Fototest – Samsung Galaxy Z Flip5

Samsung Galaxy Z Flip5

Na testy jakiś czas temu dotarł do mnie Samsung Galaxy Z Flip5 (który na czas pisania tej recenzji nie jest dostępny). Jak sprawdził się u mnie ten model i czy warto szukać jeszcze tego modelu, czy czekać na nowy? Przekonacie się o tym poniżej.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Samsung Galaxy Z Flip5

Samsung wyposażył ten telefon w trzy aparaty:

 • Tył:
  • 12 Mpx f/1.8
  • 12 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
 • Przód:
  • 10 Mpx f/2.2

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wypadają naprawdę bardzo dobrze, a nawet można powiedzieć, że momentami rewelacyjnie. Jakość i szczegółowość jest na bardzo wysokim poziomie i wyższą jakość zdjęć możecie znaleźć w podlinkowanej galerii na końcu recenzji. Automatyczny HDR w tym Samsungu sprawdza się świetnie, tak jak w innych urządzeniach i co ważne, to sztuczna inteligencja, czyli optymalizator scen nie nasyca zbyt mocno kolorów. Szeroki kąt również się sprawdza, więc na te aspekty nie można narzekać. Owszem brakuje tutaj teleobiektywu, ale to zawsze można kupić Galaxy Z Fold5.

Pochmurna pogoda - Samsung Galaxy Z Flip5

Pochmurna pogoda - Samsung Galaxy Z Flip5

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wypadają równie dobrze co przy gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie, więc nie można na to narzekać. Automatyczny HDR również daje sobie radę i dzięki temu rozpiętość tonalna jest rewelacyjna. Optymalizator scen nie nasyca zbyt mocno kolorów, co wiąże się z tym, że zdjęcia wypadają naturalnie. Warto dodać, że w przypadku nowych telefonów Samsunga zdjęcia mają bardzo ładną dynamikę i w tym przypadku nie mogło być inaczej. Spokojnie można zabrać ten telefon ze sobą w podróż i zrobić naprawdę ładne zdjęcia, a dzięki rozmiarowi, nie będzie nam w niczym przeszkadzać.

Słoneczna pogoda - Samsung Galaxy Z Flip5

Słoneczna pogoda - Samsung Galaxy Z Flip5

4. Zdjęcia makro

Samsung nie wyposażył tego telefonu w dedykowany aparat makro. Na szczęście głównym aparatem możemy zrobić naprawdę bardzo ładne zdjęcia z nawet bliska. Głębia ostrości z tego aparatu jest na naprawdę wysokim poziomie, ładnie oddziela tło od fotografowanego obiektu. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na wysokim poziomie. Kolory są odpowiednie, a ostrość jest łapana szybko i sprawnie. Nie mogło w Galaxy Z Flip5 zabraknąć trybu portretowego, który działa stosunkowo dobrze i spokojnie dzięki temu można zrobić ładne zdjęcia z artystycznie rozmytym tłem.

Zdjęcia makro - Samsung Galaxy Z Flip5

Zdjęcia makro - Samsung Galaxy Z Flip5

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W przypadku zdjęć w pomieszczeniu to nie jest źle, chociaż spodziewałem się znacznie lepszego efektu w niektórych momentach. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wypadają naprawdę ładnie, jakość jest odpowiednia, szczegółowość także, a autofocus działa szybko i sprawnie. Nie można narzekać także na balans bieli i jasność. Oczywiście najważniejsze są także krawędzie, które nie są w tym przypadku mocno poszarpane i rozmazane, więc można za to pochwalić Samsunga. Przy sztucznym oświetleniu również nie jest źle, ale mam tutaj problem czasami do jasności zdjęć, która mogłaby być lepsza — tak to zdjęcia trzeba poprawiać ekspozycją.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Samsung Galaxy Z Flip5

Zdjęcia w pomieszczeniu - Samsung Galaxy Z Flip5

6. Przednia kamerka

Jak to już jest w Samsungach, tak tutaj nie mogło zabraknąć w przedniej kamerce trybu wąskiego i szerokokątnego. Co ważne, to w obu trybach zdjęcia nawet w średnich warunkach oświetleniowych wypadają naprawdę bardzo dobrze i nie można na nic narzekać. W lepszym oświetleniu zdjęcia są owszem odrobinę lepsze, ale prawie niczym się nie różnią od tych w słabszym oświetleniu. Spokojnie tym telefonem można zrobić sobie ładne selfie. Szczególnie że możemy takie zdjęcie zrobić także głównym aparatem dzięki ekranowi na klapce. Osoby lubiące robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone.

Przednia kamerka - Samsung Galaxy Z Flip5

Przednia kamerka - Samsung Galaxy Z Flip5

7. Zdjęcia nocne

O zdjęcia nocne nie musiałem się martwić w przypadku tego modelu, ponieważ Samsung jednak stoi na podium fotografii nocnej. Więc w trybie automatycznym czy nocnym, te zdjęcia wypadają naprawdę dosyć dobrze i mogą się podobać. Szczególnie polecam używać trybu nocnego, ponieważ dzięki niemu zdjęcia wypadają jeszcze jaśniej oraz mają wyższą ostrość. Na szczęście można tym modelem zrobić jasne i ładne zdjęcia w trybie auto, czyli wyciągamy telefon, uruchamiamy telefon, odpalamy aparat, robimy zdjęcie i mamy wszystko. Proste? Proste! Nie musimy bawić się trybem profesjonalnym, i cały proces wykonywania zdjęcia można skrócić. Dodatkowo warto wspomnieć, że można ten telefon tak położyć (zgiąć trochę), aby służył nam za stawy i zrobić jeszcze ładniejsze zdjęcia np. gwiazd.

Zdjęcia nocne - Samsung Galaxy Z Flip5

Zdjęcia nocne - Samsung Galaxy Z Flip5

8. Próbka nagrania

Samsung Galaxy Z Flip5 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Co ważne, to przy każdej rozdzielczości możemy uruchomić stabilizację obrazu, ale żeby uruchomić dużą stabilność, musimy nagrywać albo w rozdzielczości Full HD lub QHD. Co do samego wideo, to tym Samsungiem możemy nagrać nawet w porządku filmy, ale tylko przy włączonej stabilizacji obrazu, bez tego obraz trochę wygląda jak galaretka, a to niestety jest wina optycznej stabilizacji obrazu. Przy dodatkowej stabilizacji cyfrowej, nagrania wyglądają znacznie lepiej nie tylko w rozdzielczości Full HD, ale także nawet i w 4K. Duża stabilność jest nawet w porządku, ale lepiej z niej korzystać głównie przy lepszym oświetleniu albo przy ekstremalnych warunkach nagrywania, jak np. bieganie z telefonem.

Podsumowując

Samsung Galaxy Z Flip5

Samsung Galaxy Z Flip5 nie jest aż tak drogim telefonem, bo można go jeszcze znaleźć za ok. 4700 zł. Owszem to nie jest mało, ale też nie jest super dużo, patrząc na inne składane telefony czy po prostu inne flagowe modele. Niestety w momencie pisania recenzji ten model nie jest już ogólnodostępny, więc jeżeli chcielibyście tego Samsunga, to musicie się pośpieszyć. Podczas testów sprawdził się on u mnie bardzo dobrze, chociaż nie jest wielkim zwolennikiem składanych telefonów (jeszcze). Nie potrafię się do nich przyzwyczaić, chociaż na wyjazdy są one wygodne, bo zajmują znacznie mniej miejsca. Aparaty w tym modelu nie są najgorsze, a nawet można powiedzieć, że spokojnie tym telefonem zrobimy ładne zdjęcia i nawet nagramy jakieś filmy. Więc jeżeli szukacie składanego telefonu z dobrymi aparatami, to możecie zerknąć na ten model. Jestem ciekawy kiedy producent zaprezentuje kolejne modele.

Zdjęcia wykonane Samsung Galaxy Z Flip5 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?