Fototest – Huawei Y6p

Huawei Y6p

Na testy trafił do mnie ostatni Huawei Y6p, który jest przedstawicielem średniej klasy urządzeń od Huawei, a nawet niższej. Od razu muszę powiedzieć, że ten telefon jest naprawdę bardzo tani i jak za 500 zł, to i tak było dla mnie szokiem, że momentami zdjęcia się udają. Jednak jak oceniam całokształt? Tego będziecie mogli się przekonać poniżej.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Huawei Y6p

Huawei wyposażył ten telefon w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 13 Mpx f/1.8
  • 5 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
  • 2 Mpx f/2.4 — do głębi ostrości
 • Przód:
  • 8 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest poprawna, jednak kolory momentami nie były zbyt dobre — no ale co się oszukiwać, telefon kosztuje prawie 500 zł. Szkoda, że nadal nie mamy tutaj automatycznego HDR i sztucznej inteligencji — przynajmniej telefon nie zepsuje nam jeszcze bardziej kolorów. No niestety i tak muszę po marudzić trochę na balans bieli, który mógłby być lepszy — Huawei pokazał nam też, że potrafi zrobić tani telefon z naprawdę super aparatami i nie wiem, dlaczego nie implementuje tego w swoje tańsze modele, bo byłyby to hity sprzedażowe (chociaż nadal nie mają usług Google).

Pochmurna pogoda - Huawei Y6p

Pochmurna pogoda - Huawei Y6p

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody wchodzą również dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest poprawnym poziomie, nawet jak na tylko aktualnie matrycę 13 Mpx. Przy takim oświetleniu jest o wiele lepiej z kolorami, jednak i tak zauważyłem, że przy słonecznej pogodzie kolory są mocniejsze i nie każdemu może to odpowiadać. Nie mniej jednak zdjęcia krajobrazowe są naprawdę dobre i można tym telefonem spokojnie zrobić zdjęcia podczas naszej podróży lub wycieczki. Polecam też także w takich warunkach oświetleniowych korzystać z trybu HDR, ponieważ momentami cienie są bardzo duże.

Słoneczna pogoda - Huawei Y6p

Słoneczna pogoda - Huawei Y6p

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to niestety tym telefonem, aż takich pięknych zdjęć nie wykonamy. Ostrość nie zawsze jest celna, nawet kiedy sami wybierzemy ostrość — dopowiedzieć muszę, że na ekranie naszego telefonu może być całkiem inaczej, a dopiero na komputerze/innym ekranie okazuje się, że zdjęcie wyszło nieostre. Warto na to zwracać uwagę. Kiedy jednak zdjęcie się już uda i ostrość będzie poprawna, to zdjęcia wychodzą w porządku. Głębia ostrości wtedy jest ładna i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Mamy tutaj też tryb portretowy, który działa nawet dobrze jak na cenę tego telefonu.

Zdjęcia makro - Huawei Y6p

Zdjęcia makro - Huawei Y6p

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniu w obu warunkach oświetleniowych nie wychodzą źle (chociaż nie zawsze bywa tak różowo). Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wychodzą najlepiej. Kolory może nie są poprawnie odwzorowane, ale na szczęście nie są takie złe. Autofocus działa poprawnie, a na szczegółowość nie można narzekać. Co jest również ważne, to krawędzie zdjęć nie są aż tak mocno poszarpane. Przy sztucznym oświetleniu jest odrobinę gorzej, ponieważ autofocus nie działa aż tak sprawnie i trzeba mu wtedy pomóc. Jednak kiedy wyostrzymy już zdjęcie, to jest ono również dobre jak przy naturalnym oświetleniu.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei Y6p

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei Y6p

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu zaskoczyła mnie. Zdjęcia w średnich warunkach oświetleniowych są momentami naprawdę dobre — no, chyba że zdjęcie nam się odrobinę poruszy, a o to nie trudno. W lepszych warunkach oświetleniowych jest oczywiście lepiej, jednak zdarza się, że tło może być prześwietlone i warto na to uważać. Jednak osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, mogą w większości sytuacji być zadowolone.

Przednia kamerka - Huawei Y6p

7. Zdjęcia nocne

Zdjęciami nocnymi nie pochwalimy się z tego telefonu, jednak na całe szczęście zdjęcia nie będą w zupełności jedną czarną plamą. Mimo iż w tym modelu nie posiadamy trybu nocnego, to mamy tryb profesjonalny i to w nim wykonamy jaśniejsze zdjęcia. Na całe szczęście w trybie automatycznym wykonamy na tyle jasne zdjęcia, że nie będą w całości czarne. Jednak polecam w tym telefonie używać trybu profesjonalnego, chociaż wiem, że nie każdy potrafi się nim posługiwać.

Zdjęcia nocne - Huawei Y6p

Zdjęcia nocne - Huawei Y6p

8. Próbka nagrania

Huawei Y6p ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. Niestety w tym telefonie nie znajdziemy żadnej stabilizacji, a szkoda, bo przynajmniej mogłaby być tutaj cyfrowa stabilizacja. Co do samego wideo, to powiedzieć muszę, że nie nadają się one do niczego. Obraz strasznie się trzęsie i widać jakieś małe spowolnienia. Możemy też nagrywać tutaj szerokim kątem, ale widać dużą różnicę kolorystyczną i jakość też nie jest najwyższych lotów. Nie polecam tym telefonem nagrywać filmów.

Podsumowując

Huawei Y6p

Huawei Y6p jako telefon nie jest zły, oczywiście jak za tą cenę. Niestety aparaty w tym modelu mnie zawiodły, bo sądziłem, że będzie tak samo dobrze, jak w innych modelach od tego producenta — są tanie i trzymają klasę. Szkoda, że tak wyszło i nie za bardzo mogę polecić ten model, jedynie mogę go polecić osobom, które rzeczywiście nie mają pieniędzy na droższy telefon lub szukają drugiego zastępczego telefonu.

Zdjęcia wykonane Huaweiem Y6p -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?