Fototest – Xiaomi Mi A2 Lite

Xiaomi Mi A2 Lite

Niedawno gościłem u siebie Xiaomi, które już swoją premierę miało w tamtym roku, ale co z tego. Oczywiście mowa o Mi A2 Lite, czyli słabszą wersje Mi A2. Jednak czy ta słabsza wersja z dopiskiem Lite w nazwie nadaje się do zdjęć lub nagrywania filmów? Zaraz będziecie mogli się wszystkiego dowiedzieć.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Xiaomi Mi A2 Lite

Xiaomi to urządzenie wyposażyło w trzy aparaty. Dwa z nich znajdują się na tylnej obudowie, z czego główny posiada matrycę 12 Mpx z przesłoną f/2.2. Drugi aparat do efektu bokeh posiada matrycę 5 Mpx.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 5 Mpx i przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody nie wychodzą najgorzej. Są one nadzwyczaj jasne i cienie nie są przesadnie duże, a czasami nawet ich nie ma. Widać, że automatyczne HDR daje radę przy takich warunkach i oświetleniach. W sprawie kolorów nie jest najgorzej, ale niestety w niektórych partiach zdjęcia mogą być one przygaszone i nie wszystkim może się to podobać. Dodatkowo wspomnieć muszę o jakości i szczegółowości zdjęć, bo nawet jak na takie urządzenie to ma się czym pochwalić.

Pochmurna pogoda - Xiaomi Mi A2 Lite

Pochmurna pogoda - Xiaomi Mi A2 Lite

3. Słoneczna pogoda

W słoneczną pogodę zdjęcia wykonane tym telefonem są naprawdę bardzo dobre i tak jak wcześniej wspomniałem automatyczny HDR radzi sobie naprawdę bardzo dobrze i ładnie wyciąga cienie. Również muszę przyznać, że kolory są bardzo dobrze odzwierciedlone i nasycone. Trudno przy takim oświetleniu na coś narzekać. Wspomnieć jeszcze trzeba, że biel na zdjęciach nie jest przepalona i jest to dosyć ważne. Oczywiście szczegółowość i jakość zdjęć, przy takiej pogodzie jest na dość wysokim poziomie.

Słoneczna pogoda - Xiaomi Mi A2 Lite

Słoneczna pogoda - Xiaomi Mi A2 Lite

4. Zdjęcia makro

Czy aparatem w tym urządzeniu da się wykonać ładne i szczegółowe zdjęcia? Oczywiście, że tak i to nawet trzeba przyznać, że w szczególności szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Nawet kolory są w porządku i mało można się do nich przyczepić. Chociaż i tak do jednej rzeczy mogę się przyczepić, ponieważ w niektórych miejscach zdjęć mogą występować prześwietlenia i zbyt estetyczne to nie jest. Wspomnieć jeszcze muszę, że problemów z ostrością nie miałem, więc mogę zaliczyć to na plus.

Zdjęcia makro - Xiaomi Mi A2 Lite

Zdjęcia makro - Xiaomi Mi A2 Lite

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Muszę przyznać, że zdjęcia w pomieszczeniu tym telefonem da się wykonać nawet w sztucznym oświetleniu. Chociaż można zauważyć, że kolory w naturalnym i sztucznym świetle mogą się różnić i niestety w Mi A2 Lite nie będzie, dało się tego wyeliminować. Jednak i tak trzeba przyznać, że szczegółowość i jakość zdjęć w obu przypadkach jest na wysokim poziomie i tego nie można zaprzeczyć.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Mi A2 Lite

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Mi A2 Lite

6. Przednia kamerka

Niestety przednia kamerka w Mi A2 Lite może zawieźć. Jak nawet na aparat z matrycą 5 Mpx jest źle, a nawet koszmarnie. No niestety jakość i szczegółowość jest bardzo zła w średnich warunkach oświetleniowych, przy lepszych warunkach jest czasami lepiej, ale tylko wtedy kiedy jest naprawdę dużo światła. Chociaż i tak trzeba przyznać, że balans bieli działa nawet sprawnie i o tym trzeba pamiętać.

Przednia kamerka - Xiaomi Mi A2 Lite

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonane tym telefonem nie urywają pewnej części ciała, jednak i tak trzeba powiedzieć, że zdjęcia są nawet jasne i wiele na nich widać. Jednak powiedzieć, że trybem automatycznym wykonamy o wiele lepsze zdjęcie w nocy, niż trybem nocnym. W trybie nocnym zdjęcia są wyprane z kolorów i posiadają więcej szumów. Mam nadzieję, że kiedyś Xiaomi pomyśli i naprawi tryb nocny, aby rzeczywiście tym trybem można było wykonać takie super zdjęcia jak bywa to w innych urządzeniach.

Zdjęcia nocne - Xiaomi Mi A2 Lite

Zdjęcia nocne - Xiaomi Mi A2 Lite

8. Przykładowe wideo

Xiaomi Mi A2 Lite ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD i co najważniejsze to przy tej rozdzielczości mamy możliwość uruchomienia elektronicznej stabilizacji obrazu. Jeżeli chodzi o samo nagranie, to nie jest najgorzej i jakość samych filmów jest bardzo zadowalająca, tak samo kolory. Jednak i tak trzeba przyznać, że lepiej nagrywać już przy uruchomionej stabilizacji, aby ekran tak się nie trząsł. Ważną informacją również jest, że ekran podczas uruchomionej stabilizacji nie pływa i nie psuje to odbioru filmu.

Podsumowując

Xiaomi Mi A2 Lite

Xiaomi Mi A2 Lite nie jest najdroższym urządzeniem, patrząc na to, co oferuje nam ten sprzęt. Nawet zagłębiając się, w same aparaty można powiedzieć, że nie jest najgorzej i dla osób, które niewiele oczekują od swojego urządzenia, to ten model jest dla nich. Dla osób, które wymagają czegoś więcej od swojego urządzenia, to niestety Mi A2 Lite nie jest dla nich. Muszę się przyznać, że mnie się dobrze z tego urządzenia korzystało i wybuchów fajerwerk się nie spodziewałem, chociaż i tak automatyczny HDR zaskoczył mnie na bardzo duży plus. Dlatego mogę polecić to urządzenie.

Zdjęcia wykonane Mi A2 Lite -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?