Fototest – Pocophone F1

Pocophone F1

Ostatnimi czasu sieć została zalana informacjami o tym, że aparat/aparaty w Pocophone F1 są super itd. Postanowiłem to sprawdzić i wziąłem ten model do siebie na testy. Czy według mnie aparat w tym telefonie jest taki super i w ogóle? Zaraz będziecie mogli się przekonać.

Zanim jednak przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Pocophone F1

Xiaomi, a dokładniej Pocophone wyposażyło to urządzenie w trzy aparaty. Dwa z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 12 Mpx wraz z przesłoną f/1.9, a drugi aparat do trybu portretowego posiada matrycę 5 Mpx z przesłoną f/2.0.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 20 Mpx i niestety producent nie podaje, jaką zastosował tutaj przesłonę.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą bardzo dobrze, nie są ani za jasne, ani za ciemne. Można rzec, że rozpiętość tonalna w tym aparacie jest bardzo, ale to bardzo dobra i za to trzeba chwalić to urządzenie. Również można powiedzieć o tym, że zdjęcia w takim oświetleniu są bardzo szczegółowe i mają nadzwyczaj dobrą jakość. Nie sądziłem, że takie urządzenie, szczególnie za taką cenę będzie miało taki dobry aparat, który poradzi sobie w nawet ciężkich warunkach. Powiedzieć jeszcze muszę o HDR, który w tym urządzeniu (nawet w tej sztucznej inteligencji) działa wręcz idealnie, ale w innych sytuacjach już nie tak dobrze.

Pochmurna pogoda - Pocophone F1

Pochmurna pogoda - Pocophone F1

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody tym telefonem uda się zrobić świetne zdjęcia, które będą miały bardzo dobrą jakość i szczegółowość. Nawet o kolorach mogę powiedzieć, że są dobrze nasycone, ale jest to zasługa sztucznej inteligencji, która w urządzeniach Xiaomi i teraz Pocophone nie psuje zdjęć, jak to bywa w niektórych urządzeniach innych producentów. Również wspomnieć trzeba w tej sytuacji o HDR, który działa rewelacyjnie nawet w mocnym słońcu. Cienie nie są ani zbyt duże i też nie są zbyt mocne. Na pewno aparat w tym telefonie docenią osoby, które robią dużo zdjęć pejzaży.

Słoneczna pogoda - Pocophone F1

Słoneczna pogoda - Pocophone F1

4. Zdjęcia makro

Czy zdjęcia makro również wyglądają dobrze? Owszem, jakość i szczegółowość takich zdjęć jest naprawdę świetna i szczerze powiedziawszy, po zobaczeniu co potrafi ten aparat, nie byłem zbytnio zdziwiony rezultatem przy zdjęciach makro. Plastyka takich zdjęć na serio może się podobać. Wspomnieć trzeba jeszcze o głębi ostrości, która jak na przesłonę f/1.9 wygląda bardzo ładne i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Tak samo można powiedzieć o trybie portretowym, który działa bardzo dobrze, chociaż czasami miałem z nim małe problemy. Mam nadzieję, że producent pomyśli o aktualizacji tej funkcji. Zdjęcia makro - Pocophone F1

Zdjęcia makro - Pocophone F1

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Pocophone F1 w pomieszczeniach radzi sobie nawet całkiem nieźle. Widać odrobinę szumów na zdjęciach przy naturalnym świetle, ale miejmy też na uwadze, ile to urządzenie kosztuje i nie oczekujmy od niego zbyt wiele. W sztucznym oświetleniu jest dobrze, a nawet śmiem powiedzieć, że bardzo dobrze. Kolory w obu przypadkach są poprawnie nasycone, cienie nie są zbyt duże. Kontrast również jest odpowiedni i czego można chcieć więcej. Chociaż niestety aparat w tym telefonie nie radzi sobie z poszarpanymi krawędziami, a szkoda. Zawsze można liczyć, że Chińczycy poprawią się w następnej wersji Pocophone.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Pocophone F1

Zdjęcia w pomieszczeniu - Pocophone F1

6. Przednia kamerka

W sprawie przedniej kamerki to mogę powiedzieć tyle, że już tak dawno nie miałem żadnego telefonu, który tak dobrze radziłby sobie w średnich warunkach oświetleniowych. Nawet balans bieli działa dobrze i trudno się do niego przyczepić. Oczywiście spostrzegawcze osoby zauważą w ciemniejszych miejscach, że szumy się pojawią, ale jak obejrzycie poprzednie recenzje, to trafiały się jeszcze gorsze przypadki. Co ważne, to przednia kamerka już tak dobrze działa w średnich warunkach oświetleniowych, to pomyślcie sobie, jak zdjęcia wyglądają w bardzo dobrym oświetleniu. Podpowiem Wam: rewelacyjnie! Rzadko miewam telefony z dobrą przednią kamerka, to też bardzo się cieszę, że telefon za mniej niż 1 500 zł taką ma.

Przednia kamerka - Pocophone F1

7. Zdjęcia nocne

Co do zdjęć nocnych wykonanych tym telefonem, to mogę powiedzieć, że tryb automatyczny nie jest zły, ale żeby pozbyć się wszelakich szumów i aby zdjęcia były jaśniejsze, to zdecydowanie polecam tryb ręczny. Jednak jeżeli ktoś nie rozumie parametrów w trybie ręcznym, to tryb automatyczny jest dla niego, ale niestety trzeba mieć tę świadomość, że zdjęcia będą o wiele ciemniejsze i mogą na nich pojawić się niechciane szumy i ziarno. W wielu sytuacjach psuje to zdjęcia i zbyt estetyczne nie jest. Jestem ciekawy czy producent zdecyduje się w tym telefonie na tryb nocny i wrzuci go do telefonu przy jakieś najbliższej aktualizacji. Byłaby to o wiele lepsza alternatywa dla osób, które nie potrafią obsługiwać się trybem ręcznym.

Zdjęcia nocne - Pocophone F1

Zdjęcia nocne - Pocophone F1

8. Przykładowe wideo

Pocophone F1 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K i ku mojemu zdziwieniu mamy w tej najwyższej rozdzielczości możliwość uruchomienia elektronicznej stabilizacji obrazu. Zabrakło mi tutaj optycznej stabilizacji, ale niestety nie można mieć wszystkiego. Co do nagrania, to muszę powiedzieć, że nie jest najgorzej. Kolory są poprawne, szczegółowość również, a i sam autofocus działa bardzo sprawnie i szybko. Warto dodać, że przy uruchomionym EIS obraz nam nie pływa i jest naprawdę bardzo dobrze ustabilizowany, chociaż gorzej działa to w najwyższej rozdzielczości, jaką jest 4K.

Podsumowując

Pocophone F1

Pocophone F1 to bardzo fajne i przede wszystkim tanie urządzenie. Na pewno na rynku w podobnej cenie nie znajdziecie urządzenia z takimi aparatami i podzespołami. Tym wygrywają Chińczyki, że mają naprawdę dobre telefony za niską cenę. Trudno się z tym nie zgodzić. Osoby, które lubią robić zdjęcia, to gorąco polecam ten telefon, bo jest on wart zainteresowania. Aparatem w tym telefonie, a szczególnie w trybie ręcznym można dużo zdziałać i jeżeli nie przeszkadza Wam, że jest to sub marka Xiaomi i ma tzw. Notcha to ogromnie go Wam polecam.

Zdjęcia wykonane Pocophone F1 -> ZDJECIA

A jaka jest Twoja opinia?