Fototest – Nokia 5.1 Plus

Nokia 5.1 Plus

Jakiś czas temu miałem okazję przetestować dla Was aparaty w telefonie Nokia 7 Plus, teraz przyszedł czas, abym pokazał Wam, jak radzą sobie aparaty w różnych oświetleniach w telefonie Nokia 5.1 Plus. Od razu Wam powiem, że niestety nie udało mnie się dorwać Nokii 5.1 na testy, a już na moje nieszczęście jest niedostępna. Na całe szczęście udało się mi przetestować aparaty w Nokii 5.1 Plus i będziecie mogli dowiedzieć się, co myślę o aparatach w tym modelu.

Zanim jednak przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia rozpakowania tego telefonu.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Nokia 5.1 Plus

Nokia to urządzenie wyposażyła ten telefon w trzy aparaty. Dwa z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 12 Mpx z przesłoną f/2.0. Drugi aparat do rozpoznawania głębi ostrości posiada matrycę 5 Mpx i niestety producent nie podaje jaką przesłonę zastosował w tym aparacie.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 8 Mpx i przesłoną f/2.2.

2. Pochmurna pogoda

Podczas pochmurnej pogody zdjęcia wychodzą bardzo dobrze. Co ważne, to jasność jest taka, jaka powinna być i dodatkowo producent daje nam w tym urządzeniu automatyczne HDR, które daje sobie całkiem nieźle radę. Szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie, jednak mam pewne obawy co do jakości owych zdjęć. Patrzałem na nie na różnych monitorach, telefonach itd. i coś mi nie gra, nie wiem, jakie wy będziecie mieć odczucia, ale coś poszło nie tak w oprogramowaniu aparatu w tym telefonie — na całe szczęście nie jest zawsze tak źle. W sprawie kolorów to muszę powiedzieć, że nie jest aż tak źle i co najważniejsze to są one dobrze nasycone i odwzorowane.

Pochmurna pogoda - Nokia 5.1 Plus

Pochmurna pogoda - Nokia 5.1 Plus

3. Słoneczna pogoda

W słoneczną pogodę zdjęcia naprawdę bardzo fajnie. Szczegółowość jest dosyć dobra, jedynie ta jakość nie zadowala i jest to najsłabsza część tego urządzenia. Najważniejsze, że kolory są dobrze i poprawnie odwzorowane, a biel w ostrym słońcu nie jest przepalona. Dobrze, że w tym urządzeniu posiadamy te automatyczne HDR, które redukuje nam rozpiętość tonalną, przez co cienie na zdjęciach nie są duże i mocne. Powiedzieć muszę, że zdjęcia krajobrazowe mogą udać się tym urządzeniem — trzeba też na to urządzenie spojrzeć z innej strony, a konkretnie ile kosztuje, bo nawet mało i jest to ogromna zaleta tej Nokii.

Słoneczna pogoda - Nokia 5.1 Plus

Słoneczna pogoda - Nokia 5.1 Plus

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to powiedzieć muszę, że nie wyglądają one najgorzej. Nawet jakość zdjęć tutaj wygląda o wiele lepiej! Szczegółowość również jest dobra, ale to już było wiadome wcześniej. Kolory są poprawne i dobrze nasycone, a głębia ostrości jest ładna i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Powiedzieć jeszcze muszę, że Nokia ten telefon wyposażyła w tryb Live bokeh, który działa nawet dobrze. Oczywiście nie jest to poziom urządzeń z wyższej półki, jednak da się tym telefonem zrobić ładne zdjęcie portretowe i mam nadzieje, że producent będzie to w dalszym ciągu aktualizował — marzyć zawsze można. Dodatkowo wspomnieć muszę o autofocusie, który działa całkiem sprawnie i szczerze miałem obawy o to w tym urządzeniu, a tak naprawdę nie miałem czego się bać w tej Nokii do pewnego czasu.

Zdjęcia makro - Nokia 5.1 Plus

Zdjęcia makro - Nokia 5.1 Plus

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniu wykonane tym telefonem są w porządku. Szczegółowość oraz o dziwo jakość jest dobra, a same kolory są poprawnie odwzorowane i nasycone. Co najważniejsze, to krawędzie nie są aż takie poszarpane i rozmazane. Oczywiście są one odrobinę rozmazane, ale na całe szczęście nie wpada to tak w oko, jak w innych (nawet droższych) urządzeniach. Autofocus w tym urządzeniu w obu warunkach oświetleniowych sprawnie sobie radzi i nie trzeba długo czekać, aby autofocus złapał ostrość — jest to bardzo dobra informacja.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 5.1 Plus

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 5.1 Plus

6. Przednia kamerka

W sprawie przedniej kamerki to powiedzieć mogę i muszę, że jest dość przeciętnie i to nawet dobrze. W dalszym ciągu trzeba pamiętać, ile to urządzenie kosztuje, bo to jednak tani telefon, a zdjęcia w średnich warunkach oświetleniowych wchodzą przeciętnie. Nie są złe i koszmarne i to jest najważniejsze. Przynajmniej też balans bieli działa tak jak powinien i ogromne brawa za to dla Nokii. Powiedzieć muszę jeszcze o jakości i szczegółowości, która jest poprawna. Dodam jeszcze, że w lepszych warunkach oświetleniowych zdjęcia wchodzą o wiele lepiej i jest to chyba wiadome.

Przednia kamerka - Nokia 5.1 Plus

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonane tym telefonem w nocy nie są takie złe tylko w trybie Pro. Niestety w trybie automatycznym zdjęcia są jednak zbyt ciemne. Na całe szczęście producent daje nam w tym telefonie tryb profesjonalny i możemy nim się pobawić, jeżeli chodzi o gorsze warunki oświetleniowe i nie tylko. Oczywiście można już spotkać urządzenie w podobnej cenie, które robi znacznie lepsze i jaśniejsze zdjęcia w takich warunkach oświetleniowych, jednak trzeba mieć na uwadze, że w takich wypadkach nie mamy trybu profesjonalnego. W tym urządzeniu taki tryb mamy i dobrze z niego korzystać — serio!

Zdjęcia nocne - Nokia 5.1 Plus

Zdjęcia nocne - Nokia 5.1 Plus

8. Przykładowe wideo

Nokia 5.1 Plus ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. Niestety producent nie daje nam w tej rozdzielczości stabilizację obrazu, chociaż można zauważyć, że obraz pływa i trzęsie się, jak to czasami bywa z elektroniczną stabilizacją obrazu. Jednak do tej pory w urządzeniach Nokii nie mamy opcji włączenia/wyłączenia stabilizacji obrazu. Co do samego nagrania to mogę powiedzieć, że nie jest one złe i dobrze przy tym urządzeniu posiadać gimbal — poprawi to samą stabilizację. Kolory również są poprawne. Narzekać można na jakość i autofocus, bo obie te rzeczy nie są najlepsze. W szczególności autofocus i Nokia powinna to poprawić.

Podsumowując

Nokia 5.1 Plus

Nokia 5.1 Plus to dobre urządzenie w rozsądnej cenie. Jednak czy warto zastanawiać się nad tym urządzeniem pod względem aparatów? Szczerze mogę powiedzieć, że nie za bardzo. Dlaczego? Nie zawsze zdjęcia wyglądają dobrze, a sam autofocus momentami działa naprawdę super, a znowu innym razem już nie (np. nagrywanie filmów). Jednak dla osób, które nie mają dużego budżetu na telefon i nie zależy im aż tak na zdjęciach, to ten telefon jest dla nich idealny. Dla reszty osób polecam poszukać innych telefonów w podobnej cenie lub innej Nokii.

Zdjęcia wykonane Nokią 5.1 Plus -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?