Fototest – Sony Xperia XA1 Ultra

Sony Xperia XA1 Ultra

Sony Xperia XA1 Ultra

Już jakiś czas temu na blogu pojawiła się recenzja aparatów w telefonie Sony Xperia XA1, teraz nastał ten czas, aby pokazać wam, jak sprawują się aparaty w urządzeniu Sony Xperia XA1 Ultra. Na samym wstępie mogę powiedzieć, że aparaty w tym urządzeniu zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie, dlatego, że lepiej tutaj spisał się tylny aparat niż w Xperii XA1. Nawet można to zauważyć, że tym telefonem zostały przygotowane tapety, które nie są takie złe.

Przed przeczytaniem dalszej recenzji, serdecznie zapraszam do rozpakowania Sony Xperia XA1 Ultra i zapoznania się z nim bliżej.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Sony Xperia XA1 Ultra

Sony to urządzenie wyposażyło w tylny aparat o matrycy 23 Mpx z przesłoną f/2.0, czyli pewien standard w urządzeniach Sony ze średniej półki.

Przednia kamerka to aparat o matrycy 16 Mpx z przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Niestety zdjęcia w pochmurną pogodę wychodzą ciemne i bardzo kontrastowe. Cienie są bardzo duże, mocne i ciemne, jednak nie zauważymy tutaj spadku jakości, co oczywiście idzie na plus. Kontury chmur nie są dużo wyróżniające i zlewają się odrobinkę. Aby zdjęcia mogą być jaśniejsze, wystarczy wykonywać zdjęcia w trybie manualnym na statywie, aby oczywiście zdjęcia nie były poruszone.

Pochmurna pogoda - Sony Xperia XA1 Ultra

Pochmurna pogoda - Sony Xperia XA1 Ultra

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia w słoneczną pogodę są dobre, ale trochę stonowane, również tutaj uświadczymy duże, ciemne cienie. Szczegółowość jest na wysokim poziomie tak samo, jak odwzorowanie kolorów. Tutaj jak wcześniej polecam wykonywać zdjęcia w trybie manualnym, w tym trybie możemy włączyć HDR, który powinien poprawić zdjęcia.

Słoneczna pogoda - Sony Xperia XA1 Ultra

Słoneczna pogoda - Sony Xperia XA1 Ultra

4. Zdjęcia makro

Zdjęcia makro wykonane Sony Xperia XA1 Ultra urzekły mnie, ponieważ są one jasne, dobrze skontrastowane oraz bardzo szczegółowe. Mimo że nie widać tutaj dużej głębi ostrości, bo telefon w trybie automatycznym nie umie z bliska wyostrzyć to widać nawet, że tło jest trochę rozmazane i co najważniejsze wygląda to naturalnie.

Zdjęcia makro - Sony Xperia XA1 Ultra

Zdjęcia makro - Sony Xperia XA1 Ultra

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniu wykonane tym telefonem są dobre jakościowo, zdjęcia nie są za jasne, są dobrze skontrastowane jak większość zdjęć wykonanych tym urządzeniem. Kolory są poprawne, chociaż są one trochę nasycone, co oczywiście idzie na plus. Ostrość i szczegółowość jest na dobrym poziomie i trudno się tutaj przyczepić.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia XA1 Ultra

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia XA1 Ultra

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w Sony Xperia XA1 Ultra robi lepszą robotę niż w Xperii XA1. Naprawdę widać różnicę, zdjęcia są jaśniejsze i równie dobrze wyostrzone, a to dlatego, że przedni aparat ostrzy zdjęcie tak samo, jak tylny aparat. Takie rozwiązanie powinno być standardem w wielu urządzeniach ze średniej półki, jak i z tej wyższej. Jakość zdjęć wykonywanych tym aparatem jest naprawdę bardzo dobra i uwierzcie mi, wasze zdjęcia będą ładne i to bez ziarna i bez szumów, no, chyba że naprawdę będziecie wykonywać zdjęcia w ciemnych miejscach lub pomieszczeniach.

Przednia kamerka - Sony Xperia XA1 Ultra

7. Zdjęcia nocne

Niestety zdjęcia nocne nie zachwycają, nawet te w trybie automatycznym lub manualnym. Zdjęcia wyglądają na rozmazane, albo widać duży spadek jakości. Ten telefon nie nadaje się do wykonywania zdjęć w nocy, ale warto zauważyć, że nawet gdy zrobimy zdjęcia w takich warunkach, to w zupełności wystarczy, aby pokazać coś znajomych, ponieważ wszystko na nich widać.

Zdjęcia nocne - Sony Xperia XA1 Ultra

Zdjęcia nocne - Sony Xperia XA1 Ultra

8. Przykładowe wideo

Sony Xperia XA1 Ultra może nagrywać w rozdzielczości FullHD, dzięki temu mamy możliwość włączenia opcji StedyShot oraz HDR. Kiedy połączymy te dwie opcje ze sobą, nasze wideo będzie stabilne, ale i również dobrze nasycone kolorami. Muszę przyznać, że tym urządzeniem da się nagrać naprawdę przyzwoite wideo, które będzie cieszyć oko.

Podsumowując

Sony Xperia XA1 Ultra to duże urządzenie za dość rozsądne pieniądze. Mimo że w tej cenie znajdzie się jeszcze parę urządzeń z takimi samym lub ciut lepszymi aparatami to i tak warto zastanowić się nad tym urządzeniem. Jeżeli lubisz duże ekrany i małe ramki po bokach i aparaty, które potrafią robić dobre zdjęcia, to jest to telefon dla Ciebie. Niestety dla mnie było to za duże urządzenie i na co dzień nie wyobrażam sobie, aby korzystać z tak dużego urządzenia, chociaż wiem, że lepiej pracowałyby mi się na nim.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia XA1 Ultra -> ZDJĘCIA

A jaka jest twoja opinia?