Fototest – Oppo Reno5 Lite

Oppo Reno5 Lite

W moje ręce wpadło Oppo Reno5 Lite, które już na samym początku mnie zaciekawiło. Dlaczego? Jest to stosunkowo tani telefon, który można znaleźć już za około 1300 zł. Już na samym początku mogę powiedzieć, że spisuje się całkiem nieźle i nie mogłem na niego narzekać. Jednak z aparatami nie zawsze jest tak różowo, jak może się nam wydawać. Chociaż jest odrobinę lepiej po aktualizacji, którą otrzymałem w trakcie testów. Jak spisywały się aparaty u mnie w całokształcie? Przekonacie się tego poniżej.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Oppo Reno5 Lite

Oppo wyposażyło ten telefon w pięć aparatów:

 • Tył:
  • 48 Mpx f/1.7
  • 8 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
  • 2 Mpx f/2.4 — makro
  • 2 Mpx f/2.4 — do głębi ostrości
 • Przód:
  • 32 Mpx f/2.4

2. Pochmurna pogoda

Podczas pochmurnej pogody zdjęcia wypadają bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na wysokim poziomie. Trudno jest narzekać na takie zdjęcia z tego telefonu. Oczywiście mamy tutaj automatyczny HDR i sztuczną inteligencję. Od razu też powiem, że lepiej wyłączyć tryb AI w tym telefonie, ponieważ kolory są momentami za mocne lub przekoloryzowane, a czasami nawet się zdarza, że kolory są za jasne. Nie widać tego na ekranie naszego telefonu, ale niestety widać to na ekranie komputera lub telewizora. Więc warto na to zwrócić uwagę.

Pochmurna pogoda - Oppo Reno5 Lite

Pochmurna pogoda - Oppo Reno5 Lite

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody wypadają równie dobrze co przy odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych. Automatyczny HDR sprawdza się naprawdę bardzo dobrze i dzięki temu rozpiętość tonalna jest taka, jaka powinna być. Jedynie, na co można narzekać, to niestety na kolory, które przez tryb AI nie są naturalne. Oppo powinno nad tym popracować, chociaż tak jak wspominałem, po aktualizacji było odrobinę lepiej, ale to nadal nie było to, do czego się przyzwyczaiłem już w poprzednich modelach tego producenta.

Słoneczna pogoda - Oppo Reno5 Lite

Słoneczna pogoda - Oppo Reno5 Lite

4. Zdjęcia makro

Oczywiście jak teraz w prawie każdym telefonie, tak i w tym mamy dedykowany aparat makro. Jednak to dalej jest tylko 2 Mpx, więc lepiej wykonywać takie zdjęcia głównym aparatem, ponieważ będą wtedy o wiele lepsze (i tutaj nie tylko chodzi o jakość i szczegółowość). Kolory oczywiście są mocniejsze i czasami przekoloryzowane, ale jak wyłączymy tryb AI, to będzie o wiele lepiej. Oczywiście mamy tutaj też tryb portretowy, który spisuje się całkiem nieźle i można wykonać ładne zdjęcia z artystycznie rozmytym tłem.

Zdjęcia makro - Oppo Reno5 Lite

Zdjęcia makro - Oppo Reno5 Lite

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to przyznać muszę, że nie jest źle. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wypadają całkiem nieźle. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie. Kolory również są w miarę poprawnie odwzorowane, a na autofocus nie można narzekać. Co jest jednak i tak najważniejsze, to krawędzie nie są mocno poszarpane i rozmazane. Za to można pochwalić producenta. Przy sztucznym oświetleniu zdjęcia wypadają równie dobrze, co przy naturalnym oświetleniu. Na jakość i szczegółowość zdjęć nie można narzekać, nawet autofocus się spisuje. Jedynie, na co ponownie można narzekać, to na błędne kolory i mam nadzieję, że Oppo weźmie się za poprawki jak najszybciej.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Oppo Reno5 Lite

Zdjęcia w pomieszczeniu - Oppo Reno5 Lite

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu działa bardzo dobrze w średnich warunkach oświetleniowych. Przynajmniej w tej przedniej kamerce nie można narzekać na kolory i balans bieli. Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone. W lepszych warunkach oświetleniowych zdjęcia również wypadają bardzo dobrze, więc można nie tylko na dworze, ale także i w domu wykonać bardzo ładne zdjęcie typu selfie, z którego będziemy zadowoleni.

Zdjęcia makro - Oppo Reno5 Lite

7. Zdjęcia nocne

W sprawie zdjęć nocnych to Oppo mocno idzie nie tylko w kierunku zdjęć nocny, ale także i filmowania w nocy. W trybie automatycznym można wykonać już dosyć jasne zdjęcia, które będą na tyle jasne, aby pokazać je znajomym i nie tylko. Jednak mamy jeszcze w tym urządzeniu tryb nocny i profesjonalny, więc polecam z nich też skorzystać, wykonując zdjęcia w takich warunkach oświetleniowych. Jeżeli tylko nie potraficie obsługiwać się trybem profesjonalnym, to tryb nocny w zupełności wystarczy. Więc spokojnie tym telefonem wykonamy jasne zdjęcia w nocy.

Zdjęcia nocne - Oppo Reno5 Lite

Zdjęcia nocne - Oppo Reno5 Lite

8. Próbka nagrania

Oppo Reno5 Lite ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Oczywiście tylko w rozdzielczości Full HD mamy możliwość uruchomienia ultrastabilizacji, która działa w miarę dobrze. Jednak brakuje mi w tym urządzeniu możliwości nagrywania filmów stabilniejszych. Co do samych filmów, to przyznać muszę, że nie jest źle. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie i trudno coś złego powiedzieć na ten temat. Spokojnie tym telefonem nagramy ładne filmy naszej codzienności, jednak lepiej, jeśli będą one statyczne, ponieważ stabilizacja w tym modelu nie działa najlepiej.

Podsumowując

Oppo Reno5 Lite

Oppo Reno5 Lite to w porządku urządzenie, z którego korzystało mi się bardzo dobrze. Owszem są w nim błędy, takie jak kolory i balans bieli, ale mam ogromną nadzieję, że producent się za to weźmie i naprawi to jak najszybciej. Nie mniej mogę polecić ten telefon każdemu, kto nie ma małego budżetu i zdjęcia, nie odgrywają bardzo ważnej roli. Chociaż jeżeli chcecie wykonać ładne zdjęcia z ładnymi kolorami, to polecam po prostu wyłączyć tryb AI — zdjęcia będą wyglądać o wiele lepiej.

Zdjęcia wykonane Oppo Reno5 Lite -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?