Fototest – Nokia 7 Plus

Nokia 7 Plus

Jak możecie odgadnąć po zdjęciach w recenzji, to test Noki 7 Plus już dawno, ale to naprawdę dawno powinien pojawić się na blogu. Tak jak już wiele razy wspomniałem, było to spowodowane kilkoma czynnikami i niestety byłem zmuszony przenieść kilka, a nawet kilkanaście recenzji w czasie. Na całe szczęście zostały mi jeszcze dwie recenzje (ta i następna), które już w najbliższym czasie pojawią się na blogu. Nie przedłużając już, dzisiaj chciałbym Wam przedstawić, co potrafią aparaty w Nokii 7 Plus, bo muszę przyznać, że momentami byłem zaskoczony, a zaś innym razem byłem mocno zasmucony. Zaraz się wszystkiego dowiecie.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Nokia 7 Plus

Nokia to urządzenie wyposażyła w trzy aparaty. Dwa z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 12 Mpx z przesłoną f/1.75. Drugi aparat z dwukrotnym zoom’em optycznym posiada matrycę 13 Mpx z przesłoną f/2.6.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 16 Mpx. Niestety producent nie podaje jaką zastosował przysłonę w przednim aparacie.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia w pochmurną pogodę nie wychodzą najgorzej. Jakość i szczegółowość również stoi na dosyć wysokim poziomie. Co najważniejsze, to posiadamy w tym urządzeniu automatyczne HDR, dzięki czemu cienie nie są zbyt duże, a przez to jasność jest odpowiednia. Kolory przy takim oświetleniu również są dobre, chociaż muszę przyznać, że są one odrobinę przygaszone. Jednak nie zmienia to faktu, że nie mamy tutaj sztucznej inteligencji i tak naprawdę nie ma co aż tak zepsuć nam zdjęcia. Jeżeli chcemy mieć oczywiście lepsze zdjęcia, które będą nam się podobać, wystarczy użyć trybu profesjonalnego, który w urządzeniach Nokia może zdziałać cuda.

Pochmurna pogoda - Nokia 7 Plus

Pochmurna pogoda - Nokia 7 Plus

3. Słoneczna pogoda

Niestety podczas moich całych testów tego urządzenia, nie było takiego dnia, w którym by to zaświeciłoby na dłuższy czas słońce lub byłoby przynajmniej bezchmurne niebo. Szkoda, bo sam byłem ciekawy, jak poradzą sobie aparaty sygnowane logiem Zeiss przy takim oświetleniu.

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to przyznać muszę, że nie jest najgorzej, a jest dobrze (oczywiście jak będą dobre warunki oświetleniowe). Jakość i szczegółowość tego typu zdjęć stoi na dobry jak nie i na bardzo dobrym poziomie. Oczywiście muszę powiedzieć, że ten telefon ma tryb portretowy, który nazywa się Live bokeh i na całe szczęście działa w miarę poprawnie. Nie jest oczywiście perfekcyjny, ale też nie jest taki zły, jak może się to zdarzyć w niektórych telefonach. Powiedzieć muszę jeszcze o kolorach, które są poprawnie odwzorowane i nasycone, dzięki temu dobrze się na nie patrzy. O głębi ostrości wspomnieć też muszę, bo jak na Nokię to jest ona poprawna i ładna, przynajmniej dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia.

Zdjęcia makro - Nokia 7 Plus

Zdjęcia makro - Nokia 7 Plus

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to przyznać muszę, że nie jest najgorzej w obu oświetleniach. Chociaż muszę przyznać, że przy naturalnym oświetleniu kolory są odrobinę ciemniejsze, a przy sztucznym oświetleniu są aż za jasne. Przynajmniej krawędzie nie są poszarpane i rozmazane, jak to bywa w urządzeniach za tą cenę. Tak samo autofocus działa sprawnie, a balans bieli, się nie myli. Narzekać na zdjęcia w tych okolicznościach nie można, bo jakość i szczegółowość jest na odpowiednim poziomie. Nokia mogłaby jeszcze odrobinę popracować nad funkcją HDR w tym urządzeniu lub poprawić w następcy tego modelu.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 7 Plus

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 7 Plus

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu jest niestety najsłabsza. W średnich warunkach oświetleniowych szczegółowość nie jest zadowalająca, jakość już jest odrobinę lepsza, ale nie aż tak. Same kolory są błędnie odwzorowane ze względu na balans bieli, który niestety się myli. W lepszych warunkach oświetleniowych jest odrobinę lepiej, ale też nie zawsze, to wszystko zależy czy balans bieli, poprawnie się ustawi — to już zależy od naszego szczęścia. Niestety przedni aparat w Noki 7 Plus nie mierzy do osób kochających zdjęć typu selfie.

Przednia kamerka - Nokia 7 Plus

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonane tym urządzeniem nie są najgorsze. Oczywiście muszę i tak wspomnieć, że trybem Pro zrobimy o wiele lepsze zdjęcia nie tylko w nocy — to trzeba przyznać Nokii, że zrobili porządnie tryb profesjonalny. Jednak i tak trybem automatycznym zrobimy w porządku zdjęcia nocne, którymi będzie można pochwalić się na różnych portalach społecznościowych. Przyznać również muszę, że w trybie automatycznym zdjęcia nie są na tyle ciemne i nie mają na tyle szumów, aby z tego trybu w takich warunkach nie korzystać. Jak nie umiesz operować parametrami w trybie profesjonalnym, to tryb automatyczny w tej Nokii w zupełności Ci wystarczy.

Zdjęcia nocne - Nokia 7 Plus

Zdjęcia nocne - Nokia 7 Plus

8. Przykładowe wideo

Nokia 7 Plus ma możliwość nagrywania w rozdzielczości 4K. Tak się już to zdarzyło w kilku urządzeniach tego producenta, że nawet w rozdzielczości Full HD nie mamy możliwości włączenia elektronicznej stabilizacji obrazu, a o optycznej w niektórych modelach możemy zapomnieć. Do samego nagrania powiedzieć mogę, że jakość i szczegółowość nie jest najgorsza — nawet jak na warunki oświetleniowe podczas nagrywania. Również na pierwszy rzut oka widać, że ta Nokia jest wyposażona w jakąś stabilizacje i tyle dobrze, bo przynajmniej obraz nam nie pływa. Chociaż przy rozdzielczości 4K obraz nam już strasznie skacze i nie jest aż taki płynny, czyli najprawdopodobniej w niższej rozdzielczości mamy elektroniczną stabilizację (której i tak nie da się wyłączyć). Kolory są poprawne, chociaż widać różnicę między głównym aparatem a teleobiektywem. Autofocus działa zadowalająco i nie można na niego narzekać.

Podsumowując

Nokia 7 Plus

Nokia 7 Plus to w miarę tanie urządzenie, a ostatnio nawet można ten telefon spotkać w bardzo fajnych promocjach. Jednak czy warto zastanawiać się nad tym urządzeniem pod względem aparatów? Szczerze mogę Wam powiedzieć, że tak. Chociaż momentami zawiodłem się na szczegółowości niektórych zdjęć, a szczególnie nie spodziewałem się takiego rezultatu z przedniej kamerki, to i tak mogę polecić to urządzenie innym. Oczywiście to urządzenie głównie jest kierowane do osób, które robią zdjęcia głownie dla siebie, ale jednak chcą się uczyć na błędach oraz chcą zacząć korzystać z naprawdę dobrego trybu profesjonalnego. Dla osób bardziej wymagających, to niestety ta Nokia im nie wystarczy.

Zdjęcia wykonane Nokią 7 Plus -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?