Fototest – Sony Xperia XA1 Plus

Sony Xperia XA1 Plus

Pamiętacie recenzję Sony Xperia XA1 Ultra? Jeżeli tak, to zapewne pamiętacie, że aparaty w tamtym urządzeniu nawet bardzo dobrze się spisywały, chociaż czasami miał problem ze zdjęciami w nocy, ale to już wyjątek. W tym urządzeniu również nie jest najgorzej, a nawet i wręcz jest czasami lepiej w porównaniu do brata bliźniaka Ultra. Chociaż na wstępie powiem, że byłem milej zaskoczony Xperią XA1 Plus niż Ultra, a to tylko dlatego, że urządzenie jest mniejsze i dodatkowo ma dobrze działający skaner linii papilarnych. Oczywiście zmieniam temat jak chorągiewka na wietrze, dlatego trzeba powrócić na początkowe tory. Nie zmuszam Was do niczego, ale naprawdę zobaczcie jak nawet stosunkowo tanie urządzenie, potrafi być lepsze niekiedy od droższych urządzeń.

Przy okazji, serdecznie zapraszam na rozpakowanie telefonu Sony Xperia XA1 Plus.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Sony Xperia XA1 Plus

Sony ten model urządzenia wyposażyło w dwa aparaty. Tylny aparat w tym urządzeniu ma matrycę 23 Mpx z przesłoną f/2.0, która nawet dobrze sobie radzi w połączeniu z tą matrycą.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 8 Mpx z przesłoną f/2.0, jak na Sony i ich przednie kamerki to jest nawet dobrze, chociaż we flagowych urządzeniach lepiej się spisują.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia wykonywane podczas pochmurnej pogody są dobre, chociaż nie zawsze jasne. Wielokrotnie to powtarzałem, że brakuje w trybie automatycznym funkcji HDR, która usprawniłaby zdjęcia wykonywane w cieniu i nie tylko. Jeżeli nie chcecie liczyć na cud, to polecam korzystać z trybu manualnego, który w telefonach Sony świetnie działa. Dopowiem, że nawet mgła nie jest w stanie zgiąć aparatu w tym urządzeniu. Same zdjęcia wykonywane w taką pogodę są super jakościowe oraz ich szczegółowość jak zawsze u Sony stoi na wysokim poziomie.

Pochmurna pogoda - Sony Xperia XA1 Plus

Pochmurna pogoda - Sony Xperia XA1 Plus

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia w słoneczną pogodę są wykonywane poprawnie, kolory są dobrze nasycone, ale niestety kontrast jest za bardzo podbity. Cienie również nie są dobrze rozjaśnione, niestety są one duże i czasami za mocne. Aby zdjęcia były odrobinę jaśniejsze, to należy użyć funkcji HDR w trybie manualnym, dzięki temu też cienie na zdjęciach będą odrobinę jaśniejsze i nierzucające się tak w oczy. Jakość i szczegółowość zdjęć jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie.

Słoneczna pogoda - Sony Xperia XA1 Plus

Słoneczna pogoda - Sony Xperia XA1 Plus

4. Zdjęcia makro

Zdjęcia makro wykonywane telefonem Sony Xperia XA1 Plus są świetne, nie brakuje im światła, kolorów i co najważniejsze detali. Główny obiekt jest ostry, a głębia ostrości tworzona przez obiektyw jest poprawna, może i lekka, za to nie rzuca się aż tak w oczy, że jest ona sztucznie zrobiona przez system. Kontrast zdjęć jest również poprawny co ich jakość i szczegółowość. Na zdjęcia makro wykonywane tym urządzeniem nie ma co narzekać, chociaż warto pamiętać, że za blisko obiektu telefon nie będzie w stanie wyostrzyć. To jest chyba oczywiste, ponieważ prawie żadne urządzenie Sony nie ostrzy z bardzo bliska.

Zdjęcia makro - Sony Xperia XA1 Plus

Zdjęcia makro - Sony Xperia XA1 Plus

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Sony Xperia XA1 Plus świetnie radzi sobie w pomieszczeniach, zdjęcia w takich warunkach nie są robione za długo. Kolory są poprawne, a ostrość zadziwiająco jest na wszystkim (cieszy to bardzo). Co warto jeszcze zaznaczyć, to że cienie wytwarzane przez sztuczne oświetlenie są odrobinę rozjaśnione, nie są takie mocne jak, to bywa w niektórych urządzeniach. Jak dla mnie jest to duży plus dla Sony, że urządzenia ze średniej półki bardzo dobrze radzą sobie w mniejszym oświetleniu.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia XA1 Plus

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia XA1 Plus

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu jest stosunkowo gorsza od przedniego aparatu w telefonie Sony Xperia XA1 Ultra. Nie ma co się dziwić, tam oczko aparatu jest większe niż w tym modelu, no i też ma też lepszą matrycę od tej. Jednakże nie jest najgorzej, na dworze nie będzie tego aż tak widać, gorzej jest w pomieszczeniu, w którym mamy to mniej światła. Dzięki temu, że mamy mniej światła widać szumy i mniejszą szczegółowość zdjęcia. Chociaż i tak trzeba pochwalić balans bieli, który radzi sobie bardzo dobrze.

Przednia kamerka - Sony Xperia XA1 Plus

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia w nocy wykonywane aparatem w tym telefonie nie są najgorsze, ale też nie są najjaśniejsze. Warto wiedzieć, że tryb automatyczny wykonuje jaśniejsze zdjęcia, ale idzie za tym większa ilość szumów i ziarna. Lepsze, ale za to ciemniejsze zdjęcia można wykonać w trybie manualnym. Szkoda, że Sony nie pokusiło się o dłuższy czas naświetlania, gdyby jednak byłaby taka możliwość, to zdjęcia w nocy byłyby jeszcze lepsze. A tak są tylko przyzwoite.

Zdjęcia nocne - Sony Xperia XA1 Plus

Zdjęcia nocne - Sony Xperia XA1 Plus

8. Przykładowe wideo

Sony Xperia XA1 Plus niestety nagrywa tylko w rozdzielczości Full HD, ale za to mamy możliwość włączenia funkcji SteadyShot, dzięki czemu nasze nagranie powinno być stabilniejsze. Warto również zaznaczyć, że mamy możliwość włączenia HDR podczas nagrywania. Samo nagranie jest poprawne, choć stabilizacja nie działa zbyt najlepiej. Jasność niestety nawet w trybie HDR strasznie skacze i nie jest to super. Za to przynajmniej ostrość jest szybko łapana, co idzie na plus.

Podsumowując

Sony Xperia XA1 Plus

Sony Xperia XA1 Plus to dość dobre urządzenie, chociaż cena jak za takie aparaty jest trochę za wysoka. Cena tak według mnie powinna zacząć się za tak około 1,1 tys. zł. Chociaż patrząc na funkcje, które oferuje to urządzenie, to cena nie jest taka wysoka. Chociaż jak dla mnie to urządzenie nie jest najlepsze, to i tak mogę go polecić osobom, które lubią dużo fotografować i używać trybu manualnego. W tym trybie zdjęcia wychodzą najlepiej.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia XA1 Plus -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?