Jakiś czas temu dotarł do mnie na testy komputer AIO Lenovo V540, który jest przeznaczony do biura lub domu. Teraz większość osób siedzi w domu na home office, ze względu na zaistniałe sytuacje z wirusem. Ja także siedzę w domu, więc mogłem w całości zobaczyć, czy ten komputer All-In-One sprawdza się w domowych warunkach, a także czy idealnie nadaje się do home office.
Od razu powiem, że bardzo zaskoczył mnie ten komputer, ponieważ mamy w nim stację DVD i jest on dosyć cienki i minimalistyczny, jak na tego typu komputer. Jednak zauważyłem w swoim modelu pewien problem i niestety nie jestem w stanie tego sprawdzić, czy to tylko w moim modelu, ale bywały w nim problemu z odwzorowaniem kolorów (szczerzej o tym później napisze). Jak w całokształcie się u mnie spisał ten komputer? Przekonajcie się o tym poniżej.
- Specyfikacja
- Konstrukcja
- Rozdzielczość i kolory
- Możliwości
1. Specyfikacja
Lenovo wyposażyło ten komputer w porty:
- 4 x USB 2.0
- 2 x USB 3.0
- złącze Ethernet
- wejście HDMI
- wyjście HDMI
- złącze audio
Ilość portów jak na taki komputer jest wystarczająca? Szczerzę mogę powiedzieć, że tak. Przy swojej codziennej pracy na komputerze nie zabrakło mi wejść USB, a dodatkowo komputer jest wyposażony w moduł WiFi i Bluetooth, więc wiele urządzeń możemy podpiąć sobie poprzez Bluetooth. Dodatkowo mamy tutaj stację DVD, która jest już od razu wbudowana i nie musimy jej podpinać na USB, oczywiście teraz coraz mniej używamy płyt i większość rzeczy trzymamy na: dyskach, pendrive’ach, czy chmurach. Jednak dla osób, które potrzebują skorzystać z płyty, jest taka możliwość. Dodatkowo powiedzieć muszę, że w zestawie wraz z komputerem otrzymujemy mysz i klawiaturę przewodową, więc od razu mamy zajęte dwa porty USB. Niektórzy mogą na to narzekać, ale trzeba pamiętać, że w dalszym ciągu zostają nam aż cztery porty.
Przekątna matrycy IPS wynosi 24 cale, z czego rozdzielczość to Full HD. Dodatkowo ekran jest pokryty powłoką antyodblaskową i jest to też ekran dotykowy — co mnie na początku bardzo dziwiło, bo nie doczytałem tego, a potem zdziwiłem się, że komputer reaguje na moje dotknięcia ekranu przy jego czyszczeniu. Od razu powiedzieć muszę, że jest to odpowiednia rozdzielczość jak na taki komputer, przy optymalnej odległości od niego nie widzimy żadnych poszarpanych krawędzi, ani pikseli.
2. Konstrukcja
Lenovo V540 jest wykonany z bardzo dobrego plastiku, tak samo stopka i jego ramie wydaje się, że została wytworzona ze sztucznego materiału, jednak najważniejsze jest to, że wszystko jest stabilne — monitor może się tylko trochę bujać przy używaniu ekranu dotykowego. Ciekawym dodatkiem w stopce jest kółko, które umożliwia nam na przekręcenie monitora w lewo lub prawo o kilka stopni. Wszystko jest bardzo dobrze spasowane, a ramki wokół ekranu nie są duże, ponieważ do tego później dochodzi sama obudowa, która dodaje nam kilka centymetrów u góry i na dole. Jednak od razu powiedzieć muszę, że nie wpływa to na nasz komfort pracy i podczas pracy na tym Lenovo nie będziemy na nie zwracać uwagi — nawet stylowo wygląda to wszystko na biurku.
3. Rozdzielczość i kolory
AIO został wyposażony w rozdzielczość Full HD, nie jest, to może rozdzielczość 2K lub 4K, przez co komputer byłby znacznie droższy, ale jak na tę rozdzielczość to i tak nie jest źle. Przy optymalnej odległości od komputera nie widać żadnych pojedynczych pikseli, a także krawędzie nie są poszarpane i rozmazane. Oczywiście aktualnie lepiej jakby sprzęt posiadał przynajmniej rozdzielczość 2K, ale tak naprawdę do pracy w domu lub w biurze na dokumentach, stronach itd. nie potrzeba jest nam czegoś więcej. Przy zdjęciach, grafikach to co innego, jednak lepiej, żeby ten sprzęt był tańszy niż droższy.
Co do samych kolorów, to powiedzieć mogę, że nie jest źle. Chociaż tak jak wcześniej już wspomniałem, miałem czasami z nim problem. Biały kolor momentami wchodzić w żółty przy np. skalowaniu aplikacji, a potem się naprawiał i był to problem we wszystkich aplikacjach. Nie wiem, czy jest to tylko problem w moim egzemplarzu, bo niestety stwierdzić nie mogę tego u kogoś innego — nikt inny nie testował lub nie wrzucił recenzji tego modelu. Gdyby nie patrzeć na ten problem, który występuje stosunkowo rzadko, to kolory reprezentowane przez tę matrycę są bardzo dobre i można spokojnie pracować na tym komputerze.
4. Możliwości
Jakie możliwości posiada ten AIO? Jest tego naprawdę sporo, począwszy od dotykowego ekranu, kończąc na mechanicznym zamknięciu kamerki. Mamy tutaj nie tylko dosyć dobre głośniki, dzięki którym możemy sobie obejrzeć w domowym zaciszu serial, ale także, jeżeli potrzebujemy (szczególnie w domu) posłuchać sobie muzyki podczas pracy, to te głośniki spiszą się idealnie. Mechaniczne zamykanie kamerki to idealne rozwiązanie dla wszystkich i trzeba pochwalić za to Lenovo, bo teraz w większości ich urządzeń taki mechanizm teraz się znajduje, aby nas chronić. Co ważne to można ten komputer kupić w konfiguracji dysku HDD na dane i dysku SSD na system — dzięki temu m.in. system będzie nam się uruchamiał znacznie szybciej.
Podsumowując
Lenovo V540 nie jest może najtańszym, ale także nie jest najdroższy (wszystko zależy od konfiguracji). Ja podczas całych testów tego komputera w domu stwierdzić mogę, że jest to idealny sprzęt nie tylko do domu, ale także do biura, gdzie będziemy pracować na dokumentach, pisać maile itd. Osoby, które szukają czegoś dla bardziej wymagających i czegoś bardziej profesjonalnego, to polecam też zobaczyć inne AIO od Lenovo. Mam nadzieję, że jeszcze jakieś się u mnie pojawią, nawet jakieś profesjonalne, aby móc Wam je polecić.