przejdziecie dalej, to serdecznie zapraszam Was do obejrzenia rozpakowania tych urządzeń.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo
  9. Huawei MediaPad M5

1. Specyfikacja

Huawei Y6 Prime 2018

Huawei to urządzenie wyposażyło w dwa aparaty. Główny aparat na tylnej obudowie posiada matrycę 13 Mpx. Niestety producent nie podaje jaką przesłonę zastosował w tym aparacie, jak i w przednim.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 5 Mpx.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą w porządku i co najważniejsze nie są ani za ciemne i mają bardzo dużo szczegółowości. Nawet kolory są poprawnie odzwierciedlone i dobrze nasycone. Jedynie można się przyczepić do cieni, ponieważ w tym urządzeniu nie znajdziemy automatycznego HDR. Jest to zastąpione osobnym trybem, przez co nie zawsze cienie będą ładnie wyciągnięte i płytkie. Jeżeli Wam zależy na dobrej odpowiedniej rozpiętości tonalnej, to polecam skorzystać z tego trybu, zdjęcia wychodzą wtedy jeszcze lepiej.

Pochmurna pogoda - Huawei Y6 Prime 2018

Pochmurna pogoda - Huawei Y6 Prime 2018

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody są bardzo dobre, chociaż i tak trzeba powiedzieć, że można niekiedy dopatrzyć się przepalonej bieli. Nie jest to zbyt dobre, a w szczególności jak robimy zdjęcia w takich warunkach oświetleniowych. W niewielkim stopniu możemy tego pozbyć się za pomocą HDR, ale niestety HDR jest osobnym trybem, o którym nie każdy będzie pamiętać. Dodatkowo wspomnieć muszę o kolorach, które czasami mogą odrobinę odbiegać od rzeczywistości i zbyt dużo na to nie wpłyniemy.

Słoneczna pogoda - Huawei Y6 Prime 2018

Słoneczna pogoda - Huawei Y6 Prime 2018

4. Zdjęcia makro

Jak na zdjęcia makro nie ma tragedii, chociaż można dopatrzyć się prześwietlonych części zdjęć. Nie jest to zbyt dobre, ale oczywiście w niewielkim stopniu da się to zniwelować trybem HDR. Oczywiście powiedzieć muszę o szczegółowości i jakości takich zdjęć, najważniejsze, że jest przyzwoicie i nawet szczegółowość jest bardzo dobra. No ale niestety tak jak wcześniej już wspomniałem, kolory nie zawsze są poprawnie odzwierciedlone i to może być największy minus głównego aparatu w tym telefonie.

Zdjęcia makro - Huawei Y6 Prime 2018

Zdjęcia makro - Huawei Y6 Prime 2018

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu, to muszę powiedzieć, że nie jest najgorzej i co najważniejsze to krawędzie zdjęć nie są mocno poszarpane, tak jak się to czasami zdarza. Chociaż i tak muszę powiedzieć o tym, że w sztucznym oświetleniu autofocus nie jest taki szybki i precyzyjny jakby się zdawało i niestety może to niektórym przeszkadzać. Jednak i tak szczegółowość jest nawet w porządku, również kolory są w miarę poprawnie odwzorowane i tutaj o to nie trzeba się bać. Gorzej jest z cieniami, bo niestety w trybie automatycznym ładnie ich nie wyciągniemy.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei Y6 Prime 2018

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei Y6 Prime 2018

6. Przednia kamerka

Przednie kamerki są różne, raz działają lepiej, raz gorzej. Tutaj jednak można zauważyć, że jak na urządzenie z tej półki cenowej nie jest źle nawet w tych średnich warunkach oświetleniowych. Oczywiście widać tutaj szumy i ziarno, a szczegółowość nie należy do najlepszych, jednak nie jest tak źle, jak to bywa w innych urządzeniach w podobnej cenie. Oczywiście w lepszych warunkach jest odrobinę lepiej i szczegółowość zdjęć jest wtedy o wiele lepsza. Wspomnieć jeszcze muszę, że balans bieli jak na to urządzenia Huaweia działa nawet sprawnie i warto o tym pamiętać.

Przednia kamerka - Huawei Y6 Prime 2018

7. Zdjęcia nocne

Tym telefonem nie zrobimy super jasnych zdjęć w nocy, nawet trybem HDR (bo tylko taki mamy). W obu trybach zdjęcia wychodzą ciemnie i co ważne do podkreślenia jest, że w trybie HDR posiadamy więcej szumów niż przy trybie automatycznym. Szkoda, że producent nie pokusił się o przynajmniej tryb profesjonalny/manualny, aby poprawić zdjęcia w nocy. Na pewno więcej osób zainteresowałoby się tym urządzeniem. Dlatego nie za bardzo polecam tym telefonem robić zdjęcia w nocy.

Zdjęcia nocne - Huawei Y6 Prime 2018

Zdjęcia nocne - Huawei Y6 Prime 2018

8. Przykładowe wideo

Huawei Y6 Prime 2018 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD, ale niestety nawet przy takiej rozdzielczości nie posiadamy elektronicznej stabilizacji obrazu i jest to wielka szkoda. Co do samego nagrania, to można powiedzieć, że jakość i szczegółowość nagrań jest w porządku. Chociaż może boleć sam fakt braku stabilizacji obrazu i nieszczęsne prześwietlania lub flary. Jednak powiedzieć trzeba, że autofocus działa w porządku i jest to największy plus.

9. Huawei MediaPad M5

Huawei MediaPad M5

Huawei wraz z telefonem dołączył do moich testów jeszcze tablet, bo w sumie tablet miałem tylko raz w życiu i było to już dawno temu. Dzięki ich uprzejmości w moje ręce wpadł tablet Huawei MediaPad M5 w wersji 10-calowej. Przyznam się, że w większości tablet służył mi do oglądania filmów/seriali lub po prostu zdjęć wykonywanych innymi testowymi urządzeniami. I co najważniejsze, to nie narzekałem na ekran w tym urządzeniu, ani na baterie. Nawet podczas wieczornych relaksacji i zagłębiania się w świat seriali, na następny dzień zostawało mi połowa baterii, co jak według mnie jest dobrym wynikiem.

Jeszcze na chwilę do ekranu, ponieważ to głównie pod tym względem testowałem ten tablet. Przy oglądaniu filmów i seriali nie mogłem narzekać, wszystkie kolory były bardzo ładnie nasycone i nie kuło to w oczy, ani nie czułem żadnego dyskomfortu, patrząc na ten ekran. Dodatkowo sprawdzałem niektóre zdjęcia na tym tablecie i na komputerze i muszę powiedzieć, że na MediaPad M5 kolory były bardziej nasycone i wiem, że niektórzy mogą to zaliczyć jako wadę, a niektórzy jako zaletę. Ja niestety pod względem zdjęć zaliczam jako wadę, ponieważ wolę wiedzieć jak zdjęcie wygląda oryginalnie. W sprawie filmów to nasycenie mi pasowało.

Huawei MediaPad M5

 

Huawei MediaPad M5

Jak prawie każdy tablet Huawei MediaPad M5 posiada tylną, jak i przednią kamerkę. Tylna kamerka posiada matrycę 13 Mpx z przesłoną f/2.2, a przednia kamerka posiada matrycę 8 Mpx f/2.2. Jeżeli chodzi o przednią kamerkę, to do wideo rozmów wystarcza w zupełności, a jeżeli chodzi o tylną kamerkę, to nie ma tragedii, ale jednak nie polecam wykonywać zdjęć tabletem. Lepiej używać do zdjęć telefonu.

Byłem nawet zadowolony z tego urządzenia i mogę go innym polecić.

Przykładowe zdjęcia - Huawei MediaPad M5

Przykładowe zdjęcia - Huawei MediaPad M5

Podsumowując

Huawei Y6 Prime 2018

Huawei Y6 Prime 2018 to nie drogie urządzenie, ale czy warto rozglądać się za tym urządzeniem, patrząc tylko pod względem aparatów? Według mnie nie za bardzo, ponieważ główny aparat w tym telefonie ma bardzo dużo wad, a w szczególności, jeżeli chodzi o kolory i ich poprawne odwzorowanie. Oczywiście dla osób, które robią zdjęcia, tylko żeby je mieć dla siebie i nie patrzą zbytnio, jak one wyglądają, to ten telefon będzie dla nich idealny. Dla reszty osób już nie, nawet ja za bardzo nie polecam tego urządzenia i szczerze radzę się rozejrzeć za innymi modelami lub urządzeniami.

Zdjęcia wykonane Huaweiem Y6 Prime -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?