Fototest – Sony Xperia 1

Sony Xperia 1

Przez dłuższy czas nie miałem u siebie na testach żadnej Xperii. Co prawda musiałem odczekać swoją kolejkę do testowania Xperii 1, a była ona dosyć spora. Nie dziwię się, dlaczego akurat tyle osób było na nią chętną, bo to właśnie ta Xperia odmieniła mój stosunek do telefonów Sony Xperia. Tytułowe urządzenie to przełom dla Sony pod wieloma względami, ale niestety jak każde urządzenie ten telefon nie jest pozbawiony wad i zaraz się o większości dowiecie.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie Was zapraszam do 5 zalet i 4 wad aparatów w tym urządzeniu. Dlaczego akurat teraz tylko 4 wady? Przyznam się szczerze, że podczas nagrywania przeoczyłem jedną wadę i dopiero już przy montowaniu materiału zauważyłem, że jednej wady mi brakuje.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Sony Xperia 1

Sony to urządzenie wyposażyło w cztery aparaty. Trzy z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 12 Mpx z przesłoną f/1.6. Drugi aparat szerokokątny z matrycą 12 Mpx posiada przesłonę f/2.4. Trzeci aparat jest z teleobiektywem i posiada matrycę 12 Mpx z przesłoną f/2.4.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 8 Mpx i przesłoną f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia w pochmurną pogodę wychodzą jak na Sony bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość samych zdjęć przy takim oświetleniu jest na wysokim poziomie. Przyznać trzeba, że Sony poprawiło aplikację aparatu w tym telefonie i oby już w swoich przyszłych urządzeniach w dalszym ciągu naprawiali błędy, które w dalszym ciągu występują. Nadal w trybie automatycznym nie mamy HDR — a by się przydało. Opcję HDR mamy tylko w trybie manualnym. W sprawie kolorów to przyznać muszę, że są one bardzo dobrze odwzorowane i nasycone. Jak widać, da się zrobić zdjęcia bez zbędnej sztucznej inteligencji (chociaż oczywiście w niektórych urządzeniach się ona przydaje).

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wychodzą równie dobrze co w odrobinę gorszych warunkach. Przyznać od razu muszę, że dynamika zdjęć z głównego, jak i szerokokątnego aparatu jest świetna i aktualnie Xperia 1 może już konkurować z urządzeniami Samsunga. Jakość i szczegółowość zdjęć w takim oświetleniu jest również na wysokim poziomie. Dla zainteresowanych powiem, że teraz tą Xperią można o wiele łatwiej zrobić ładne zdjęcia, niż poprzednimi urządzeniami, przy których to trzeba było się odrobinę postarać. Tutaj kolory również są dobre i co najważniejsze, to Sony może i już dawno nie miało problemów ze swoim czujnikiem balansu bieli, to i tak muszę wspomnieć, że działa tutaj naprawdę dobrze podczas zdjęć i można być z niego zadowolony. Oczywiście brakuje tutaj automatycznego HDR, ale no cóż, zawsze można robić zdjęcia w trybie manualnym.

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to przyznać muszę, że tym Sony da się takowe zdjęcia zrobić. Chociaż i tak powiedzieć muszę, że w Xperii 1 nie występuje już podwójne ostrzenie, jak to bywa w starszych urządzeniach tego producenta. Jednak i tak tutaj zauważyłem jeden problem z autofocusem, który nie zawsze jest w stanie wyostrzyć przy zdjęciach makro. Na całe szczęście się to rzadko zdarza, chociaż i tak zawsze z tego można wyjść dosyć dobrym trybem manualnym. Jakość i szczegółowość tego typu zdjęć również stoi na wysokim poziomie i z głównego aparatu takowe zdjęcia wychodzą super. Szkoda, że szeroki kąt nie posiada autofocusu, ale nie można mieć wszystkiego. Głębia ostrości jest bardzo ładna i dobrze oddziela tło od głównego obiektu. Mamy tutaj też tryb portretowy, który daje radę w niektórych sytuacjach i w moim odczuciu Sony powinno jeszcze nad tym trybem popracować.

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to przyznać muszę, że są one dobre i co jest najważniejsze, to krawędzie nie są poszarpane (mowa o głównym aparacie i teleobiektywie). Jakość i szczegółowość zdjęć w obu warunkach oświetleniowych jest bardzo dobra i nie można na to narzekać. Kolory również są dobre i w sztucznym oświetleniu kolory nie wchodzą aż tak mocno w ciepłą barwę — jest to duży plus. Na autofocus przy obu rodzajach oświetleniach nie można było również narzekać, więc jest to kolejna ogromna zaleta tego urządzenia.

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym telefonie jest dosyć dobra, nawet w tych średnich warunkach oświetleniowych. Oczywiście w lepszych warunkach oświetleniowych jest znacznie lepiej, ale i tak trzeba przyznać, że w tych gorszych warunkach oświetleniowych da się tym telefonem zrobić ładne zdjęcie. Przynajmniej szczegółowość jest poprawna, a balans bieli działa poprawnie. Osoby, które lubią robić sobie zdjęcia tego typu, mogą być zadowolone z tego przedniego aparatu.

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne tym telefonem w trybie automatycznym nie są może najlepsze, jak to bywa w innych urządzeniach w podobnej cenie. Jednak warto zwrócić uwagę, że mamy tutaj poprawiony tryb manualny i czas naświetlania jest już w końcu do 30 sekund, a nie do 1 sekundy jak to bywało cały czas w urządzeniach Sony. Jest to ogromny postęp i ja się pytam: Dlaczego teraz? A nie wcześniej? Przynajmniej i tak aktualnie trybem automatycznym da się zrobić zdjęcie w nocy, chociaż jak chcecie zrobić jaśniejsze zdjęcie i lepsze to polecam tryb manualny — aktualnie działa ten tryb jeszcze lepiej.

8. Próbka nagrania

Sony Xperia 1 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Co ważne to w najwyższej rozdzielczości mamy możliwość włączenia stabilizacji obrazu. Co do samego nagrania, to powiedzieć muszę, że jest przeciętnie. Myślałem, że będzie o wiele lepiej, tak jak jest ze zdjęciami z Xperii 1. Szkoda, że podczas nagrywania zmieniają się nam kolory i nie jest to zbyt estetyczne. Przynajmniej autofocus działa dobrze w głównym aparacie i teleobiektywie. Dodać i tak muszę, że aplikacja do nagrywania manualnie Cinema Pro działa naprawdę w porządku i filmy nią zrobione wyglądają o wiele lepiej niż z samej aplikacji aparatu.

Podsumowując

Sony Xperia 1

Sony Xperia 1 to bardzo drogie urządzenie i mam nadzieję, że jak najszybciej jego cena będzie spadać. Jest to bardzo fajne urządzenie, ale w tej cenie to nawet ja bym go nie kupił. Telefon ma swoje zalety i wady, ale na całe szczęście można te wady wykorzystywać w robieniu super fotografii. Co mnie najbardziej zauroczyło w tej Xperii, to mamy tutaj przy portretach autofocus na oczach (Eye AF) i jest to świetna opcja — serio! Ja polecam ten telefon i jeżeli znajdziecie na niego jakieś fajne promocje, to śmiało możecie z nich korzystać. Naprawdę aparaty są znacznie lepsze od poprzednich generacji Xperii i mam ogromną nadzieję, że Sony się weźmie do roboty i jeszcze trochę poprawi aplikację aparatu.

Zdjęcia zrobione Sony Xperia 1 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?