Fototest – Xiaomi Mi 9

Xiaomi Mi 9

Jakiś czas temu dotarł do mnie Xiaomi Mi 9. Byłem bardzo ciekawy aparatów w tym urządzeniu, ponieważ Mi 8 bardzo przypadł mi do gustu i wtedy mocno myślałem nad zmianą telefonu. Jednak jak spisały się aparaty w nowszej wersji Mi? Zaraz będziecie mogli się dowiedzieć, ale już na samym wstępie polecam też zobaczyć recenzję Xiaomi Mi 9 SE, bo jest to dosyć podobne urządzenie, ale odrobinę okrojone.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie Was zapraszam do obejrzenia pięciu zalet i wad aparatów w tym urządzeniu.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Xiaomi Mi 9

Xiaomi to urządzenie wyposażyło w cztery aparaty. Trzy z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 48 Mpx z przesłoną f/1.75, drugi aparat to aparat z teleobiektywem i posiada matrycę 8 Mpx z przesłoną f/2.4. Trzeci aparat to nic innego jak aparat szerokokątny z matrycą 13 Mpx i przesłoną f/2.4.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 20 Mpx i przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia w pochmurną pogodę wykonane tym telefonem są bardzo dobre. Jakość i szczegółowość zdjęć stoi na bardzo wysokim poziomie jak na takie oświetlenie i trzeba za to pochwalić producenta. Nie jest to najdroższe urządzenie, a można go porównywać jako flagowca — coś jest na rzeczy! Co ważne to mamy tutaj automatyczny HDR i sztuczną inteligencję. Sam HDR spisuje się, więc nie można na niego narzekać. Powiedzieć jednak muszę, że Xiaomi zaczęło poprawiać swój tryb AI i kolory nie są przy tym trybie mocne i tak intensywne — sztuczne inteligencje powoli stają się być lepsze. Kolory również są poprawne w głównym aparacie i na to narzekać nie można.

Pochmurna pogoda - Xiaomi Mi 9

Pochmurna pogoda - Xiaomi Mi 9

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia są tak samo dobre co w odrobinę gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie i co najważniejsze, to na główny aparat w tym urządzeniu nie możemy narzekać. Co innego na aparat szerokokątny lub teleobiektyw (z niego możemy korzystać tylko w trybie portretowym lub pro). W każdym aparacie kolory i nasycenie barw się różni i może być to dla niektórych ogromna wada, a dla niektórych rzecz, z którą będą mogli żyć. Jednak mam nadzieję, że Xiaomi pójdzie po rozum do głowy i naprawi to w najbliższych aktualizacjach lub w najnowszym Xiaomi z serii Mi. Tak przy dobrej pogodzie nie można narzekać na zdjęciach, chociaż trzeba mieć w głowie, że wtedy mogą wyjść zdjęcia z mocnym kontrastem — lepiej wtedy pobawić się ekspozycją lub pomiarem oświetlenia poprzez wybieranie ostrości na ekranie.

Słoneczna pogoda - Xiaomi Mi 9

Słoneczna pogoda - Xiaomi Mi 9

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to zdjęcia wykonane tym Mi 9 są naprawdę super! Głębia ostrości w głównym aparacie jest bardzo ładna, jakość i szczegółowość również jest na wysokim poziomie. Nawet zdjęcia mogą wyglądać jeszcze odrobinę lepiej, ponieważ będziemy je wykonywać w trybie 48 Mpx — pamiętać jednak wtedy trzeba, że w tym trybie nie mamy żadnego HDR i sztucznej inteligencji, oraz trzeba uważać na ilość światła w naszym kadrze. Dodam jeszcze, że producent w końcu poprawił tryb portretowy (chociaż on był dobry, ale miał małe niedociągnięcia), tu przy Mi 9 jest znacznie lepiej i można tym trybem portretowym zrobić już ładne portrety nie tylko osób, ale także można wykorzystać to w inny sposób. Powiedzieć muszę jeszcze o autofocusie, który niestety nie zawsze wyostrzy tam, gdzie my chcemy, ale na szczęście jest to tak sporadyczne, że można się do tego przyzwyczaić.

Zdjęcia makro - Xiaomi Mi 9

Zdjęcia makro - Xiaomi Mi 9

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to urządzenie świetnie radzi sobie w obu warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość jest na bardzo wysokim poziomie, a autofocus działa tak, jak powinien. Co jest chyba najważniejsze, to krawędzie w głównym aparacie nie są ani poszarpane, ani rozmyte i można za to pogratulować Xiaomi, że przynajmniej o tym aspekcie pamiętali. W naturalnym oświetleniu jest wszystko tak, jak powinno być, nawet kolory. W sztucznym oświetleniu również jest wszystko poprawne i widać, że balans bieli, działa bardzo dobrze w tym Xiaomi.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Mi 9

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Mi 9

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu nie będzie chyba dla nikogo zaskoczeniem. Jest naprawdę w porządku nawet jak na średnie warunki oświetleniowe. Widać, że producent nie stoi w miejscu, tylko cały czas idzie do przodu. Przedni aparat w tym urządzeniu można już porównywać z aparatami we flagowych urządzeniach, nawet kolory, czy szczegółowość jest bardzo dobra, więc osoby, które lubią robić sobie dużo zdjęć typu selfie, będą zadowolone z tego urządzenia. Chyba nie muszę już też wspominać, jak wyglądają zdjęcia w dobrym oświetleniu — powiedzieć mogę, że jest odrobinę lepiej i zdjęcia również mogą się podobać!

Przednia kamerka - Xiaomi Mi 9

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonane tym Xiaomi nie są najgorsze. Co najważniejsze, to zdjęcia w nocy możemy wykonać na 3 sposoby: tryb automatyczny, tryb nocny i tryb pro. Najlepszy w tym urządzeniu jest tryb pro, ponieważ możemy w nim pobawić się tak naprawdę każdym aparatem i każdym z osobna zrobić ładne zdjęcia w nocy. Jednakże dla osób, które nie potrafią obsługiwać się trybem pro, to polecam korzystać z trybu nocnego lub od biedy trybu automatycznego. W trybie nocnym wykonamy o wiele jaśniejsze (ale też nie zawsze najlepsze) zdjęcie, ale przynajmniej w trybie automatycznym te zdjęcia będą na tyle wystarczająco jasne, aby móc je wrzucić na nasze portale społecznościowe.

Zdjęcia nocne - Xiaomi Mi 9

Zdjęcia nocne - Xiaomi Mi 9

8. Próbka nagrania

Xiaomi Mi 9 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Niestety nie mamy w tym urządzeniu żadnej optycznej stabilizacji, a mamy tylko elektroniczną stabilizację obrazu, która działa w miarę dobrze w rozdzielczości Full HD. Co do samych filmów, to powiedzieć muszę, że źle nie ma, chociaż momentami kolory jak dla mnie są zbyt mocno nasycone. Na plus dla Xiaomi, że możemy nagrywać w szerokim kącie i standardowym obiektywie, chociaż szkoda, że musimy zakończyć nagranie, aby zmienić aparat. Polecam tym telefonem nagrywać w rozdzielczości Full HD wraz z włączoną stabilizacją, bo wtedy filmy mogą wyglądać naprawdę ładnie.

Podsumowując

Xiaomi Mi 9

Xiaomi Mi 9 to nie drogie urządzenie, jeżeli będziemy oczywiście patrzyć na ten sprzęt pod kątem flagowca. Jednak czy polecam to urządzenie ze względu na aparaty? Według mnie tak. Mnie bardzo przypadł ten model do gustu, tak jak byłem zachwycony Mi 8, to może nie zauważyłem takiego wielkiego skoku i efektu WOW, ale jest na tyle dobrze, że jestem w stanie go polecić i na pewno na tym sprzęcie się nie zawiedziecie.

Zdjęcia wykonane Xiaomi Mi 9 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?