Fototest – Nokia 5.4

Nokia 5.4

Na testy trafiła ostatnio do mnie jedna z najnowszych Nokii z serii Nokia 5. Jest to kolejna Nokia, w której producent chwali się, że jest to telefon do kreatywnej fotografii. Czy rzeczywiście można tym telefonem wykonać ładne zdjęcia, które będą nas zachwycać? Tego przekonacie się właśnie z tej recenzji.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Nokia 5.4

Nokia wyposażyła ten telefon w pięć aparatów:

 • Tył:
  • 48 Mpx f/1.8
  • 5 Mpx – szeroki kąt
  • 2 Mpx – makro
  • 2 Mpx – do głębi ostrości
 • Przód:
  • 16 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Podczas pochmurnej pogody zdjęcia wychodzą dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie i trudno coś złego na ten temat powiedzieć. Mamy tutaj oczywiście automatyczny HDR i sztuczną inteligencję. Tak jak na tryb AI nie mogłem narzekać, to na automatyczny HDR również nie mogłem. Przynajmniej Nokia nad tym popracowała i nie można już na ten aspekt narzekać, szczególnie jeżeli chodzi o kolory. Przy takim oświetleniu są one poprawne i w końcu producent wziął się za poprawianie balansu bieli – w Nokiach zawsze to kulało.

Pochmurna pogoda - Nokia 5.4

Pochmurna pogoda - Nokia 5.4

3. Słoneczna pogoda

Przy słonecznej pogodzie również jest dobrze i na nic narzekać nie można. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie i nic złego, szczególnie przy takim oświetleniu powiedzieć nie mogę. Co mnie jeszcze zdziwiło w tym modelu, to przy naprawdę mocnym oświetleniu również można wykonać ładne zdjęcia, nawet dzięki automatycznemu HDR rozpiętość tonalna jest taka, jak powinno być. Oczywiście szeroki kąt nie jest jakiś rewelacyjny i jest to jedynie miły dodatek, z którego będziemy korzystać okazjonalnie, ale za to głównym aparatem można już wykonać lepsze zdjęcia. Spokojnie można ten telefon zabrać ze sobą w podróż i wykonać bardzo ładne zdjęcia.

Słoneczna pogoda - Nokia 5.4

Słoneczna pogoda - Nokia 5.4

4. Zdjęcia makro

Producent dodał do tego telefonu dedykowany aparat makro, jednak tak jak w większości urządzeń już to wspominam. Te aparaty 2 i 5 Mpx nie nadają się momentami w ogóle do zdjęć. Dlaczego? Potrzebujemy do nich bardzo dużą ilość światła, a no nie będę ukrywał, że nie zawsze mamy takie idealne warunki oświetleniowe, szczególnie kiedy idziemy na spacer i chcemy wykonać spontaniczne zdjęcie makro. Głównym aparatem wykonamy bardzo ładne zdjęcia makro i nie można na to narzekać. Głębia ostrości wypada tak, jak trzeba i co ważne, to dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Dodatkowo mamy tutaj tryb portretowy i przyznać trzeba, że w tej Nokii się on spisuje.

Zdjęcia makro - Nokia 5.4

Zdjęcia makro - Nokia 5.4

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Przy zdjęciach w pomieszczeniu powiedzieć mogę, że w obu warunkach oświetleniowych jest nawet nieźle. Przy naturalnym oświetleniu wszystko wypada tak, jak trzeba. Kolory są odpowiednie, tak samo szczegółowość. Nie można narzekać nawet na autofocus, bo przy takim świetle działa tak, jak należy. Oczywiście to, co jest najważniejsze, to krawędzie są tylko lekko poszarpane i można za to pochwalić producenta, że nad tym aspektem się postarali. Przy sztucznym oświetleniu o dziwo również jest dobrze. Kolory są nawet poprawne (balans bieli działa o wiele lepiej), szczegółowość jest taka, jak należy, a autofocus nie wariuje.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 5.4

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 5.4

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka niestety w tym sprzęcie jest najgorsza. W średnich warunkach oświetleniowych wykonamy słabe zdjęcia, które niestety nie każdemu będą się podobać. Zdjęcia są ciemne, jakość nie jest najwyższych lotów i kolory również nie są takie, jak powinny być. W lepszych warunkach oświetleniowych zdjęcia wypadają znacznie lepiej, ale nadal nie jest to poziom, o którym myślałem, że będzie. Owszem telefon kosztuje ok. 850 zł, jednak w tej cenie można znaleźć telefony z lepszymi przednimi aparatami – Nokia jest to do poprawy.

Przednia kamerka - Nokia 5.4

7. Zdjęcia nocne

Jeżeli chodzi o zdjęcia nocne, to jest tutaj odrobinę lepiej. Mamy tutaj tryb nocny, automatyczny i oczywiście tryb profesjonalny. Od razu muszę przyznać, że w trybie automatycznym wykonamy jaśniejsze zdjęcia i będą one nadawać się już spokojnie na nasze media społecznościowe. W trybie nocnym wykonamy oczywiście o wiele jaśniejsze zdjęcia, jednak będą one ostrzejsze, kolory też będą trochę inne, a nawet kontrast będzie o wiele większy. Nie każdemu musi to pasować, więc polecam używać w większości sytuacji tryb automatyczny, albo tryb profesjonalny, jeżeli tylko potraficie z niego korzystać.

Zdjęcia nocne - Nokia 5.4

Zdjęcia nocne - Nokia 5.4

8. Próbka nagrania

Nokia 5.4 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Nie wiem, dlaczego nie mam materiałów z najwyższej rozdzielczości, ale wersja Full HD w zupełności wystarcza. W rozdzielczości Full HD mamy cyfrową stabilizację, która niestety nie wygląda zbyt dobrze i czasami obraz nam skacze, a też nie jest to zbyt dobrze stabilizowane. Jednak co do samych filmów, to powiedzieć mogę, że można czasami nagrać ładne filmy z tej Nokii, jednak nie polecam w jednym nagraniu używać obydwóch aparatów, bo kolory i kontrast mocno się różnią.

Podsumowując

Nokia 5.4

Nokia 5.4 to nie jest stosunkowo drogi telefon, bo można już go znaleźć za ok. 850 zł. Jednak czy warto się interesować tym modelem? Jak mam być szczery, to owszem korzystało mi się dobrze z niego i widać mocną poprawę oprogramowania w aparatach. Jednak to nadal nie jest poziom konkurencji. Cieszy fakt, że idą coś do przodu, ale muszą w końcu zrobić coś na efekt WOW. Nokia musi się jeszcze postarać, chociaż Nokia 5.4 jest naprawdę fajnym telefonem, ale jeżeli szukacie telefonu, którym będziecie mogli wykonywać jeszcze lepsze zdjęcia (przednim i tylnym aparatem), to polecam zerknąć na inne telefony.

Zdjęcia wykonane Nokią 5.4 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?