Fototest – Sony Xperia 10

Sony Xperia 10

Jakiś czas temu miałem przyjemność testowania dla Was aparatów w telefonie Sony Xperia 10. Niestety nie jest to, może Xperia 1 — jeszcze trochę trzeba poczekać. Jednak Wy, a w szczególności ja musimy poczekać, no trudno. Nie zmienia to faktu, że Xperia 10 i 10 Plus (recenzja już niebawem), to ciekawe urządzenia, którym warto się chwilę pochylić. Czy można jednak zastanawiać się nad zakupem tytułowej Xperii pod względem aparatów i jakości zdjęć? Zaraz będziecie mogli się dowiedzieć.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Sony Xperia 10

Sony to urządzenie wyposażyło w trzy aparaty. Dwa z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 13 Mpx z przesłoną f/2.0. Drugi aparat do rozpoznawania głębi ostrości posiada matrycę 5 Mpx wraz z przesłoną f/2.4.

Przednia kamerka w tym aparacie posiada matrycę 8 Mpx z przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość takich zdjęć jest na dosyć wysokim poziomie. No jednak nie można ukrywać, że Sony trochę poprawiło swoje oprogramowanie aparatów, ale czy na lepsze? Odrobinę tak, ale w dalszym ciągu trzeba odrobinę się przyłożyć, aby zrobić bardzo ładne i fajne zdjęcie. Oczywiście w dalszym ciągu HDR możemy tylko włączyć w trybie manualnym i serio Sony powinno to w końcu zmienić. Przynajmniej kolory są poprawnie odwzorowane i nasycone.

Pochmurna pogoda - Sony Xperia 10

Pochmurna pogoda - Sony Xperia 10

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia w słoneczną pogodę wykonane tym urządzeniem są dobre. Jakość i szczegółowość zdjęć w takim oświetleniu jest bardzo dobra. Same kolory są poprawne, chociaż są one mocniej nasycone i nie wiem, czy wszystkim będzie to odpowiadać. Przynajmniej biel w ostrym słońcu nie jest przepalona i jest to bardzo ważna wiadomość. Chociaż ta biel w niektórych sytuacjach wpada w żółty przez te mocno nasycone kolory i na pewno wiele zwolenników tego nie będzie. Szkoda że nie mamy tego automatycznego HDR, bo dzięki temu rozpiętość tonalna na zdjęciach mogłaby być o wiele lepsza — na całe szczęście nie jest tak źle, jakbyśmy się tego spodziewali.

Słoneczna pogoda - Sony Xperia 10

Słoneczna pogoda - Sony Xperia 10

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to muszę przyznać, że da się tym telefonem zrobić bardzo ładne tego typu zdjęcia. Co najważniejsze, to jakość i szczegółowość takich zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Nawet kolory są poprawne i bardzo dobrze odwzorowane. Głębia ostrości jak nawet na taką przesłonę jest bardzo ładna i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Dodatkowo wspomnieć muszę, że Sony to urządzenie wyposażyło w tryb portretowy, który niestety nie działa aż tak dobrze, jakbyśmy tego chcieli i oczekiwali, ale na całe szczęście przy zdjęciach z ludźmi efekt bokeh nie jest aż taki sztuczny.

Zdjęcia makro - Sony Xperia 10

Zdjęcia makro - Sony Xperia 10

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to powiedzieć muszę, że nie jest tak źle, jakbym przypuszczał. Chociaż jasność samych zdjęć (szczególnie przy naturalnym oświetleniu) mogłaby być odrobinę lepsza. Na całe szczęście jakość i szczegółowość zdjęć w obu warunkach oświetleniowych jest na dosyć dobrym poziomie i o to nie trzeba się bać. Przynajmniej krawędzie nie są mocno poszarpane i rozmazane, oczywiście lepiej by było, gdyby w ogóle nie były np. rozmazane, ale już taki urok wielu urządzeń Sony. Jestem ciekawy czy będzie też tak w Xperii 1. Wspomnieć muszę jeszcze o kolorach, które o dziwo są w porządku, chociaż przy naturalnym oświetleniu kontrast jest znacznie wyższy. Powiedzieć muszę jeszcze o autofocusie, który działał dosyć sprawnie i nie miałem jak na niego narzekać.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia 10

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia 10

6. Przednia kamerka

Jeśli chodzi o przednią kamerkę, to powiedzieć muszę, że nie jest tak źle, jakby wiele osób się tego spodziewało. Na całe szczęście w średnich warunkach oświetleniowych zdjęcia są w porządku. Szczegółowość i jakość przy tym oświetleniu jest dobra i na to narzekać nie można. Oczywiście przy lepszych warunkach oświetleniowych jest znacznie lepiej i można tą Xperią wykonać bardzo fajne selfie. Najważniejsze, że balans bieli działa bardzo dobrze i nie psuje przez to kolorów. Przynajmniej wiadomo, że tą Xperią jest się w stanie zrobić dobre zdjęcie typu selfie.

Przednia kamerka - Sony Xperia 10

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonane tym telefonem nie są może najlepsze, ale musicie wiedzieć, że trybem automatycznym zrobimy o wiele jaśniejsze zdjęcie niż w trybie manualnym. Niestety w dalszym ciągu producent daje nam w swoich urządzeniach większego czasu naświetlania niż 1 sekunda i nie jest to najlepsze — szczególnie w nocy! Powiedzieć jedynie mogę, że jaśniejsze zdjęcia wykonamy trybem automatycznym, a zdjęcia z mniejszą ilością szumów trybem manualnym, ale tak naprawdę co z tego. Wolimy mieć jaśniejsze zdjęcia, na których widać znacznie więcej, czyli są jaśniejsze. Dlatego w nocy tym urządzeniem polecam robić zdjęcia trybem automatycznym.

Zdjęcia nocne - Sony Xperia 10

Zdjęcia nocne - Sony Xperia 10

8. Przykładowe wideo

Sony Xperia 10 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Jednak ku mojemu zdziwieniu Sony w najwyższej rozdzielczości nie dało opcji włączenia stabilizacji SteadyShot. No szkoda, że producent tak postąpił, bo jednak SteadyShot od Sony dużo nam pomaga podczas nagrywania. Co do samych nagrań to powiedzieć muszę, że jakość i szczegółowość nie jest taka zła. Problem jednak jest przy dobraniu odpowiedniej ekspozycji i Sony powinno to poprawić przy najbliższej aktualizacji, bo to psuje cały efekt naszego filmu. Przynajmniej autofocus działa tak, jak powinien i na to narzekać nie można. Dodać jeszcze muszę, że przy tym urządzeniu strasznie zawiodła mnie stabilizacja. Tak jak zawsze kojarzyłem sobie stabilizację od Sony, to ta Xperia pokazała mi, że się myliłem.

Podsumowując

Sony Xperia 10

Sony Xperia 10 to nie zbyt drogie urządzenie, jednak patrząc na to, co to urządzenie potrafi, to zastanawiam się, czy nadal nie jest to zbyt wysoka cena. Patrząc na same aparaty, które są przeciętne — nie wiem, czy jest większy sens wydawać tyle pieniędzy na to urządzenie. Oczywiście dla osób, których nie stać na inny telefon lub lubią Sony, to mogę polecić im ten telefon. Jednak w dalszym ciągu trzeba pamiętać, że dobre zdjęcia wyjdą nam tym telefonem, jeżeli się tylko odrobinę mocnej przyłożymy i będziemy mieć strasznie dużo cierpliwości — efekty mogą zaskoczyć. Na koniec chciałbym powiedzieć, że jeśli macie też inne urządzenia na oku, to tą Xperie zostawcie sobie na samym końcu, w tej cenie można już znaleźć kilka innych ciekawych propozycji.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia 10 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?