Fototest – Sony Xperia XA2 Plus

Sony Xperia XA2 Plus

Już za jakiś czas Sony przedstawi nam nowe urządzenia z serii Xperia XA, jednak ja postanowiłem dla Was przetestować możliwości aparatów w Sony Xperia XA2 Plus. Co jest teraz zabawne, to aktualnie możecie znaleźć ten telefon w znacznie niższej kwocie. Również przyznaje się bez bicia, że recenzja aparatów w tym telefonie powinna pojawić się jeszcze w tamtym roku, jednak wyszło, jak wyszło i dopiero teraz się pojawia.

Zanim przejdziecie do dalszego ciągu recenzji, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Sony Xperia XA2 Plus

Sony to urządzenie wyposażyło w dwa aparaty. Główny aparat na tylnej obudowie posiada matrycę 23 Mpx wraz z przesłoną f/2.0.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 8 Mpx z przesłoną f/2.4.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą nadzwyczaj dobrze. Ich jakość oraz szczegółowość jest bardzo dobra, a odwzorowanie kolorów jest naprawdę na poprawnym poziomie. Niestety to, co można zauważyć, to nie posiadamy automatycznego HDR (jest tylko w trybie manualnym), przez co czasami niektóre cienie mogą być za mocne i popsują nam cały efekt zdjęcia. Dlatego przy takiej pogodzie i oświetleniu polecam skorzystać z trybu manualnego, bo tam możemy w ustawieniach wymusić HDR.

Pochmurna pogoda - Sony Xperia XA2 Plus

Pochmurna pogoda - Sony Xperia XA2 Plus

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody bywa różne ze zdjęciami wykonanymi przez aparat w tym telefonie. Nie raz są naprawdę bardzo fajne, a nie raz są tak złe, że nie da się na nie patrzeć. Głównie jest to wina np. przepalonej bieli lub bardzo mocnych cieni. Na szczęście w sprawie szczegółowości i jakość zdjęć przy takim oświetleniu nie ma rozczarować i jest naprawdę w porządku. To samo można powiedzieć o kolorach, które są ładnie nasycone i w miarę poprawnie odwzorowane.

Słoneczna pogoda - Sony Xperia XA2 Plus

Słoneczna pogoda - Sony Xperia XA2 Plus

4. Zdjęcia makro

W sprawie zdjęć makro, to myślałem, że będzie o wiele lepiej, ale niestety oprogramowanie w tym aparacie mnie odrobinę zawiodło, tak samo, jak brak automatycznego HDR, bo to przez to większość zdjęć typu makro może być prześwietlonych. Wszystko wynika z tego, że przy wybieraniu własnego punktu ostrości Xperia bardzo mocno podbija ekspozycje, aby rozjaśnić dany obiekt, oczywiście można to zmniejszyć, jednak nie aż na tyle, aby było tak, jakbyśmy tego chcieli. Jednak co do szczegółowości i ostrości zdjęć, to nie mogę żadnej złej rzeczy powiedzieć. Nawet o kolorach, ponieważ są poprawnie nasycone.

Zdjęcia makro - Sony Xperia XA2 Plus

Zdjęcia makro - Sony Xperia XA2 Plus

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w poniszczeniach wykonane tym telefonem nie są złe, nawet w sztucznym oświetleniu. Jednak można zaobserwować przy obu oświetleniach, że kolory są mocno podbite i nie jest to sprawka żadnej sztucznej inteligencji, bo takowej w tym telefonie nie uświadczymy. Jest to wina oprogramowania od Sony i mam ogromną nadzieję, że Sony poprawiło to przy ostatnich aktualizacjach. Co jeszcze warto wspomnieć, to że szczegółowość jest bardzo dobra, niestety kontrast jest odrobinę za duży, no i co najgorsze, to że krawędzie są rozmyte.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia XA2 Plus

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia XA2 Plus

6. Przednia kamerka

W sprawie przedniej kamerki w tym urządzeniu za wiele do powiedzenia nie mam, bo niestety się odrobinę zawiodłem. Myślałem i nawet oczekiwałem od tego telefonu znacznie więcej, a jak doszło co do czego, to niestety załamywałem ręce. W średnich warunkach oświetleniowych możemy napotkać masę szumów i przez to sama szczegółowość naszego zdjęcia spada. Jednak i tak trzeba wiedzieć, że jeżeli włączymy wąski kąt, zdjęcie będzie posiadało więcej szumów, niż przy trybie szerokokątnym. Dodatkowo wspomnieć muszę o balansie bieli, który o dziwo mnie nie zawiódł i bardzo dobrze się spisywał. Oczywiście w lepszych warunkach będzie odrobinę lepiej, jednak nie zawsze mamy okazję wykonywać zdjęcia w bardzo dobrym oświetleniu.

Przednia kamerka - Sony Xperia XA2 Plus

Przednia kamerka - Sony Xperia XA2 Plus

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonane tym telefonem nie są może nadzwyczaj zjawiskowe, ale trzeba przyznać, że są one nawet jasne (szczególnie w trybie automatycznym) i naprawdę wiele rzeczy można na nich zauważyć. Jednak bardzo dziwi mnie fakt, że to właśnie w trybie automatycznym jesteśmy w stanie zrobić o wiele lepsze zdjęcie w nocy, niż w trybie manualnym. Lepsze zdjęcia pod tym względem, że są jaśniejsze, bo jeżeli będziemy patrzeć pod względem szczegółowości, to lepiej wykonać takie zdjęcia właśnie w trybie manualnym. A jeśli zależy nam na jasności danej fotografii, to zdecydowanie tryb automatyczny będzie lepszym rozwiązaniem.

Zdjęcia nocne - Sony Xperia XA2 Plus

Zdjęcia nocne - Sony Xperia XA2 Plus

8. Przykładowe wideo

Sony Xperia XA2 Plus ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K, niestety tak jak Sony nas przyzwyczaiło, że zazwyczaj dawało nam elektroniczną stabilizację obrazu zwaną Steady Shot, to na nie korzyść producenta w najwyższej rozdzielczości tej opcji w tym telefonie nie znajdziemy. Co do samego nagrania, to mogę powiedzieć, że nie jest najgorzej, chociaż można zauważyć tutaj małe problemy z ekspozycją podczas takiego mocnego oświetlenia. Przez ten problem, cienie momentami są tak duże, że zasłaniają nam większość obrazu i aż źle się na to patrzy. Wątpię, aby ktoś bawił się później w edycję filmów z tego telefonu, więc będzie trzeba się do tego przyzwyczaić. Oczywiście największą bolączką jest tutaj brak stabilizacji, można to rozwiązać albo gimbalem, albo nagrywaniem w niższej rozdzielczości przy uruchomionym Steady Shot.

Podsumowując

Sony Xperia XA2 Plus

Sony Xperia XA2 Plus to ciekawe urządzenie, nawet aktualnie patrząc na cenę tego sprzętu, to można powiedzieć, że wręcz idealne. Jednak czy patrząc na niektóre wady aparatów w tym urządzeniu, to czy dalej jesteście chętni kupić ten sprzęt? Zostawiam Was z tym pytaniem, a ja tylko dopowiem, że mogę ten sprzęt polecić osobom, które aktualnie nie mają zbyt dużego budżetu na sprzęt, a chcą wykonywać o wiele lepsze zdjęcia np. w trybie manualnym.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia XA2 Plus -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?