Fototest – Oppo Reno5 Z 5G

Oppo Reno5 Z

Na testy trafił ostatnio do mnie Oppo Reno5 Z 5G, czyli jest to już ostatni przedstawiciel urządzeń z serii Reno5, które mogłem dla Was przetestować. Jak sprawdzał się u mnie ten telefon i czy byłem z niego zadowolony? Tego będziecie mogli się przekonać poniżej. Na początku powiedzieć mogę, że ten telefon zrobił na mnie o wiele lepsze wrażenie niż Oppo Reno5 Lite, ponieważ oprogramowanie aparatów działa znacznie lepiej.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Oppo Reno5 Z

Oppo wyposażyło ten telefon w pięć aparatów:

 • Tył:
  • 48 Mpx f/1.7
  • 8 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
  • 2 Mpx f/2.4 — makro
  • 2 Mpx f/2.4 — do głębi ostrości
 • Przód:
  • 16 Mpx f/2.4

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogodzie wychodzą bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na wysokim poziomie i na to narzekać nie można. Oczywiście mamy tutaj automatyczny HDR i sztuczną inteligencję. Co do trybu HDR, to sprawdza się on tak, jak trzeba i dzięki temu rozpiętość tonalna jest taka, jak powinna być. Nawet tryb AI w tym urządzeniu działa o wiele lepiej i dzięki temu kolory są odpowiednie i dobrze nasycone. Przynajmniej nie możemy już narzekać na ten aspekt, nie to, co przy wersji Lite. Chociaż to, co zauważyłem, to zdjęcia są stosunkowo jaśniejsze na komputerze, niż na ekranie telefonu, więc jest to mankament tego telefonu.

Pochmurna pogoda - Oppo Reno5 Z

Pochmurna pogoda - Oppo Reno5 Z

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogodzie zdjęcia wypadają równie dobrze co przy odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na naprawdę wysokim poziomie. Automatyczny HDR radzi sobie przy takim oświetleniu i nie możemy nic złego powiedzieć na temat rozpiętości tonalnej. Dzięki temu cienie na zdjęciach są małe i lekkie. Spokojnie możemy wziąć ten telefon ze sobą w podróż i wykonać ładne zdjęcia.

Słoneczna pogoda - Oppo Reno5 Z

Słoneczna pogoda - Oppo Reno5 Z

4. Zdjęcia makro

Producent wyposażył ten telefon w dedykowany aparat makro, jednak to jest tylko 2 Mpx, więc zdjęcia nie wypadają wtedy najlepiej. Owszem głównym aparatem wykonamy znacznie lepsze zdjęcia, z których będziemy już zadowoleni. Głębia ostrości z głównego aparatu wypada bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć również jest o wiele lepsza, a nawet tryb AI nie psuje nam tych zdjęć (nie to, co w przypadku wersji Lite). Oczywiście mamy w tym modelu tryb portretowy, który sprawdza się bardzo dobrze i można wykonać ładne zdjęcia z artystycznie rozmytym tłem.

Zdjęcia makro - Oppo Reno5 Z

Zdjęcia makro - Oppo Reno5 Z

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniu wychodzą nawet tak, jak trzeba. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia są ładne i dobrze oświetlone. Na jakość i szczegółowość narzekać nie można, tak samo na autofocus, który sprawdza się tak, jak należy. Kolory również są poprawne i jest to bardzo ważne w tym modelu. Co jest jednak najważniejsze, to krawędzie zdjęć są tylko lekko poszarpane i rozmazane, więc nie jest tak źle, jakbym myślał, że będzie. Przy sztucznym oświetleniu również nie ma źle i jest to bardzo ważne, ponieważ w wersji Lite zdjęcia przy takim oświetleniu nie zawsze wychodziły. Jakość i szczegółowość jest poprawna, a nawet kolory są takie, jakie powinny być. Autofocus także nie zawodzi i nie trzeba mu pomagać wyostrzyć na danym obiekcie.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Oppo Reno5 Z

Zdjęcia w pomieszczeniu - Oppo Reno5 Z

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym modelu sprawdza się tak, jak trzeba w średnich warunkach oświetleniowych. Owszem zdjęcia nie powalają jakością, ale są na tyle dobre, że spokojnie będziemy mogli nią wykonać sobie pamiątkowe zdjęcia z jakieś imprezy, wycieczki lub innej okazji. W lepszych warunkach oświetleniowych zdjęcia wypadają jeszcze lepiej, jednak warto mieć na uwadze to, że w średnich warunkach oświetleniowych wykonamy ładne zdjęcie. Również ważne jest to, że kolory na zdjęciach są poprawne i nie można na to narzekać.

Przednia kamerka - Oppo Reno5 Z

7. Zdjęcia nocne

Tak jak już we wcześniejszych Oppo Reno z serii Reno5 wspominałem, to producent mocno poszedł w zdjęcia i filmy nocne. Dzięki temu w trybie automatycznym zdjęcia są na tyle jasne, że nie musimy używać trybu nocnego lub profesjonalnego. Chociaż jeżeli tylko chcemy, aby nasze zdjęcia były jeszcze jaśniejsze i oczywiście lepsze, to wystarczy użyć trybu nocnego — chociaż przyznać muszę, że czasami zdjęcia z trybu nocnego wychodziły gorzej, ponieważ miały większy kontrast, niż z trybu automatycznego. Oczywiście, jeżeli potraficie obsługiwać się trybem profesjonalnym, to będziecie mogli wyciągnąć znacznie więcej z głównego aparatu w tym telefonie.

Zdjęcia nocne - Oppo Reno5 Z

Zdjęcia nocne - Oppo Reno5 Z

8. Próbka nagrania

Oppo Reno5 Z ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Jednak tylko w rozdzielczości Full HD mamy możliwość uruchomienia ultrastabilizacji, aby to nasze nagrania wyglądały jeszcze lepiej. Co do samych nagrań, to nie są one złe, jednak przydałoby się, aby stabilizacja była odrobinę lepsza, ponieważ obraz odrobinę drga i nie wygląda to najlepiej. Jednak spokojnie nagramy tym telefonem filmy z naszej codzienności, które będziemy mogli pokazać rodzinnie lub znajomym, a nawet udostępnić na mediach społecznościowych — szczególnie jak będziemy nagrywać w rozdzielczości Full HD z włączoną ultrastabilizacją.

Podsumowując

Oppo Reno5 Z

Oppo Reno5 Z 5G jest trochę droższym modelem od wersji Lite, jednak tym modelem możemy wykonać znacznie lepsze zdjęcia i filmy, które będą nam się podobać i nie będą przekoloryzowane. Dlatego uważam, że lepiej dołożyć trochę pieniędzy i zakupić ten model Oppo, ponieważ spisuje się równie dobrze i nie mogłem na niego narzekać. Jeżeli zastanawiacie się nad nowym telefon, który będzie w miarę tani i będzie można wykonać ładne zdjęcia, to możecie brać ten model pod uwagę — na pewno się nie zawiedziecie, chyba że przeszkadzają Wam czasami przejaskrawione zdjęcia.

Zdjęcia wykonane Oppo Reno5 Z 5G -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?