Fototest – realme 12+ 5G

realme 12+

Na testy tuż przed premierą trafił do mnie najnowszy realme 12+ 5G, który kosztuje ok. 1900 zł. Czy ten telefon równie dobrze się sprawdza co seria 12 w wersji Pro? Przekonacie się o tym poniżej.

Film w trakcie przygotowania

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

realme 12+

realme wyposażyło ten telefon cztery aparaty:

 • Tył:
  • 50 Mpx f/1.9
  • 8 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
  • 2 Mpx f/2.4 — makro
 • Przód:
  • 16 Mpx f/2.5

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wypadają bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na wysokim poziomie, a automatyczny HDR się sprawdza. Mam jedynie lekkie zastrzeżenia do sztucznej inteligencji, która odrobinę za mocno nasyca kolory (szczególnie mowa o zielonym i niebieskim), przez co te zdjęcia momentami nie wychodzą naturalnie. Owszem może się to podobać, ale też nie każdemu i warto na to zwrócić uwagę. Mimo to zdjęcia wypadają naprawdę dobrze i to nawet z szerokiego kąta.

Pochmurna pogoda - realme 12+

Pochmurna pogoda - realme 12+

3. Słoneczna pogoda

Podczas pochmurnej pogody zdjęcia wypadają równie dobrze co przy odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość jest na dosyć wysokim poziomie i ciężko na ten aspekt narzekać. Automatyczny HDR się sprawdza, ale za to tryb AI (tak jak w przypadku słabszego oświetlenia) za mocno nasyca zielony i niebieski. Nie mniej, spokojnie można wyjść z tym telefonem i zrobić ładne zdjęcia, nie tylko na spacerze, ale także na jakimś wyjeździe. Więcej zdjęć możecie zobaczyć w galerii podlinkowanej na końcu recenzji.

Słoneczna pogoda - realme 12+

Słoneczna pogoda - realme 12+

4. Zdjęcia makro

realme wyposażyło ten telefon w dedykowany aparat makro. Niestety jest to tylko 2 Mpx i te zdjęcia wyglądają po prostu słabo. Lepiej fotografować z bliska głównym aparatem, dzięki czemu mamy wyższą jakość i szczegółowość, a kolory są znacznie lepsze. Głębia ostrości z głównego aparatu również ładnie oddziela tło od fotografowanego obiektu, więc spokojnie można zrobić tym telefonem ładne zdjęcia makro. Nie mogło zabraknąć tutaj trybu portretowego, który dosyć dobrze się sprawdza i spokojnie można tym telefonem zrobić ładne zdjęcia z artystycznie rozmytym tłem.

Zdjęcia makro - realme 12+

Zdjęcia makro - realme 12+

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W przypadku zdjęć w pomieszczeniu nie jest źle, ale zawsze mogło być lepiej. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wypadają bardzo dobrze, jakość i szczegółowość jest na dosyć wysokim poziomie. Autofocus działa szybko i sprawnie, więc nie można na to narzekać. Co jest najważniejsze, to krawędzie nie są poszarpane i rozmazane, jak to bywa jeszcze w innych urządzeniach. Przy sztucznym oświetleniu zdjęcia wypadają równie dobrze, ale niestety balans bieli, tutaj nie jest rewelacyjny i kolory mogą czasami, a nawet często wpadać w ciepłe odcienie.

Zdjęcia w pomieszczeniu - realme 12+

Zdjęcia w pomieszczeniu - realme 12+

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym modelu nie jest najgorsza. W średnich warunkach oświetleniowych zdjęcia wypadają dosyć dobrze, szczególnie mowa o jakości i szczegółowości. Kolory mogłyby być odrobinę lepsze, a szczególnie mówię o tym, że balans bieli mógłby być bardziej precyzyjny. W lepszym oświetleniu zdjęcia selfie wypadają jeszcze lepiej, szczególnie mowa o kolorach, ponieważ wtedy balans bieli sprawniej działa. Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone, ale głównie w momencie robienia zdjęć w lepszym oświetleniu.

Przednia kamerka - realme 12+

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne w telefonach realme nie zawsze wypadały świetnie i już ostatnio było naprawdę bardzo dobrze. W przypadku realme 12+ nie jest rewelacyjnie, ale też nie jest źle. W trybie automatycznym możemy zrobić nawet ładne zdjęcia, które będą szczegółowe, a jeżeli chcemy jeszcze lepsze zdjęcia, to wystarczy uruchomić tryb nocny. Wtedy fotografie są odrobinę jaśniejsze, a także są trochę ostrzejsze i bardziej szczegółowe. Więc tak naprawdę spokojnie zrobimy zdjęcia w bardzo złych warunkach oświetleniowych.

Zdjęcia nocne - realme 12+

Zdjęcia nocne - realme 12+

8. Próbka nagrania

realme 12+ 5G ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Niestety tylko w rozdzielczości Full HD mamy możliwość uruchomienia dużej stabilności, jedynie trzeba pamiętać o tym, że w głównym aparacie nagrywa on w 60 kl/s., a w szerokim kącie jest to w 30 kl/s. Co do samego nagrywania, to nie jest źle i spokojnie można tym telefonem nagrać dosyć ładne filmy na spacerze czy na wycieczce. Spokojnie można także nagrywać tym telefonem bez dużej stabilności i jedynie mógłby producent dać tutaj możliwość przełączania się między aparatami. Ważne jest też to, że z głównego obiektywu nagranie wygląda znacznie lepiej, a także kolory są tam bardziej nasycone. W rozdzielczości 4K nie działa żadna stabilizacja, więc polecam tym telefonem nagrywać tylko w rozdzielczości Full HD.

Podsumowując

realme 12+

realme 12+ 5G nie jest drogim telefonem, bo kosztuje ok. 1900 zł. Więc czy warto zastanawiać się nad zakupem tego modelu? Przez cały okres testów sprawdził się u mnie on bardzo dobrze, szczególnie mówiąc o wydajności. Można nim zrobić także nawet ładne zdjęcia, ale niestety sztuczna inteligencja za bardzo nasyca kolory. Jeżeli nie będzie Ci to przeszkadzać, to jak najbardziej możesz zastanowić się nad nim, a jeżeli wolisz jeszcze lepsze zdjęcia, to polecam modele z wersji Pro.

Zdjęcia wykonane realme 12+ 5G -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?