Fototest – Xiaomi Mi 8 Pro

Xiaomi Mi 8 Pro

Jakiś czas temu na blogu mogliście przeczytać recenzję aparatów w telefonie Xiaomi Mi 8. Teraz przyszedł czas na Xiaomi Mi 8 Pro i aparaty w tym modelu, które tak naprawdę powinny być takie same i na całe szczęście są. Jednak czy są jakieś różnice między Mi 8, a Mi 8 Pro? Już na samym wstępie mogę powiedzieć, że kilka różnic zauważyłem i niestety jest to spowodowane oprogramowaniem aparatu. Nawet sztuczna inteligencja się odrobinę różni i trzeba mieć to na uwadze, ale jak dużo się różni? Zaraz będziecie mogli się przekonać.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia rozpakowania tego telefonu.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Xiaomi Mi 8 Pro

Xiaomi to urządzenie wyposażyło w trzy aparaty. Dwa z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat szerokokątny posiada matrycę 12 Mpx z przesłoną f/1.8. Drugi aparat z teleobiektywem posiada matrycę 12 Mpx z przesłoną f/2.4.

Przednia kamerka to aparat o matrycy 20 Mpx i niestety producent nie podaje jaką przesłonę zastosował w tym aparacie.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wchodzą dosyć dobrze, chociaż momentami jasność nie jest odpowiednia, a kontrast jest zbyt wysoki. Mimo to jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie i to można uznać za ogromny plus głównego aparatu w tym telefonie. Na całe szczęście producent daje nam w tym urządzeniu automatyczne HDR, które powinno poprawiać nasze zdjęcia pod względem rozpiętości tonalnej. Czasami miałem jednak odczucie, że znacznie mniej włączał się ten HDR w porównaniu do Mi 8, ale to tylko takie moje odczucie i spostrzeżenie. Dodatkowo w tym urządzeniu znajduje się sztuczna inteligencja, która na całe szczęście nie psuje tak zdjęć w takim oświetleniu.

Pochmurna pogoda - Xiaomi Mi 8 Pro

Pochmurna pogoda - Xiaomi Mi 8 Pro

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia w słoneczną pogodę wychodzą równie dobrze co przy gorszych warunkach oświetleniowych. Najważniejsze, że jakość i szczegółowość zdjęć stoi na bardzo dobrym poziomie. Szkoda tylko tego, że przy takim oświetleniu widać jeszcze mocniejszy kontrast, przez co cienie na zdjęciach są strasznie mocne i momentami to przeszkadza. Dla waszej informacji to nawet HDR i sztuczna inteligencja coś nie pomaga i mam mieszane uczucia do tego telefonu w porównaniu do Mi 8. Najważniejsze jest to, że kolory są poprawne i na to narzekać nie można. Dodam jeszcze, że na całe szczęście biel w ostrym słońcu nie jest przepalona i jest to ogromna zaleta tego telefonu.

Słoneczna pogoda - Xiaomi Mi 8 Pro

Słoneczna pogoda - Xiaomi Mi 8 Pro

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to przyznać muszę, że tego typu zdjęcia wychodzą naprawdę świetnie. Jakość, a przede wszystkim szczegółowość jest na bardzo wysokim poziomie. Kolory również są poprawne i dobrze odwzorowane. Głębia ostrości w tym telefonie wygląda bardzo dobrze zarówno w aparacie szerokokątnym, jak i teleobiektywie. Przynajmniej dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia, a tryb portretowy działa tak samo, jak w Xiaomi Mi 8 i to jest bardzo dobra wiadomość. Dodatkowo wspomnieć muszę o autofocusie, który o dziwo działa dobrze i nie można na to narzekać w tym telefonie.

Zdjęcia makro - Xiaomi Mi 8 Pro

Zdjęcia makro - Xiaomi Mi 8 Pro

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to powiedzieć muszę, że nie jest tragicznie, chociaż w tym modelu w porównaniu do Mi 8 krawędzie są poszarpane i rozmazane — szczerze to się mocno zdziwiłem, jak to zauważyłem. Na całe szczęście w obu warunkach oświetleniowych jakość i szczegółowość zdjęć jest na dosyć wysokim poziomie i jest to dosyć ważne. Tak samo kolory, które są poprawne, chociaż w sztucznym oświetleniu są one odrobinę przygaszone i co najważniejsze, to naprawić można sztuczną inteligencją. Tak! Coś w końcu można naprawić sztuczną inteligencją, a nie tylko psuć.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Mi 8 Pro

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Mi 8 Pro

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu jest dobra, jak widać w średnich warunkach oświetleniowych, ten telefon daje sobie radę i to całkiem nieźle. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na dobry, a nawet bardzo dobrym poziomie i trzeba to przyznać, że Mi 8 Pro można zrobić bardzo ładne selfie. Osoby, które lubią robić sobie dużo zdjęć tego typu, na pewno docenią ten telefon. Najważniejsze, że kolory są poprawnie odwzorowane i nasycone. Nawet balans bieli działa dobrze i za to trzeba pogratulować producentowi. W dobrych warunkach oświetleniowych jest oczywiście rewelacyjnie i nie można narzekać na przednią kamerkę w tym telefonie.

Przednia kamerka - Xiaomi Mi 8 Pro

7. Zdjęcia nocne

W nocy tym telefonem można zrobić całkiem przyzwoite zdjęcia, szczególnie jeżeli przełączymy się na tryb nocny. Na całe szczęście trybem automatycznym możemy zrobić całkiem przyzwoite zdjęcia, które można spokojnie pokazać nie tylko znajomym, ale też wstawić je na swoje portale społecznościowe. Jednak jeżeli chcemy mieć znacznie lepsze zdjęcie przy takich warunkach oświetleniowych, to polecam korzystać przynajmniej z trybu nocnego. Na całe szczęście w tym telefonie też jest tryb profesjonalny i jeżeli znasz się tylko na parametrach ekspozycji, to można zrobić jeszcze lepsze zdjęcie. Serio!

Zdjęcia nocne - Xiaomi Mi 8 Pro

Zdjęcia nocne - Xiaomi Mi 8 Pro

8. Przykładowe wideo

Xiaomi Mi 8 Pro ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Na całe szczęście Xiaomi dało nam możliwość włączenia elektronicznej stabilizacji obrazu w najwyższej rozdzielczości. Co do samego nagrania to muszę powiedzieć, że szczegółowość i jakość jest na bardzo dobrym poziomie. Na całe szczęście autofocus działa bardzo sprawnie, a stabilizacja działa, tak jak powinna — ale tylko w rozdzielczości Full HD! Nawet kolory są dobrze odwzorowane i na szczęście nie trzeba się o to martwić. Polecam tym telefonem nagrywać tylko w rozdzielczości Full HD i włączoną elektroniczną stabilizacją obrazu.

*jest błąd, w pierwszej części stabilizacja jest wyłączona

Podsumowując

Xiaomi Mi 8 Pro

Xiaomi Mi 8 Pro nie jest zbyt tani, ale na szczęście już odrobinę cena jego spadła i jest naprawdę ciekawą opcją do zakupu. Jednak czy warto zastanawiać się nad zakupem tego telefonu pod względem aparatów? Szczerze mogę powiedzieć, że pod niektórymi względami aparaty w tym telefonie są naprawdę dobre, ale nie pod wszystkimi. Tak to nie zmienia faktu, że polecam to urządzenie tak samo, jak Xiaomi Mi 8. Więc osobom, którym naprawdę zależy na dobrych zdjęciach, mogę polecić ten telefon, jeżeli będą w nim korzystać w większości z trybu profesjonalnego. Oczywiście innym też polecam ten telefon, bo naprawdę można nim zrobić bardzo fajne zdjęcia, które nie jednego zadowolą.

Zdjęcia wykonane Xiaomi Mi 8 Pro -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?