Fototest – realme X3 SuperZoom

realme X3 SuperZoom

Jakiś czas temu miałem przyjemność testować dla Was aparaty w telefonie realme X3 SuperZoom. Był to dla mnie bardzo ciekawy i interesujący model, ponieważ jest to jeden z droższy modeli tego producenta. Więc byłem ciekawy, czy w tym modelu wszystko jest na tip-top. Jednak nie wszystko było takie super i przekonacie się o tym poniżej.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

realme X3 SuperZoom

realme wyposażył ten telefon w sześć aparatów:

 • Tył:
  • 64 Mpx f/1.8
  • 8 Mpx f/3.4 — teleobiektyw
  • 8 Mpx f/2.3 — szeroki kąt
  • 2 Mpx f/2.4 — makro
 • Przód:
  • 32 Mpx f/2.5
  • 8 Mpx f/2.2 — szeroki kąt

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na wysokim poziomie i na to narzekać nie można. Jedynie, na co można narzekać, to niekiedy na kolory, które nie są odzwierciedlone poprawnie — jest to po części wina sztucznej inteligencji, ale też, jeżeli ją wyłączymy, to nadal są momentami problemy z balansem bieli. Oczywiście mamy tutaj też automatyczny HDR, który sprawdza się dobrze w takim oświetleniu — przynajmniej lepiej niż odwzorowanie kolorów. Szerokim kątem również wykonamy dobre zdjęcie przy takim oświetleniu, gorzej już z teleobiektywem.

Pochmurna pogoda - realme X3 SuperZoom

Pochmurna pogoda - realme X3 SuperZoom

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody wychodzą o wiele lepiej niż przy gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na wysokim poziomie i tutaj balans bieli działa dużo lepiej. Chociaż i tak zauważyłem, że czasami występują problemy z kolorami. Automatyczny HDR przy takich warunkach oświetleniowych sprawdza się dosyć dobrze, ale też nie zawsze idzie to idealnie w parze ze sztuczną inteligencją — momentami kontrast jest strasznie duży. Co jeszcze muszę powiedzieć, to szerokim kątem wykonamy ładne zdjęcia przy takim oświetleniu, nawet też teleobiektywem (z tak ciemną przesłoną). Dla mnie w ogóle ten teleobiektyw, to taki pic na wodę, ponieważ producent chwali się także zoomem 60x, a także w nazwie urządzenia znajduje się SuperZoom. Tak naprawdę teleobiektyw w tym modelu nie jest jakiś rewelacyjny i nie zawsze polecam z niego korzystać.

Słoneczna pogoda - realme X3 SuperZoom

Słoneczna pogoda - realme X3 SuperZoom

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to głównym aparatem wykonamy ładne tego typu zdjęcia. Co prawda mamy tutaj dedykowany aparat makro, jednak zdjęcia z matrycy 2 Mpx, to nie jest szczyt marzeń — tak jak u innych producentów. Przynajmniej możemy głównym aparatem wykonać ładne tego typu zdjęcia i głębia ostrości wygląda naprawdę ładnie. Dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia, a na autofocus nie można narzekać. Co również zauważyłem przy tego typu zdjęciach, to kolory wychodzą ciemniejsze i nie wiem, czego jest to zasługa, ponieważ robiłem zdjęcia przy włączonej i wyłączonej sztucznej inteligencji. Dodatkowo w tym modelu znajdziemy tryb portretowy, który spisuje się w miarę dobrze i na to nie można aż tak narzekać.

Zdjęcia makro - realme X3 SuperZoom

Zdjęcia makro - realme X3 SuperZoom

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniu w obu warunkach oświetleniowych wychodzą naprawdę dobrze. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wyglądają poprawnie. Nie można narzekać na jakość, czy też na autofocus. Jedynie, na co można narzekać, to oczywiście na niepoprawne odwzorowanie kolorów w większości sytuacji. Co jest również ważne, to krawędzie zdjęć nie są poszarpane i rozmazane w aż tak dużym stopniu — przynajmniej tutaj się realme postarał. Przy sztucznym oświetleniu zdjęcia również wyglądają dobrze i nie można narzekać na jakość. Autofocus działa sprawnie, a zdjęcia są przynajmniej jaśniejsze.

Zdjęcia w pomieszczeniu - realme X3 SuperZoom

Zdjęcia w pomieszczeniu - realme X3 SuperZoom

6. Przednia kamerka

Co do przednich kamerek, to byłem bardzo zdziwiony. W tym modelu posiadamy dwie przednie kamerki i co ważne, to główna kamerka jest o wiele gorsza niż kamerka szerokokątna — chociaż wydawałoby się, że powinno być na odwrót. W średnich warunkach oświetleniowych lepiej wykonywać zdjęcia szerokim kątem, ponieważ zdjęcia wychodzą wtedy lepsze i jaśniejsze. Oczywiście w lepszych warunkach oświetleniowych jest dobrze, ale zdjęcia z głównego aparatu nie są jakieś świetne i realme powinien nad tym popracować. Osoby, które lubią robić sobie tego zdjęcia, polecam w większości sytuacji korzystać jednak z szerokiego kąta.

Przednia kamerka - realme X3 SuperZoom

Przednia kamerka - realme X3 SuperZoom

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonywane tym telefonem nie są super jasne. Co ważne, to w trybie automatycznym wykonamy na tyle jasne zdjęcia, że można je spokojnie wstawiać na swoje portale społecznościowe. W trybie nocnym zdjęcia wychodzą o wiele gorzej niż z trybu automatycznego i profesjonalnego. realme powinien popracować jeszcze nad tym trybem, ponieważ nawet w innych modelach tego producenta nie działa to tak super, jak to bywa u innych producent. Dlatego przy tym modelu używać lepiej trybu automatycznego lub trybu profesjonalnego, aby więcej wyciągnąć z głównego aparatu.

Zdjęcia nocne - realme X3 SuperZoom

Zdjęcia nocne - realme X3 SuperZoom

8. Próbka nagrania

realme X3 SuperZoom ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. We wszystkich rozdzielczościach mamy stabilizację, ale także w rozdzielczości Full HD mamy Ultrastabilizację w 60 kl/s. i Ultrastabilizację Max w 30 kl/s. Co do filmów, to muszę powiedzieć, że nie są one złe i bardzo dobrą opcją jest przełączanie się między aparatami podczas nagrywania. Lepsze filmy wychodzą z tego telefonu, niż zdjęcia i trochę mnie to dziwi, ponieważ zazwyczaj jest na odwrót. Spokojnie tym telefonem nagramy ładne filmy z naszych wyjazdów, czy naszej codzienności.

Podsumowując

realme X3 SuperZoom

realme X3 SuperZoom jest jednym z droższych modeli tego producenta i szczerze sądziłem, że będzie to super produkt. Szczególnie że producent chwali się w tym urządzeniu super zoomem, a taki niestety nie jest. Polecam przy okazji zobaczyć zdjęcia w galerii podlinkowanej poniżej. Nie mniej jednak byłem zadowolony z telefonu (z aparatu gorzej). Niestety nie mogę polecić dużej ilości osób tego telefonu, ponieważ zdjęcia z niego nie są super, jedynie filmy, ale nie kupujemy telefonu tylko do nagrywania, a w większości do zdjęć. Jeżeli odpowiadają Wam takie kolory na fotografiach, to śmiało możecie zastanawiać się nad nim, ale ja go niestety nie polecam.

Zdjęcia wykonane realme X3 SuperZoom -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?