Fototest – Motorola One

Motorola One

Ostatnio zostałem mocno zaskoczony faktem, że w moje ręce tak szybko trafia Motorola One. Strasznie żałowałem, że nie mogłem pojawić się na polskiej premierze tego urządzenia, ale no cóż, każdemu mogło się zdarzyć. Szczerze powiedziawszy, to bardzo interesowały mnie jak w moim odczuciu i teście wykażą się aparaty w tym urządzeniu, i wiecie co? Nie jest tak źle, ale też nie zawsze jest rewelacyjnie. Zaraz się o tym przekonacie.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Motorola One

Motorola to urządzenie wyposażyła w trzy aparaty, z czego dwa znajdują się na tylnej obudowie. Główny aparat posiada matrycę 13 Mpx z przesłoną f/2.0, drugi aparat do efektu bokeh posiada matrycę 2 Mpx z przesłoną f/2.4.

Przednia kamerka została wyposażona w matrycę 8 Mpx i posiada przesłonę f/2.2.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą dobrze i co najważniejsze, że są nawet jasne. Warto dodać, że mamy tutaj automatyczne HDR i w niektórych momentach sprawdza się bardzo, ale to bardzo dobrze. Wypadałoby dodać, że producent chwali się, iż w tym urządzeniu znajdziemy sztuczną inteligencję, ale ku mojemu zdziwieniu nie chodziło wcale o aparat, a o inne funkcje telefonu. Jak dla mnie była to świetna informacja, bo jeszcze nie za bardzo przekonałem się do trybu AI. W sprawie zdjęć jeszcze w takim oświetleniu to mogę powiedzieć tyle, że kolory są nawet w porządku. Jakość i szczegółowość też jest bardzo dobra.

Pochmurna pogoda - Motorola One

Pochmurna pogoda - Motorola One

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wyglądają dobrze i co najważniejsze, to cienie są bardzo lekkie i czasami wygląda to już za sztucznie. Jednak lepiej mieć takie, niż żeby cienie wyglądały na strasznie mocne i przeszkadzały w odbiorze zdjęcia. Jakość i szczegółowość zdjęć w takich warunkach oświetleniowych są na bardzo wysokim poziomie i co jest jeszcze ważne, to kolory są bardzo dobrze nasycone. Motorola naprawdę się postarała i co najważniejsze, to że ten telefon można kupić za mniej niż 1 000 zł.

Słoneczna pogoda - Motorola One

Słoneczna pogoda - Motorola One

4. Zdjęcia makro

Zdjęcia makro wykonane tym telefonem nie są najgorsze. Chociaż czasami może się zdarzyć, że niektóre partie zdjęcia będą prześwietlone, ale nie wolno bać się takich rzeczy i pobawić się trochę ostrością i ekspozycją. Najważniejsze, że takie zdjęcia mają bardzo dobre kolory, no i oczywiście ich jakość oraz szczegółowość stoi na wysokim poziomie. Tak naprawdę, to prawie zawsze byłem zadowolony z aparatów w telefonach tego producenta i zdziwiłbym się, jakby było teraz inaczej.

Zdjęcia makro - Motorola One

Zdjęcia makro - Motorola One

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Motorolą One nawet wykonamy dobre zdjęcia w pomieszczeniu i co najważniejsze, to jakość zdjęć w naturalnym i sztucznym oświetleniu jest bardzo dobra. Szczegółowość takich zdjęć również jest bardzo zadowalająca i najważniejsze to, że kolory są odrobinę mocniejsze, ale nie przeszkadza to w odbiorze zdjęcia. Wspomnę, że cienie w obu przypadkach są znikome i za to trzeba pochwalić Motorolę, że aż tak dobrze działa HDR w trybie automatycznym. Oczywiście nie jest tak różowo, jakby się okazywało. Po prawej jak i lewej stornie można zauważyć poszarpane krawędzie. Szkoda, że musiało się to akurat zdarzyć w tak fajnym urządzeniu.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Motorola One

Zdjęcia w pomieszczeniu - Motorola One

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka nie należy do najlepszych. Niestety producent zastosował tutaj zbyt ciemną przesłonę i odbiło się to na zdjęciach w średnich warunkach oświetleniowych. W takich warunkach możemy napotkać niechciane szumy czy ziarno, no i oczywiście przy średnich warunkach zdjęcie nie będzie posiadało zbyt dobrej szczegółowości. W dobrych warunkach oświetleniowych jest o wiele lepiej i zdjęcia mają bardzo dużo szczegółów. Szumy i ziarno występuje, ale na pewno nie na takim wysokim poziomie. Powiedzieć jeszcze trzeba o balansie bieli, który w miarę dobrze sobie radzi. Przynajmniej nie jest tak jak w niektórych droższych urządzeniach. Szkoda, że przedni aparat jest najsłabszym elementem tego telefonu.

Przednia kamerka - Motorola One

7. Zdjęcia nocne

Niestety, aparatem w tym telefonie nie zrobimy super zdjęć nocnych. Jednak zdjęcia będą na tyle jasne, że zauważymy na nich wszystko, co chcieliśmy pokazać. W trybie automatycznym zdjęcia są trochę jasne, ale na pewno nie jest to poziom innych urządzeń. Zwróćmy też uwagę, ile kosztuje ten telefon i jaką posiada przysłonę w głównym aparacie, bo to też w pewnym stopniu jest wyznacznikiem. W trybie manualnym można wykonać o wiele jaśniejsze zdjęcia. Niestety, ale również w trybie manualnym możemy spotkać szumy i ziarno, które bardzo mocno psują nasze zdjęcia. W trybie automatycznym również napotkamy szumy i ziarno i nic z tym już nie zrobimy.

Zdjęcia nocne - Motorola One

Zdjęcia nocne - Motorola One

8. Przykładowe wideo

Telefon ten potrafi nagrywać filmy w rozdzielczości 4K, niestety w tej rozdzielczości nie znajdziemy opcji uruchomienia elektronicznej stabilizacji obrazu. Na szczęście przy rozdzielczości Full HD mamy taką możliwości i trzeba przyznać, że jak na EIS jest nawet dobrze i najważniejsze, że ekran nie pływa, tak jak ma to miejsce w innych urządzeniach. Co do nagrania, to muszę powiedzieć, że jest dobrze, a nawet bardzo dobrze i za to trzeba pochwalić Motorolę. Nawet kolory są ładnie i odpowiednio nasycone. Jednak nie jest tak pięknie, jakby się zdawało. Czasami aparat w tym telefonie ma problem z balansem bieli, przez co kolory w niektórych momentach mogą się różnić. Mam nadzieję, że Motorola to poprawi.

Podsumowując

Motorola One

Motorola One to bardzo fajne urządzenie za nawet małe pieniądze, ale czy rzeczywiście aparaty w tym telefonie są na tyle dobre, że nawet zaspokoją przeciętnych użytkowników? Szczerze to mogę powiedzieć, że tak. Dlaczego? Bo jak za tą cenę dostajemy aparat, a nawet aparaty, którymi w różnych warunkach oświetleniowych uda się zrobić ładne, a czasami nawet bardzo ładne zdjęcie. Nie ukrywam, że też liczyłem na coś więcej, ale nawet nie zawiodłem się na to urządzenie po jego testach. Jak dla mnie Motorola dalej ma to coś w sobie i w dalszym ciągu będę, polecał ich telefony.

Zdjęcia wykonane Motorolą One -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?