Fototest – Motorola Moto G22

Motorola Moto G22

Na testy trafiła do mnie Motorola Moto G22. Jest to jeden z najtańszych modeli Motoroli na rynku, jak sprawdził się u mnie ten model i czy aparaty w nim są na tyle dobre, że mogę go Wam polecić? Przekonacie się o tym poniżej.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Motorola Moto G22

Motorola wyposażyła ten telefon w pięć aparatów:

 • Tył:
  • 50 Mpx f/1.8
  • 8 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
  • 2 Mpx f/2.4 — makro
  • 2 Mpx f/2.4 — do głębi ostrości
 • Przód:
  • 16 Mpx f/2.5

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wypadają dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest poprawna jak na telefon za ok. 700 zł. Automatyczny HDR przy takich warunkach oświetleniowych daje sobie radę, a sztuczna inteligencja nie przesadza z kolorami. Owszem są one odrobinę mocniejsze, ale nie przeszkadza to w zupełności. Co prawda szeroki kąt jest odrobinę gorszy i nie zawsze w takim oświetleniu uda się nim zrobić ładne zdjęcie. Warto też pamiętać, że też nasze zdjęcie będzie zależało od kadru i oświetlenia (co jest najważniejsze), bo jednak nie jest to telefon z najwyższej półki.

Pochmurna pogoda - Motorola Moto G22

Pochmurna pogoda - Motorola Moto G22

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia przy słonecznej pogodzie niekiedy wypadały gorzej od tych w odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych. Dlaczego? Oprogramowanie aparatu i automatyczny HDR nie radzi sobie z mocnym i czasami ostrym światłem — np. takim, jakie mamy latem. Trzeba się wtedy odrobinę więcej namęczyć, aby zrobić bardzo dobre zdjęcie. Same fotografie nie wypadają źle, jakość jest odpowiednia i tak samo szczegółowość. Oczywiście wszystkie zdjęcia w najwyższej rozdzielczości można zobaczyć w podlinkowanej na końcu galerii. Moto G22 zrobimy fajne zdjęcia, ale jednak trzeba się do tego czasami przyłożyć, jeżeli chcemy się nimi szerzej chwalić.

Słoneczna pogoda - Motorola Moto G22

Słoneczna pogoda - Motorola Moto G22

4. Zdjęcia makro

Motorola wyposażyła ten telefon w dedykowany aparat makro. Tak naprawdę nie wiem, po co producenci dodają do swoich telefonów 2 Mpx dedykowane aparaty do makro. Nie zrobimy nimi jakiś super zdjęć, a nawet dobrych — jest taka opcja, ale nie polecam z niej korzystać i to przy żadnym innym telefonie. Głównym aparatem wykonamy o wiele lepsze zdjęcia, które będą lepszej jakości i kolory będą przynajmniej poprawnie odwzorowane. Głębia ostrości z głównego aparatu wypada bardzo dobrze i na to nie można narzekać. Oczywiście nie zabrakło tutaj trybu portretowego i działa on poprawnie.

Zdjęcia makro - Motorola Moto G22

Zdjęcia makro - Motorola Moto G22

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W przypadku zdjęć w pomieszczeniu to przyznać muszę, że jak na telefon za ok. 700 zł, to nie jest źle. Przy naturalny, oświetleniu zdjęcia wypadają bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest bardzo dobra, jedynie co to jasność mogłaby być odrobinę lepsza. Autofocus działa sprawnie i to jest bardzo dobra wiadomość. Co jest najważniejsze, to krawędzie zdjęć nie są jakoś mocno poszarpane, a czasami nawet i w ogóle nie są — więc bardzo dobrze to świadczy o Motoroli. Przy sztucznym oświetleniu jest równie dobrze co przy odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych. Jedynie co zauważyłem przy takim oświetleniu, to niestety balans bieli, nie działa tak jak powinien i kolory mogą wypadać w cieplejsze barwy.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Motorola Moto G22

Zdjęcia w pomieszczeniu - Motorola Moto G22

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka ku mojemu zaskoczeniu działa bardzo dobrze w średnich warunkach. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie. Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone. Szczególnie, ze w lepszym oświetleniu zdjęcia wypadają jeszcze lepiej i można spokojnie przednią kamerką zrobić sobie fajne zdjęcie na pamiątkę. Oszem zdjęcia są odrobinę wyostrzone, ale to tylko przy średnich warunkach oświetleniowych, w lepszych warunkach tego aż tak nie widać.

Przednia kamerka - Motorola Moto G22

7. Zdjęcia nocne

Myślałem, że tania Motorola nie da sobie rady w takich warunkach oświetleniowych, a tu zostałem mocno zaskoczony. W trybie automatycznym zdjęcia nie są może jakoś super jasne, ale widać wszystko na nich i jeżeli tylko będzie trochę światła, to super. Oczywiście nie mogło zabraknąć tutaj trybu nocnego. Dzięki temu zdjęcia są jaśniejsze, ale posiadają więcej szumów — coś za coś. Co prawda nie jest to telefon stworzony do zdjęć w takich warunkach, ale tryb automatyczny sprawdza się nadzwyczaj dobrze.

Zdjęcia nocne - Motorola Moto G22

Zdjęcia nocne - Motorola Moto G22

8. Próbka nagrania

Motorola Moto G22 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczość Full HD. Niestety nie mamy opcji włączenia stabilizacji obrazu, co niestety skutkuje tym, że obraz nie jest płynny i nie wygląda przez to najlepiej. Moto G22 ma też problem z odpowiednim dostosowaniem światła podczas nagrywania i niebo albo jest prześwietlone, albo cały kadr jest zbyt ciemny. Lepiej nagrywać tym telefonem ujęcia statyczne. Również szkoda, że podczas nagrywania nie mamy możliwości zmiany aparatu.

Podsumowując

Motorola Moto G22

Motorola Moto G22 to bardzo tani i dosyć dobry telefon. Podczas testów nie mogłem na niego narzekać, a przypominam, że kosztuje on ok. 700 zł. Aparaty w tym telefonie nie są może rewelacyjne, ale na pewno w tej cenie nie znajdziecie nic lepszego do zdjęć, szczególnie mówię o przednim aparacie. Więc jeżeli szukacie taniego telefonu z dosyć dobrymi aparatami, to polecam Wam właśnie ten model. Mam też nadzieję, że Motorola usprawni oprogramowanie aparatów późniejszymi aktualizacjami.

Zdjęcia wykonane Motorola Moto G22 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?