Fototest – Realme 6

Realme 6

Jak mogliście zobaczyć lub nie, to właśnie marka Realme wchodzi do Polski ze swoimi nowymi produktami i akurat jeden z nich mogłem przetestować tuż przed jego oficjalną premierą. Mowa jest oczywiście o Realme 6, który zrobił na mnie dobre wrażenie, chociaż nie zawsze sobie świetnie radził. Jak u mnie sprawdził się najnowszy produkt tego producenta? Poniżej będziecie mogli się przekonać. Od razu przypominam, że tak jak przy każdym fototeście na końcu znajduje się album z wszystkimi zdjęciami zrobionymi danym urządzeniem.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Realme 6

Realme wyposażył ten telefon w pięć aparatów:

 • Tył:
  • 64 Mpx f/1.8
  • 8 Mpx f/2.3 — szeroki kąt
  • 2 Mpx f/2.4 — matryca czarno biała
  • 2 Mpx f/2.4 — makro
 • Przód:
  • 16 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Podczas pochmurnej pogody zdjęcia wychodzą bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie, mimo iż robione przez nas zdjęcia w trybie automatycznym wykonywane są w 16 Mpx, a nie w 64 Mpx. Oczywiście możemy wykonywać zdjęcia całą matrycą, ale nie mamy wtedy dostępu do automatycznego HDR tak jak w trybie automatycznym. Jedna co mnie zdziwiło, to mamy tutaj sztuczną inteligencję i nawet w trybie 64 Mpx tryb AI w dalszym ciągu działa — jest to niewątpliwie plus, ponieważ w takich urządzeniach jak Xiaomi nie działa to. Co do samych kolorów, to powiedzieć muszę, że nie jest źle i w takich warunkach oświetleniowych można spokojnie wykonać ładne zdjęcia.

Pochmurna pogoda - Realme 6

Pochmurna pogoda - Realme 6

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia w słoneczną pogodę wychodzą równie dobrze co przy odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie i trudno jest coś złego na ten temat mówić. Kolory są odpowiednie, a przez sztuczną inteligencję kolory nie są aż za bardzo przekoloryzowane — więc można pochwalić za to producenta. Automatyczny HDR spisuje się całkiem nieźle i rozpiętość tonalna jest taka, jaka powinna być, chociaż czasami można spotkać na zdjęciach mocniejszy kontrast, ale na szczęście nie przeszkadza on w większości przypadków.

Słoneczna pogoda - Realme 6

Słoneczna pogoda - Realme 6

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to powiedzieć muszę, że można zrobić tym telefonem bardzo ładne tego typu zdjęcia. Oczywiście mamy tutaj aparat makro, jednak z racji tego, że ma on tylko 2 Mpx, to jakość zdjęć nie jest zachwycająca. Dlatego polecam wykonywać tego typu zdjęcia głównym aparatem w trybie automatycznym lub w trybie 64 Mpx. Jakość i szczegółowość tego typu zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie i co najważniejsze, to głębia ostrości jest również poprawna i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Oczywiście mamy tutaj też tryb portretowy i przyznać muszę, że jak na taki telefon sprawdza się ten tryb bardzo dobrze. Dodać jeszcze muszę, że mamy tutaj możliwość przybliżania cyfrowego przez to, że mamy tutaj 64 Mpx i niekiedy zdjęcia mogą się udać, ale już przy dużym zoomie nie będzie to ładnie wyglądać.

Zdjęcia makro - Realme 6

Zdjęcia makro - Realme 6

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to powiedzieć muszę, że w naturalnym oświetleniu nie jest źle. Autofocus szybko ostrzy, a jakość zdjęć i szczegółowość jest na wysokim poziomie. Kolory również przy naturalnym oświetleniu wypadają całkiem nieźle i nie można na to narzekać. Co najważniejsze, to krawędzie niestety są odrobinę poszarpane i rozmazane, więc od razu można powiedzieć, że producent nie za bardzo się do tego przyłożył — mam tylko nadzieję, że przy innych modelach nie będzie już takiego problemu. Przy sztucznym oświetleniu niestety zdjęcia nie wypadają najlepiej, bo niestety zauważyłem, że autofocus miał przy takim oświetleniu problemy z wyostrzeniem. Gdyby nie ten fakt, to zdjęcia wychodziłyby tak samo dobrze, jak przy naturalnym oświetleniu.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Realme 6

Zdjęcia w pomieszczeniu - Realme 6

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka mnie trochę zdziwiła w tym urządzeniu, bo wydawało mi się, że nie będzie za dobrze w średnich warunkach oświetleniowych, a tu proszę. Zdjęcia w takich warunkach oświetleniowych są na dobrym poziomie i dzięki temu jakość i szczegółowość samych zdjęć jest w porządku. Dodatkowo w przedniej kamerce mamy też automatyczny HDR, co nie zawsze zdarza się w takiej cenie urządzenia i zdjęcia niekiedy mogą wyjść naprawdę bardzo ładnie. Oczywiście w lepszych warunkach oświetleniowych będzie odrobinę lepiej, ale i tak trzeba zwrócić uwagę na to, że przy tych średnich warunkach zdjęcia mogą się udać. Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone z tego przedniego aparatu.

Przednia kamerka - Realme 6

7. Zdjęcia nocne

Nie miałem jeszcze wcześniej żadnego urządzenia Realme, więc nie wiem, jak poprzednie urządzenia radziły sobie w takich warunkach oświetleniowych. Mimo wszystko przyznać muszę, że w trybie automatycznym i nocnym zrobimy jasne zdjęcia, ale niestety będą one miały dosyć dużo szumów i ziarna i nie wszystkim może to pasować. Nie mniej jednak muszę powiedzieć, że o wiele lepsze zdjęcia w nocy wykonamy trybem automatycznym lub trybem manualnym, bo niestety tryb nocny według nie jest trochę niedopracowany i mam nadzieję, że producent to poprawi jakąś aktualizacją.

Zdjęcia nocne - Realme 6

Zdjęcia nocne - Realme 6

8. Próbka nagrania

Realme 6 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Niestety nie mamy tutaj żadnej optycznej stabilizacji, a mamy tylko autorską stabilizację UIS, która jak widać, nie spisuje się najlepiej. Obraz przez to wygląda jak galaretka i nie ogląda się tego zbyt przyjemnie. Przynajmniej autofocus sprawdza się o niebo lepiej i miłym dodatkiem jest fakt przybliżania sobie kadru, chociaż trzeba pamiętać, że jest to zoom cyfrowy. Przy szerokim kącie również stabilizacja dziwnie działa i niestety przez to nie będziemy mogli nagrać ładnych filmów tym telefonem.

Podsumowując

Realme 6

Realme 6 nie jest drogim urządzeniem i trzeba mieć to cały czas na uwadze, jednak czy warto zastanawiać się nad tym urządzeniem pod względem zdjęć? Według mnie tak, bo mimo niektórych wad, szczególnie podczas nagrywania, to jednak można tym telefonem zrobić ładne zdjęcia, które będą cieszyć oko. Osoby, które chcą czegoś więcej, to i tak polecam rozglądać się za droższymi telefonami, które sprawdzają się znacznie lepiej. Mimo wszystko Realme chce zmienić trochę rynek i w tej cenie otrzymujemy telefon z główną matrycą 64 Mpx, więc zdjęcia dzięki temu są naprawdę super szczegółowe — czego chcieć więcej?

Zdjęcia wykonane Realme 6 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?