Fototest – Nokia 3.2

Nokia 3.2

Jakiś czas temu dotarła do mnie na testy jedna z najtańszych opcji od Nokii, a mianowicie Nokia 3.2. Od razu mogę powiedzieć, że sceptycznie podszedłem do tego urządzenia, ponieważ miałem już za sobą podobne urządzenia z tej półki cenowej i aparaty po prostu były. Zdjęć nimi nie dawało się wykonać i nawet lepiej zrobić wtedy zdjęcie mikrofalówką niż takim urządzeniem. Jednak czy Nokia poszła po rozum do głowy i przynajmniej odrobinę uda nam się wykonać dobre zdjęcia tym telefonem? Zaraz będziecie mogli się przekonać.

Zanim jednak przejdziecie dalej, serdecznie Was zapraszam do obejrzenia pięciu zalet i wad aparatów w tym urządzeniu.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Nokia 3.2

Nokia to urządzenie wyposażyła w dwa aparaty. Główny aparat na tylnej części obudowy posiada matrycę 13 Mpx z przesłoną f/2.2.

Przednia kamerka posiada matrycę 5 Mpx z przesłoną f/2.2.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą dosyć dobrze, chociaż najbardziej można przyczepić się do źle działającego balansu bieli. Mam ogromną nadzieję, że Nokia poprawi to przy jakieś najbliższej aktualizacji. Oczywiście nie zawsze mamy błędny balans bieli, ale kiedy on występuje, polecam pobawić się aplikacją aparatu, aby naprawić ten błąd przy danym kadrze. Co do samej jakości i szczegółowości to powiedzieć muszę, że jest dosyć dobrze jak na taki telefon. Zaskoczyło mnie mocno, że w takim urządzeniu znalazło się automatyczne HDR, które czasami mocno pomaga.

Pochmurna pogoda - Nokia 3.2

Pochmurna pogoda - Nokia 3.2

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia w słoneczną pogodę są wykonywane tak samo dobrze co w odrobinę gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie, a automatyczny HDR w większości sytuacjach pomaga i cienie dzięki temu są płytsze. Oczywiście w dalszym ciągu (nawet w takim oświetleniu) jest problem z balansem bieli, który momentami bardzo mocno wariuje i potrzeba trochę cierpliwości, aby zrobić dobre zdjęcie z poprawnym balansem bieli. Co ważne, to biel nie zawsze jest przepalona, ale pamiętać trzeba, że czasami występują przepalone kadry i lepiej po wykonaniu zdjęcia od razu je sprawdzić.

Słoneczna pogoda - Nokia 3.2

Słoneczna pogoda - Nokia 3.2

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to powiedzieć muszę, że Nokia 3.2 całkiem nieźle sobie z tym radzi. Nie mamy tutaj żadnych dodatkowych obiektywów do głębi ostrości, a sama głębia ostrości przy niestety ciemnej przysłonie jest znikoma. Chociaż czego można było się spodziewać od telefonu do 600 zł — oczywiście są już na rynku urządzenia z lepszymi aparatami w tej cenie, ale też nie zawsze wszystko jest w nich dobre. Tutaj muszę pochwalić autofocus, który w naturalnym oświetleniu radzi sobie bardzo dobrze i szybko ostrzy. Jest to niewątpliwie zaleta tej Nokii. Tak to powiedzieć muszę, że same zdjęcia są dobre i szczegółowe — nie można na to narzekać.

Zdjęcia makro - Nokia 3.2

Zdjęcia makro - Nokia 3.2

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to przyznać Wam się muszę, że sądziłem, iż będzie jeszcze gorzej, niż jest. Bo tak naprawdę jest dobrze w naturalnym oświetleniu i autofocus bardzo dobrze sobie z tym radzi. Gorzej jest w sztucznym oświetleniu z autofocusem, ale nie ma co też narzekać, bo trzeba pamiętać, ile to urządzenie kosztuje i trzeba się cieszyć, że tym telefonem da się wykonać przynajmniej jakieś zdjęcia — np. aby mieć pamiątkę z wakacji. Powiedzieć jeszcze muszę, że w pomieszczeniu Nokia o wiele lepiej radziła sobie z balansem bieli i jest to dobra informacja, tak samo, że szczegółowość jest na dobrym poziomie i jakość również.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 3.2

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 3.2

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu mocno mnie zaskoczyła, bo wiele urządzeń w tej cenie posiada przednie kamerki tak naprawdę po nic. W niektórych urządzeniach te przednie kamerki są po prostu, aby były. Tutaj przynajmniej Nokia się postarała i przednia kamerka działa w tym urządzeniu bardzo dobrze (nawet balans bieli działa o wiele lepiej niż w głównym aparacie). W średnich warunkach oświetleniowych przednia kamerka spisuje się całkiem nieźle i same zdjęcia są szczegółowe — oczywiście jak na taki telefon. Więc mogę powiedzieć, że na pewno z przedniego aparatu będziecie zadowoleni.

Przednia kamerka - Nokia 3.2

7. Zdjęcia nocne

Niestety Nokia 3.2 nie jest najlepszym rozwiązaniem do zdjęć nocny, ale co tu dużo mówić, klasa tego urządzenia mówi to już sama za siebie. Nawet aplikacja aparatu nie ma żadnego trybu profesjonalnego, aby przynajmniej pobawić się ISO lub czasem naświetlania. Mamy w tym modelu tylko tryb automatyczny i automatyczny HDR. Chociaż przyznać i tak muszę, że zdjęcia w nocy nie są tylko czarną plamą i coś na nich widać. Dla nas te zdjęcia będą wystarczające, ale nie będą one na tyle super, aby móc je pokazać np. na portalach społecznościowych.

Zdjęcia nocne - Nokia 3.2

Zdjęcia nocne - Nokia 3.2

8. Próbka nagrania

Nokia 3.2 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. Niestety w tym urządzeniu nie znajdziemy żadnej stabilizacji obrazu, szkoda, bo mogłaby być tutaj przynajmniej elektronicznej stabilizacji obrazu. Co do samego nagrania to powiedzieć muszę, że za najlepiej nie jest. Brakuje stabilizacji, kolory też nie są najlepsze, no i niektóre części nagrania są prześwietlone, a niektóre są aż za ciemne. Szkoda, że tą Nokią nie uda nagrać fajnych filmów. Takie mini filmiki dla siebie mogą się udać, ale nic poza tym.

Podsumowując

Nokia 3.2

Nokia 3.2 to tanie urządzenie i co najważniejsze dobrze działające. Jednak czy ze względu na aparaty warto zastanawiać nad tym modelem? Mogę powiedzieć tak i nie, bo tak naprawdę jest to jedno z niewielu urządzeń, które ma na tyle dobry główny i przedni aparat (w szczególności przedni aparat), że spokojnie można nim zrobić pamiątki z wakacji. Z drugiej jednak strony czasami denerwujący jest źle działający, balans bieli w głównym aparacie. Jeżeli jednak nie przeszkadza Wam, ten balans bieli (mam nadzieję, że Nokia to poprawi), to możecie zastanowić się nad zakupem tego modelu.

Zdjęcia wykonane Nokią 3.2 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?