Fototest – realme 8

realme 8

Na testy trafił do mnie ostatnio realme 8. Jest to kolejne urządzenie realme, które nie tylko wygląda bardzo ładnie (szczególnie jakby nie było tego dużego napisu na pleckach, ale kto co lubi). Jak jednak sprawdzają się aparaty w tym modelu? Przekonać się będziecie tego mogli poniżej. Na początku muszę powiedzieć, że bardzo mnie zaskoczyła nowa seria realme i już nie mogę doczekać się kolejnych urządzeń tego producenta.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

realme 8

realme wyposażyło ten telefon w pięć aparatów:

 • Tył:
  • 64 Mpx f/1.8
  • 8 Mpx f/2.3 — szeroki kąt
  • 2 Mpx f/2.4 — makro
  • 2 Mpx f/2.4 — do głębi ostrości
 • Przód:
  • 16 Mpx f/2.5

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wypadają bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Jedynie, na co można czasami to na kolory, które mogą nie odpowiadać tym w rzeczywistości. Jest to wina sztucznej inteligencji, więc kiedy ją wyłączymy, to będziemy mieć naturalne kolory i zdjęcia, będą wyglądać jeszcze lepiej. Oczywiście mamy tutaj także automatyczny HDR, więc nie możemy narzekać na rozpiętość tonalną w tym modelu. Przynajmniej cienie są małe i nie psują nam naszego zdjęcia. Spokojnie wykonamy ładne zdjęcia w takim oświetleniu, jednak trzeba pamiętać na samym początku przy korzystaniu z tego telefonu o wyłączeniu trybu AI.

Pochmurna pogoda - realme 8

Pochmurna pogoda - realme 8

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wypadają równie dobrze co przy odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych. Oczywiście zdjęcia wypadają jeszcze lepiej przy wyłączonej sztucznej inteligencji i przy włączonym automatycznym HDR. Rozpiętość tonalna jest taka, jak być powinna i przynajmniej cienie nie są zbyt duże i mocne. Spokojnie wykonamy tym telefonem ładne zdjęcia z wyjazdów czy też z naszej codzienności. Co ważne, to możemy też szerokim kątem wykonać ładne zdjęcia — taki mały dodatek, a zawsze cieszy. Nie używamy szerokiego kąta cały czas, a nawet bywa i tak, że używamy go raz na dłuższy czas. Kiedy jednak go nie ma, to nam go jednak brakuje.

Słoneczna pogoda - realme 8

Słoneczna pogoda - realme 8

4. Zdjęcia makro

Producent wyposażył ten telefon w dedykowany aparat makro, jednak jest to nadal 2 Mpx, więc jakość zdjęć mocno kuleje. Dlatego polecam jedynie wykonywać takowe zdjęcia głównym aparatem. Wypadają wtedy znacznie lepiej. Głębia ostrości również jest bardzo ładna i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Co warto też dodać, to przy włączonej sztucznej inteligencji, zdjęcia posiadają znacznie więcej kontrastu i dodaje to uroku naszym zdjęciom — jeżeli jednak Wam się to nie podoba, to polecam wyłączyć tryb AI. Oczywiście znajdziemy też w tym modelu tryb portretowy, który spisuje się całkiem nieźle i momentami możemy wykonać ładne zdjęcia z artystycznie rozmytym tłem.

Zdjęcia makro - realme 8

Zdjęcia makro - realme 8

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniu wychodzą tak, jak trzeba. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wychodzą odrobinę ciemniejsze i nie każdemu może to przypadać do gustu. Jednak jakość i szczegółowość zdjęć wypada bardzo dobrze. Kolory też są odrobinę inne niż te w rzeczywistości, więc realme powinno poprawić balans bieli w tym modelu — chyba że już to zdążyli zrobić. Co jest jednak i tak najważniejsze, to krawędzie zdjęć są lekko poszarpane i rozmazane, więc tutaj w tym modelu nad tym się nie postarali. Przy sztucznym oświetleniu zdjęcia wypadają o wiele lepiej. Jakość i szczegółowość zdjęć wypada całkiem nieźle. Kolory są przy tym sztucznym oświetleniu znacznie lepsze niż przy naturalnym oświetleniu. Jest to też po części wina sztucznej inteligencji i balansu bieli, więc tutaj za to nie mogę pochwalić tego modelu.

Zdjęcia w pomieszczeniu - realme 8

Zdjęcia w pomieszczeniu - realme 8

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu sprawdza się naprawdę bardzo dobrze. W średnich warunkach oświetleniowych jest tak, jak trzeba i nie można narzekać. Przynajmniej jakość zdjęć i szczegółowość jest na bardzo dobrym poziomie i nie można na to narzekać. Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone. Oczywiście w lepszych warunkach oświetleniowych można wykonać równie dobre zdjęcia co przy gorszych warunkach oświetleniowych. Kolory są również bardzo dobre i przynajmniej balans bieli w przednim aparacie działa tak, jak trzeba.

Przednia kamerka - realme 8

7. Zdjęcia nocne

Jeżeli chodzi o zdjęcia nocne, to realme 8 nie można wykonać takowych zdjęć zbyt jasnych. Oczywiście mamy tutaj tryb automatyczny, tryb nocny i tryb profesjonalny. W trybie automatycznym zdjęcia nie wypadają najlepiej i posiadają dużo szumów i ziarna, a także nie są zbyt jasne. W trybie nocnym zdjęcia są odrobinę jaśniejsze i nie posiadają tyle szumów i ziarna, więc polecam w szczególności używać tego trybu. Jeżeli jednak chcecie wykonać znacznie jaśniejsze zdjęcia, to będziecie musieli użyć trybu profesjonalnego i się go nauczyć — chyba że taki efekt w zupełności Wam wystarcza.

Zdjęcia nocne - realme 8

Zdjęcia nocne - realme 8

8. Próbka nagrania

realme 8 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Co ważne, to przy rozdzielczości Full HD mamy możliwość uruchomienia ultrastabilizacji i ultrastabilizacji max. Jeżeli chodzi o same nagrania, to nie wypadają one źle. Jednak polecam nagrywać filmy z włączoną ultrastabilizacją, ponieważ obraz wtedy aż tak nam się nie trzęsie. Szkoda, że podczas nagrywania nie można przełączać się między standardowym aparatem a szerokokątnym, bo wtedy byłoby naprawdę super. Można tym telefonem spokojnie nagrać filmy z naszej codzienności.

Podsumowując

realme 8

realme 8 to tani telefon, jednak czy warto zastanawiać się nad tym urządzeniem? Przyznać muszę, że bardzo dobrze mi się korzystało z niego i byłem z niego zadowolony. Nie jest może najlepszy, jeżeli chodzi o zdjęcia, ale spokojnie może się innym spodobać. Jak chcecie wykonywać super zdjęcia, to niestety nim zbytnio nie będziecie mogli, szczególnie przez błędny balans bieli i kolory przez sztuczną inteligencję. Jednak i tak polecić mogę Wam ten telefon i na pewno będzie Wam przydatny na co dzień i na przeróżne wyjazdy.

Zdjęcia wykonane realme 8 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?