Fototest – Motorola Moto G8 Plus

Motorola Moto G8 Plus

Jakiś czas temu w moje ręce wpadła Motorola Moto G8 Plus, której byłem bardzo ciekawy. Bardzo lubiłem i lubię serię Moto G (inne serie od Motoroli również). Jednak serię G darzę ogromną sympatią, bo to była jedna z pierwszych serii, którą mogłem testować na blogu. Jak sprawdzają się aparaty w już ósmej generacji Moto G? Poniżej będziecie mogli się przekonać.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie Was zapraszam do obejrzenia pięciu zalet i wad aparatów w tym urządzeniu.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Motorola Moto G8 Plus

Motorola to urządzenie wyposażyła w cztery aparaty. Trzy z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 48 Mpx z przesłoną f/1.7. Drugi aparat z matrycą 5 Mpx i przesłoną f/2.2 służy do mierzenia odległości od obiektu — przydatne do trybu portretowego. Trzeci aparat to aparat kamera akcji (tak nazywa to Motorola) i jest to nic innego jak aparat szerokokątny z matrycą 16 Mpx i przesłoną f/2.0.

Przednia kamerka posiada matrycę 25 Mpx z przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Jeżeli chodzi o pochmurną pogodę, to zdjęcia w takich warunkach są bardzo dobre. Jakość i szczegółowość jest na wysokim poziomie i można powiedzieć, że Motorola postarała się nad tym głównym aparatem w tym modelu — chociaż nie jest on pozbawiony wad. Oczywiście mamy tutaj automatyczny HDR i sztuczną inteligencję. Sam HDR bardzo pomaga przy niektórych zdjęciach i można powiedzieć, że jest to ten HDR, który pamiętam z poprzednich modeli. Co do sztucznej inteligencji, to bardzo dobrze, że aż tak mocno nie ingeruje w nasze zdjęcia, tylko trochę je poprawia i też prostuje lub ustawia względem np. trójpodziału. Kolory przy takim oświetleniu są bardzo dobre i trudno jest coś na to narzekać.

Pochmurna pogoda - Motorola Moto G8 Plus

Pochmurna pogoda - Motorola Moto G8 Plus

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody wychodzą równie dobrze co w odrobinę gorszych warunkach oświetleniowych, jednak tutaj trzeba uważać na zbyt mocne słońce, ponieważ można czasami napotkać przez to przepaloną biel — wtedy lepiej pobawić się ekspozycją. Tak to jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie i nic złego powiedzieć dodatkowego na główny aparat w tym urządzeniu powiedzieć nie można. Motorola bardzo dobrze poradziła sobie z rozdzielczością 48 Mpx i mimo iż zdjęcia nie są wykonywane w takiej rozdzielczości, tylko w niższej i potem łączone, to przez to właśnie szczegółowość tych zdjęć jest naprawdę wysokim lotów. Szkoda, że w dalszym ciągu nie można używać kamery akcji do samych zdjęć, bo efekty mogłoby być ciekawe — chodzą pogłoski, że Motorola ma to w końcu zmienić.

Słoneczna pogoda - Motorola Moto G8 Plus

Słoneczna pogoda - Motorola Moto G8 Plus

4. Zdjęcia makro

W sprawie zdjęć makro to powiedzieć muszę, że w tej Motoroli (jak w prawie każdej innej) nie mam z tym problemów. Moto G8 Plus przy tego typu zdjęciach radzi sobie bardzo dobrze. Ostrość jest łapana szybko i precyzyjnie. Mamy tutaj też laserowy autofocus i sprawnie to idzie, oczywiście momentami przy mniejszych elementach samemu musimy ustawić ostrość, ale taki urok już tych tańszych modeli. Sama głębia ostrości z głównego aparatu jest bardzo ładna i plastyczna — za to należą się ogromne brawa dla Motoroli. Tak samo muszę przyznać, że Motorola w dalszym ciągu poprawia swoją aplikację aparatu i tryby w niej, więc tryb portretowy w tym modelu działa naprawdę dobrze i można tym telefonem już zrobić ładne portrety.

Zdjęcia makro - Motorola Moto G8 Plus

Zdjęcia makro - Motorola Moto G8 Plus

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to powiedzieć muszę, że w obu warunkach oświetleniowych jest bardzo dobrze. Oczywiście mamy poszarpane i rozmazane krawędzie, ale zdziwiłbym się, gdyby one nie były takie — w końcu to średniak. Jakość i szczegółowość zdjęć w obu warunkach jest bardzo dobra i trudno coś tutaj na to narzekać. Dodam jeszcze, że mimo iż na przykładowych zdjęciach tego nie widać, to zauważyłem w tym modelu momentami problem z balansem bieli, w szczególności, wtedy kiedy jest za dużo różnokolorowych światełek lub oświetlenie ma zbyt ciepłą barwę. Balans bieli, na chwilę wariuje, a potem się stabilizuje — mam nadzieję, że Motorola weźmie to pod uwagę przy kolejnych aktualizacjach aparatu.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Motorola Moto G8 Plus

Zdjęcia w pomieszczeniu - Motorola Moto G8 Plus

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu jest o dziwo bardzo dobra — oczywiście mowa o średnich warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć z tego przedniego aparatu jest naprawdę dosyć dobra i nie jedna osoba będzie zadowolona z tych zdjęć (nawet w tych średnich warunkach). Przy dobrym oświetleniu te zdjęcia czasami wyglądają jak z jakiegoś flagowego urządzenia, więc Motorola widać idzie do przodu, nawet w takich średniakach. Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone z przedniej kamerki w tej Motoroli.

Przednia kamerka - Motorola Moto G8 Plus

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonane tą Motorolą nie są najgorsze. Oczywiście przy większym braku światła zdjęcia mogą wyjść niejakie i pojawią się na nich szumy i ziarno. Jednak Motorola to urządzenie wyposażyła w tryb nocny, który radzi sobie odrobinę lepiej od trybu automatycznego. Oczywiście mamy tutaj tryb profesjonalny z obsługą plików RAW, jednak czas naświetlania jest tylko do 1/3, więc nie jest to zbyt oszałamiające. Ważne jest i tak, że w trybie automatycznym i w trybie nocnym wykonamy dosyć dobre zdjęcia, którymi będzie można pochwalić się przed znajomymi.

Zdjęcia nocne - Motorola Moto G8 Plus

Zdjęcia nocne - Motorola Moto G8 Plus

8. Próbka nagrania

Motorola Moto G8 Plus ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Niestety stabilizację mamy tylko przy rozdzielczości Full HD — szkoda, że producent nie dodał tej elektronicznej stabilizacji w najwyższej rozdzielczości. Dodam jeszcze, że kamera akcji ma możliwość nagrywania tylko w rozdzielczości Full HD, więc jeżeli chcecie nagrywać z obu aparatów i ładnie to złączyć, to polecam, aby nagrywać w obu aparatach w rozdzielczości Full HD wraz ze stabilizacją obrazu od Moto. Co do samego filmu, to powiedzieć muszę, że przy włączonej stabilizacji nie ma źle i polecam nagrywać tylko z nią. Wtedy nasze filmy z tego telefonu wyglądają o wiele lepiej. Autofocus również działa sprawnie, więc nie można na to narzekać przy tym modelu.

Podsumowując

Motorola Moto G8 Plus

Motorola Moto G8 Plus wbrew pozorom nie jest drogim urządzeniem, a jest naprawdę w porządku urządzeniem z dosyć dobrym głównym aparatem. Oczywiście ta Motorola posiada kilka wad, ale tak naprawdę można się do nich przyzwyczaić albo wykorzystywać je z głową lub czekać na dalsze aktualizacje aplikacji aparatu. Ja mogę polecić ten telefon i na pewno osoby, które szukają dobrego średniaka z aparatem (aparatami), które potrafią dosyć dużo, to zdecydowanie ten telefon jest dla nich. Jeżeli chcecie przeczytać całą recenzję tego urządzenia, to zobaczcie recenzję u mojej zaprzyjaźnionej redakcji Technosenior — recenzja.

Zdjęcia wykonane Motorolą Moto G8 Plus -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?