Fototest – Nokia 5

Nokia 5

Odkąd pierwszy raz zapoznałem się bliżej z moim pierwszym telefonem Noki, od razu wiedziałem, że jest to moja ulubiona marka do czasu kiedy nie znikła z rynku. Od pewnego czasu marka Nokia powróciła na tory i firma zaczęła produkować telefonu z systemem android. Już jakiś czas temu trafiła do mnie Nokia 5, a już niebawem trafi do mnie Nokia 6. Wracając do Noki 5, to czy warto zainteresować się tym telefonem? Może i warto, ale czy dla aparatu? Zaraz się przekonacie.

Zanim przejdziecie do dalszej recenzji, serdecznie zapraszam was do obejrzenia rozpakowania Nokii 5.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Nokia 5

Nokia wyposażyła to urządzenie tylny aparat w matrycę 13 Mpx z przesłoną f/2.0.

Zaś przedni aparat to nic innego jak pewien standard, czyli aparat o matrycy 8 Mpx z przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia w pochmurną pogodę nie za ciemne, ponieważ być może działa tutaj HDR, który możemy włączyć w trybie automatycznym. Cieszy ta informacja bardzo, jednak jest mały problem, ponieważ jak widać, niebo jest strasznie prześwietlone, a kolory są trochę wyprane. Chociaż znikome cienie bardzo cieszą, że w takim urządzeniu udaje mu się ich pozbyć. Również wbrew pozorom szczegółowość oraz ostrość jest bardzo dobra.

Pochmurna pogoda - Nokia 5

Pochmurna pogoda - Nokia 5

3. Słoneczna pogoda

Nokia 5 można powiedzieć, że umie poradzić sobie z wykonywaniem zdjęć w słoneczną pogodę. Można powiedzieć, a to dlatego, że czasami widać przekłamania kolorów. No ale proszę was, spójrzcie na jakość i szczegółowość zdjęć. To naprawdę mnie się podoba i dzięki temu możemy przymknąć oko na niektóre przekłamania kolorów. Widać również, że telefon starał się pozbyć się dużych cieni i może nawet się to mu udało, ponieważ cienie nie są duże i mocne. A są tylko przygaszone.

Słoneczna pogoda - Nokia 5

Słoneczna pogoda - Nokia 5

4. Zdjęcia makro

Nokia 5 rzecz biorąc umie ładnie rozmyć tło, chociaż nie zawsze główny bohater jest ostry. Ale gdy jest już ostry, to zdjęcia wyglądają jak na to urządzenie naprawdę bardzo dobrze, chociaż w tym urządzeniu cienie znowu są innego koloru. Szczegółowość zdjęć jest bardzo dobra, a detale są również dobre. Kolory są poprawne i dobrze nasycone, oczywiście w ciemniejszych sceneriach kolory są przekłamane i to nie jest najlepsze.

Zdjęcia makro - Nokia 5

Zdjęcia makro - Nokia 5

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniu telefonem Nokia 5 uda nam się wykonać nawet bardzo ładne. Ostrość jest poprawna i krawędzie nie są rozmazane. Kolory i nasycenie barw w pomieszczeniu są naprawdę bardzo dobre, balans bieli w gorszych warunkach, mógłby lepiej działać.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 5

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 5

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w telefonie Nokia 5 niestety nawet nie jest przeciętna. Ostrość nie jest rewelacyjna, abyśmy byli ostrzy na zdjęciu, niestety z telefonem trzeba się dużo oddalić. Jakość zdjęć nawet w dobrych warunkach oświetleniowych daje dużo do myślenia. Widać ziarno i szumy, które szpecą nam zdjęcie. O kolorach można wypowiedzieć się tyle, że są one poprawne, ale nie są ładnie nasycone, a są neutralne.

Przednia kamerka - Nokia 5

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia w nocny niestety mają przekłamane kolory i trudno będzie się tego wyzbyć, ponieważ zdjęcia są wykonywane w trybie automatycznym. Nie mamy tutaj trybu profesjonalnego, ponieważ oprogramowanie nie jest do tego przystosowane. Mam nadzieję, że w innych urządzeniach tego producenta będzie lepiej. O jakości chyba nie muszę wspominać, ponieważ widać na zamieszczonych zdjęciach, iż jest dużo ziarna i szumów w nocy. Dobre jest tylko to, że na zdjęciach widać co się na nich konkretnie znajduje.

Zdjęcia nocne - Nokia 5

Zdjęcia nocne - Nokia 5

8. Przykładowe wideo

Nokia 5 na szczęście ma możliwość nagrywania w rozdzielczości Full HD, jednak zabrakło w tym urządzeniu stabilizacji obrazu, która według mnie powinna się pojawić. Dzięki stabilizacji urządzenie byłoby ciekawsze, nawet wystarczyłaby systemowa stabilizacja obrazu. Przechodząc do nagrania, to jest ono poprawne, kolory są dobre, a jakość jest jak na to urządzenie bardzo dobra. Autofokus mógłby być lepszy i być szybszy, chociaż patrząc na pryzmat tego, iż to urządzenie nie jest za drogie, to jest nawet dobrze.

Podsumowując

Nokia 5

Nokia 5 to urządzenie wbrew pozorom wart swojej ceny, metalowa obudowa i skaner odcisków palców to coś, co można znaleźć w droższych urządzeniach. Jeżeli chodzi o aparat, to jest on przeciętny i osobom, które lubią wykonywać zdjęcia, nie polecałbym tego telefonu, ponieważ nie będą zadowoleni. Jednak, osoby, które wykonują zdjęcia raz na jakiś czas, to ta Nokia jest warta swojej ceny. Pamiętajcie, aby nie zamykać się tylko na jednej firmie a spróbować też czegoś innego, choćby w sklepie po dotykać i posprawdzać.

Zdjęcia wykonane Nokią 5 -> ZDJĘCIA

A jaka jest twoja opinia?