Fototest – Sony Xperia X

Sony Xperia X

Sony Xperia X

Sony Xperia X to bardzo ładny telefon, ale czy tak samo ładnie robi zdjęcia, jak wygląda? Zobacz dzisiaj czy Xperia X daje radę w różnych warunkach oświetleniowych. Na wstępie mogę powiedzieć, że nie zawsze jest tak różowo, jakby się wydawało po specyfikacji oczka aparatu w tym konkretnym modelu.

Jednakże nie jest to zły aparat w tym modelu Sony. Zawsze można używać trybu manualnego, Xperia ma ten tryb i nie jest aż tak zły. Ale ja zdjęcia do recenzji zawsze robię na automacie, tak jak większość osób robi zdjęcia, aby zobaczyć, jak telefon sobie poradzi w różnych warunkach oświetleniowych.

Na samym początku zapraszam do rozpakowania, mimo iż jest to urządzenie demo i nie ma tam wszystkiego.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Sony Xperia X

Sony Xperia X został wyposażony w matrycę 23 Mpx z przesłoną f/2.0. Matryca jest autorska i jest to Exmor RS typu 1/2,3. Autorska matryca i sprzedawana innym sprzedawcą urządzeń to dlaczego nie zawsze zdjęcia z Sony są piękne? (Wyrażam swoją opinię na urządzeniach, które już miałem).

Przedni aparat o matrycy 13 Mpx również z przesłoną f/2.0, również z autorską matrycą Exmor RS typu 1/3.

Obydwa obiektywy mogą nagrywać w rozdzielczości Full HD i z funkcją SteadyShot, aby zapobiec dużym drganiom na filmach.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia nie jest są za ciemne ani za jasne. Sony Xperia X daje sobie radę, jednak zdjęcia są przygaszone, ale innym mogą się podobać. Jednak ja wolę jaśniejsze zdjęcia. Nie ma co narzekać. Na zdjęciach nie ma szumów ani ziarna. Zdjęcia są dobrze ostre i sam aparat długo nie ostrzył. Nad jednym można się zastanowić, iż HDR jest w automacie i jak widać, albo się nie włączył, albo nie daje sobie rady.


3. Słoneczna pogoda

Muszę przyznać, że bardzo podobają mi się kolory na zdjęciach, jakie robią telefony z Sony. Tu jest tak samo, piękne kolory w słoneczną pogodę plus ostrość zdjęcia stoi na wysokim poziomie. Zdjęcia wykonywane w słoneczną pogodę Xperią X bardzo mi się podobały i jak teraz na nie patrze to dalej się podobają.

4. Zdjęcia makro

Xperia X daje radę z rozmyciem tła w zdjęciach makro, gorzej jest z jasnością zdjęć w ciemniejszych sceneriach, jak można zobaczyć na pierwszym zdjęciu. Również na pierwszym zdjęciu można znaleźć dużą ilość szumów, wszystko to spowodowane ciemniejszą scenerią, w jakiej było wykonywane zdjęcie.

Jednakże za zdjęcia makro z Xperi X jestem dumny, głównie za rozmycie tła. Oczywiście mogło być lepiej, ale to nie jest flagowiec Sony. Teraz tym bardziej po MWC 2017.

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Tutaj już nie będę chwalił Xperi X za zdjęcia w pomieszczeniu w słabszym oświetleniu i ciemniejszej scenerii. Nie wiem, od czego to zależy, ale na ciemniejszych zdjęciach można znaleźć fioletowe poświaty, musi na to działać jakaś funkcja w ciemności, tylko strasznie to oszpeca zdjęcia. Również oba zdjęcia nie mają dużej szczegółowości. Jednak na pierwszym zdjęciu nie widać aż tak szumów i ziarna, ale na drugim już tam.

6. Przednia kamerka

Zdjęcia wykonywane przednią kamerką stoją na dużej jakości. Nawet oczy są ostre, tak jak powinny być. Duży plus, nawet z funkcji, które są w Xperi X tak samo, jak w XA. Bardzo mi się to podoba, że są one dalej i ułatwiają w zrobieniu zdjęcia przednią kamerką i nie trzeba kombinować jak koń pod górkę.

7. Zdjęcia nocne

No co tu dużo pisać, jakieś dziwne poświaty, duża ilość ziarna i zdjęcia słabej jakości i oczywiście brak szczegółowości. No mogło, by tu być więcej mam nadzieję, że w dalszym seriach Xperi jest lepiej to rozwiązane. Czas pokaże, jak pojawią się dalsze urządzenia na blogu. Tutaj nie ma co się rozpisywać, zdjęcia są rozczarowujące i tyle.

8. Przykładowe wideo

Tak jak chwaliłem Xperie XA za kolory, tutaj też będę chwalił, kolory są bardzo ładne oraz żywe. Również SteadyShot bardzo dobrze daje sobie radę.

Autofokus nawet szybko łapie ostrość, nie trzeba mu w tym pomagać jak w niektórych urządzeniach, to jest również na plus. Jednak brakuje mi tutaj rozdzielczości 4K. Bardzo dobrze, że można tutaj znaleźć Full HD w 60 klatkach/s, większość urządzeń ze średniej półki nie oferuje tego.

Podsumowując

Sony Xperia X to bardzo dobre urządzenia z bardzo fajnym aparatem jednak nie polecam robić tym telefonem zdjęć w ciemność, ponieważ można się rozczarować. Jednak ze względu na dużą ilość pikseli zdjęcia naprawdę są w bardzo dobrej jakości, może tak tutaj tego nie widać, gdyż na stronę są kompresowane zdjęcia. Ale warto ufać na słowo.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia X -> ZDJĘCIA

A jaka jest twoja opinia?