Fototest – Nokia 6.2

Nokia 6.2

Nokia cały czas rozwija się pod kątem fotografii, bo jak wiemy, poprzednie modele od tego producenta nie były w tym najlepsze, oprócz serii 8, którą najlepiej mi się wykonywało zdjęcia. Jak sprawdza się Nokia 6.2? Od razu muszę się Wam przyznać, że po testach Nokii 6.1 miałem mieszane uczucia co do brania na testy nowszej wersji Nokii 6, ale na całe szczęście dałem się namówić i co z tego wyszło? Tego się przekonacie z tej recenzji.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Nokia 6.2

Nokia to urządzenie wyposażyła w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 16 Mpx f/1.8
  • 8 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
  • 5 Mpx — do głębi ostrości
 • Przód:
  • 8 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia w pochmurną pogodę mogą się udać, jednak trzeba odrobinę uważać na kolory. Mimo tego, że szczegółowość i jakość z głównego aparatu jest na wysokim poziomie, to niestety o kolorach nie można tego powiedzieć. Widać w dalszym ciągu, że Nokia ma momentami problem z poprawnym dobraniem balansu bieli i producent powinien w końcu nad tym popracować (chociaż w innej Nokii już jest znacznie lepiej). Oczywiście mamy tutaj automatyczny HDR i sztuczną inteligencję, która powinna poprawiać nasze nasycenie kolorów, jednak jeżeli są one niepoprawnie odwzorowane, to możliwe, że będzie to jeszcze gorzej wyglądać i trzeba o tym pamiętać. Ja mam w dalszym ciągu wielką nadzieję, że Nokia to poprawi w jakieś aktualizacji, bo niekiedy zdjęcia nawet w takim oświetleniu są naprawdę ładne.

Pochmurna pogoda - Nokia 6.2

Pochmurna pogoda - Nokia 6.2

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia w słoneczną pogodę równie dobrze wychodzą bardzo szczegółowe i jakość ich też jest na wysokim poziomie. Jedynie co od razu rzuciło mi się w oczy, to fakt, że w ostrym słońcu biel niestety momentami jest przepalona i nawet automatyczny HDR nie zawsze jest nam w stanie pomóc. Robiąc zdjęcia w takich warunkach oświetleniowych tym telefonem, trzeba o tym pamiętać, aby potem nie było rozczarowań. Dodać jedynie mogę, że przy takich warunkach oświetleniowych kolory wychodzą znacznie lepsze i balans bieli, znacznie mniej się myli.

Słoneczna pogoda - Nokia 6.2

Słoneczna pogoda - Nokia 6.2

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to powiedzieć mogę tyle, że tym telefonem uda się zrobić ładne zdjęcia tego typu, oczywiście tylko głównym aparatem, bo szeroki kąt nie posiada autofocusu. Jakość i szczegółowość tego typu zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie jak na taki telefon. Na autofocus nie można narzekać, a dzięki automatycznemu HDR zdjęcia niekiedy wyglądają o wiele lepiej. Głębia ostrości jak na sam główny wygląda naprawdę ładnie i dobrze oddziela tło od głównego obiektu. Dodatkowo mamy tutaj tryb portretowy, który jak na Nokie został znacznie poprawiony i o dziwo, tym modelem możemy już zrobić ładne tego typu zdjęcia.

Zdjęcia makro - Nokia 6.2

Zdjęcia makro - Nokia 6.2

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to powiedzieć muszę, że nie zawsze Nokia sobie z tym radziła. Na całe szczęście poprawiło się to w tym modelu i teraz przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wychodzą bardzo dobrze i najważniejsze, że krawędzie nie są mocno poszarpane i rozmazane — Nokia przynajmniej pod tym względem się postarała. W sztucznym oświetleniu również jest dobrze i nawet kolory są poprawne, chociaż mogą one wpadać w odrobinę cieplejsze barwy, ale na szczęście tyle to można poprawić w aplikacji do edycji zdjęć.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 6.2

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 6.2

6. Przednia kamerka

Myśląc o tym, jak radziła sobie przednia kamerka w Nokii 6.1, to miałem wielką nadzieję, że Nokia poprawi to w swojej nowszej wersji tego modelu. Co jest najważniejsze, to producent poprawił przedni aparat, jednak pamiętać trzeba o tym, że ostrość jest odrobinę dalej. Na całe szczęście w średnich warunkach oświetleniowych zdjęcia są naprawdę w porządku i nie można na to narzekać. W lepszych warunkach oświetleniowych można zrobić naprawdę ładne zdjęcie, więc osoby, które lubią robić sobie dużo tego typu zdjęć, na pewno będą zadowolone z tego aparatu.

Przednia kamerka - Nokia 6.2

7. Zdjęcia nocne

Nokia nie miała jeszcze telefonu, który zrobiłby świetne zdjęcia w nocy (no, chyba że nie miałem akurat jakiegoś konkretnego modelu, który to potrafi). Jednak czy sprawa zmienia się przy tym modelu? Tak naprawdę zdjęcia w trybie automatycznym i nocnym spokojnie wykonamy, ale w trybie automatycznym będą one miały znacznie więcej szumów niż w trybie nocnym. No i w trybie nocnym zdjęcia mają o wiele większy kontrast. Oczywiście mamy tutaj tryb manualny i czasami warto się nim pobawić.

Zdjęcia nocne - Nokia 6.2

Zdjęcia nocne - Nokia 6.2

8. Próbka nagrania

Nokia 6.2 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Na całe szczęście mamy tutaj stabilizacje, której w dalszym ciągu nie możemy włączyć i wyłączyć w ustawieniach — producent powinien w końcu to naprawić. Co do samych filmów, to powiedzieć muszę, że za dobrze nie ma pod względem jakości i szczegółowości i jest to największa pięta achillesowa tego urządzenia. Stabilizacja również nie za bardzo się sprawuje, bo cały obraz nam drga i nawet widać to w szerokim kącie. Szkoda, że niestety tym telefonem nie da się nagrywać ładnych filmów.

Podsumowując

Nokia 6.2

Nokia 6.2 nie jest drogim urządzeniem, jednak liczyłem na to, że tak jak niektóre urządzenia w podobnej cenie będzie miał lepsze aparaty. Oczywiście jest znacznie lepiej niż u poprzednika, ale no liczyłem na coś lepszego. Mam ogromną nadzieję, że w kolejnych modelach tego producentach będzie poprawa, bo nie będę ukrywał, że czuję sentyment do Nokii i trzymam mocno za nią kciuki, aby w końcu zrobiła jakiś super telefon z super aparatami. No wszystko się okaże w czasie. Ja mogę polecić ten telefon osobom, które szukają fajnego telefonu, ale nie za bardzo robią zdjęcia i nie jest to dla nich najważniejsze.

Zdjęcia wykonane Nokią 6.2 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?