Fototest – Xiaomi Mi 9 SE

Xiaomi Mi 9 SE

Jakiś czas temu miałem okazję testować dla Was możliwości fotograficzne Xiaomi Mi 9 SE. Nie miałem wtedy jeszcze możliwości sprawdzenia aparatów w Mi 9, ale już teraz miałem i widzę drobne różnice. Co najważniejsze to różnice między Mi 9 SE, a Mi 9 są tak małe w głównych aparatach, że dopiero przy recenzji Mi 9 o nich wspomnę. Nie zmieniając tematu, jak sprawdziły się u mnie aparaty w tym modelu? Czy byłem z nich zadowolony podczas całego okresu testów? Zaraz będziecie mogli się przekonać.

Niestety tym razem nie mam dla Was pięciu zalet i wad aparatów w telefonie. Całe nagranie się zepsuło i nie miałem jak go uratować, a szkoda. Najważniejsze, że recenzja się i tak pojawiła!

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Xiaomi Mi 9 SE

Xiaomi to urządzenie wyposażyło w cztery aparaty. Trzy z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 48 Mpx z przesłoną f/1.75. Drugi aparat posiada matrycę 8 Mpx z przesłoną f/2.4 i jest to aparat z teleobiektywem. Trzeci aparat posiada matrycę 13 Mpx z przesłoną f/2.4 i jest to aparat szerokokątny.

Przednia kamera posiada matrycę 20 Mpx z przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość tych zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie — patrząc oczywiście na klasę tego urządzenia i na jego cenę. Nawet jasność zdjęć w takich warunkach oświetleniowych jest na bardzo dobrym poziomie i jest to oczywiście zasługa automatycznego HDR i sztucznej inteligencji. Co do samego trybu AI, to muszę powiedzieć, że Xiaomi nad nim popracował, ponieważ już znacznie lepiej działa i nie jest taki agresywny, jak to bywało i nawet bywa w innych (czasami tańszych) urządzeniach tego producenta. W sprawie kolorów to powiedzieć muszę, że są one poprawnie odzwierciedlone nawet przy włączonym trybie AI i nie można na to narzekać.

Pochmurna pogoda - Xiaomi Mi 9 SE

Pochmurna pogoda - Xiaomi Mi 9 SE

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wychodzą super! Czasami zdarza się, że niektóre partie zdjęcia wyjdą ciemniejsze, czy to przez HDR, który się nie uruchomił, czy sztuczną inteligencję. Jednak zdjęcia same w sobie są super, ale tylko wtedy, kiedy uda nam się tak zrobić zdjęcie, aby to wspomniany HDR się uruchomił. Od razu muszę powiedzieć, że w bardzo małym stopniu zdjęcia się nie udają i jest to tak mały procent, że w większości zdjęcia będą udane — oczywiście to też wszystko zależy od naszej kompozycji i oświetlenia. Jakość i szczegółowość jest bardzo dobra i trudno coś złego na ten temat tutaj powiedzieć. Przynajmniej biel nie jest przepalona i jest to w sumie najważniejsze.

Słoneczna pogoda - Xiaomi Mi 9 SE

Słoneczna pogoda - Xiaomi Mi 9 SE

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to przyznać muszę, że Xiaomi pod tym względem poprawiło już swoje urządzenia i znacznie lepiej i sprawniej działa tutaj ostrość niż w poprzednich i innych modelach. Sama jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie, tak samo kolory (nawet przy włączonej sztucznej inteligencji). Głębia ostrości tylko z głównego aparatu wygląda bardzo ładnie i co też ciekawe, to producent również poprawił odrobinę tryb portretowy i znacznie lepiej radzi sobie z krawędziami niż wcześniej. Brawo Xiaomi! No co tu dużo mówić, jest to telefon wręcz idealny do robienia tego typu zdjęć.

Zdjęcia makro - Xiaomi Mi 9 SE

Zdjęcia makro - Xiaomi Mi 9 SE

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to powiedzieć muszę, że w obu warunkach oświetleniowych jest bardzo dobrze i nie można na to narzekać. Tak samo narzekać nie można na jakość i szczegółowość, która jest na wysokim poziomie. Co jest chyba tutaj najważniejsze, to krawędzie nie są poszarpane i rozmazane, jak to czasami nawet bywa w droższych urządzeniach — jednak się da! W obu warunkach oświetleniowych zdjęcia są dobre i co ważne, to sztuczna inteligencja nie psuje tego, jak to bywało w innych urządzeniach nawet tego producenta. Jestem miło zaskoczony taką poprawą aparatów w urządzeniach Xiaomi i mam nadzieję, że będzie tylko lepiej.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Mi 9 SE

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Mi 9 SE

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu również mnie zaskoczyła. Jakość i szczegółowość zdjęć nawet w średnich warunkach oświetleniowych jest bardzo dobra. Mało które urządzenie (szczególnie w tej cenie) potrafi zrobić tak ładne i szczegółowe zdjęcie w tych średnich warunkach. No i te kolory, widać, że producent się tutaj postarał. Przynajmniej balans bieli, nie wariuje i nie trzeba się bać o błędny balans. Dodatkowo w przedniej kamerce znajdziemy automatyczny HDR i sztuczną inteligencję, przez co te nasze zdjęcia mogą wyglądać jeszcze lepiej. Dla miłośników zdjęć selfie ten telefon będzie idealny.

Przednia kamerka - Xiaomi Mi 9 SE

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonane tym telefonem nie są może takie, jakbyśmy tego oczekiwali, patrząc na resztę zdjęć wykonaną tym telefonem, jednak przyznać i tak muszę, że w trybie automatycznym wykonamy na tyle jasne zdjęcie, aby pochwalić się nim przed znajomymi. Oczywiście, aby pozbyć się w jakiś stopniu szumów i zrobić jaśniejsze zdjęcie, to możemy użyć trybu nocnego lub profesjonalnego. Osoby, które nie potrafią obsługiwać trybu profesjonalnego, to tryb nocny też im w zupełności wystarczy. Nie są, to może zdjęcia porównywalne do tych flagowych urządzeń, jednak powiedzieć trzeba, że takie zdjęcia wystarczą, czy to dla siebie, czy na portale społecznościowe itd.

Zdjęcia nocne - Xiaomi Mi 9 SE

Zdjęcia nocne - Xiaomi Mi 9 SE

8. Próbka nagrania

Xiaomi Mi 9 SE ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Na całe szczęście mamy możliwość uruchomienia tutaj elektronicznej stabilizacji obraz, która w większym stopniu poprawia stabilność naszych filmów. Co do samych filmów, to muszę powiedzieć, że nie jest źle, chociaż mam pewien problem z odbijającym się światłem w aparacie i mocnymi cieniami. Nie wiem, czy to tylko w moim modelu tak jest, ale w szczególności to światło mi tutaj przeszkadza. Cienie jeszcze ujdą, ale właśnie odbijające się promienie słoneczne, czy to w głównym aparacie, czy szerokokątnym przeszkadza. Jestem ciekawy, czy użytkownicy tego modelu też mają taki problem, bo jeżeli mają, to jest to trochę słabe w porównaniu do zdjęć.

  

Podsumowując

Xiaomi Mi 9 SE

Xiaomi Mi 9 SE to dobre i niedrogie urządzenie. Co najważniejsze, to w zupełności wystarcza do zdjęć i osoby szukające fajnego i taniego urządzenia do zdjęć, to mogę polecić im ten telefon. Pod względem zdjęć na pewno się nie zawiodą, co innego pod względem filmów. Chociaż same filmy nie są złe i nie można na to aż tak pesymistycznie patrzeć, ale no, jeżeli niektóre wady Ci przeszkadzają podczas nagrywania, to musisz się rozejrzeć nad innymi urządzeniami. Ja tylko powiem tyle, że mało które urządzenie w tej cenie robi tak świetne zdjęcia, nie tylko szczegółowe, ale i kolory są takie, jakie powinny być. Dlatego mogę polecić ten telefon mimo niektórych wad.

Zdjęcia wykonane Xiaomi Mi 9 SE -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?