Fototest – HTC U12 Life

HTC U12 Life

Mało kto aktualnie interesuje się telefonami z logiem HTC. Jednak trzeba mieć tego świadomość, że istnieje taki producent na rynku i robi bardzo dobre urządzenia, takie jak np. HTC U12+, ale czy kolejne urządzenie tego producenta nazwane HTC U12 Life nadaje się do mobilnej fotografii? Zaraz będziecie mogli się przekonać.

Niestety tym razem nie mam dla Was rozpakowania tego urządzenia, ponieważ U12 Life przyjechał do mnie w testowym pudełku wraz z samą ładowarką.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

HTC U12 Life

HTC to urządzenie wyposażyło w trzy aparaty. Dwa z nich znajdują się na tylnej obudowie. Główny aparat posiada matrycę 16 Mpx wraz z przesłoną f/2.0, a drugi aparat do rozmywania tła posiada matrycę 5 Mpx.

Przednia kamerka to aparat z matrycę 13 Mpx wraz z przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą bardzo dobrze, jeżeli będziemy patrzeć pod względem szczegółowości i jakość zdjęć. Chociaż i tak trzeba wspomnieć, że odwzorowanie kolorów jest poprawne i, mimo że nie posiadamy automatycznego HDR, to rozpiętość tonalna jest w miarę poprawna. Co prawda producent umożliwia nam uruchomienie HDR, które jak na HTC przystało, świetnie się sprawuje i trudno na niego narzekać.

Pochmurna pogoda - HTC U12 Life

Pochmurna pogoda - HTC U12 Life

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody mogą się podobać, szczególnie jeżeli wykonujemy zdjęcia krajobrazów. Niestety jedyną zasmucająca wiadomością jest fakt, że biel w mocnym słońcu nie jest biała, chociaż może i to nawet lepiej, bo przynajmniej przez to biel na zdjęciach nie jest przepalona. Zawsze kolory można poprawić w dowolnym edytorze zdjęć. Oczywiście szczegółowość i jakość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie i trudno tutaj mówić o czym innym.

Słoneczna pogoda - HTC U12 Life

Słoneczna pogoda - HTC U12 Life

4. Zdjęcia makro

W sprawie zdjęć makro, to mogę powiedzieć, że aparat, a nawet aparaty w U12 Life mnie pozytywnie zaskoczyły. Naprawdę nie spodziewałem się, że zdjęcia będą miały tak dobrą szczegółowość, a i sama głębia ostrości wygląda naprawdę bardzo dobrze. Nawet przy uruchomionym trybie portretowym, ta głębia ostrości wygląda ładne i naturalnie. Oczywiście, jeżeli nie będziemy mieć uruchomionego trybu HDR, to tło będzie czasami w mniejszym lub większym stopniu prześwietlone. Aby się tego pozbyć, wystarczy uruchomić właśnie ten tryb i pozbędziemy się w dużym stopniu mocnych cieni, czy nawet prześwietlonego tła. O kolorach można powiedzieć tylko tyle, że są bardzo dobrze nasycone i są przyjemne dla oka.

Zdjęcia makro - HTC U12 Life

Zdjęcia makro - HTC U12 Life

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to można powiedzieć, że bezapelacyjnie aparat w HTC U12 Life świetnie sobie radzi w naturalnym oświetleniu. Owszem w sztucznym oświetleniu nie jest najgorzej, jednak tam kolory są mocnej nasycone, niż te które można napotkać przy naturalnym oświetleniu. Dodatkowo wspomnieć muszę o tym, że nie znajdziemy tutaj żadnych poszarpanych czy nawet rozmazanych krawędzi i jest to niewątpliwy plus dla HTC. Jeszcze wspomnę o szybkości autofocus, bo nawet jak widać na przykładowych zdjęciach, spisuje się całkiem nieźle i nie miałem z nim żadnego problemu.

Zdjęcia w pomieszczeniu - HTC U12 Life

Zdjęcia w pomieszczeniu - HTC U12 Life

6. Przednia kamerka

Niestety przednia kamerka mnie drobinę zawiodła w słabszych warunkach oświetleniowych. Bo jeżeli nam odrobinę ręka zadrży, to już całe zdjęcie będzie rozmazane i będzie nadawać się tylko do usunięcia. Pomijając już to, że w średnich warunkach oświetleniowych trzeba uważać na stabilność telefonu, to już przy reszcie ten przedni aparat jest bardzo dobry. Jasność i szczegółowość jak na średnie warunki oświetleniowe jest zaskakująco na dobrym poziomie, a w bardzo dobrych warunkach oświetleniowych jest oczywiście lepiej.

Przednia kamerka - HTC U12 Life

7. Zdjęcia nocne

Aparat w U12 Life nie stoi w czołówce telefonów, którymi możemy wykonać zjawiskowe zdjęcia w nocy. Jednak jak na takie urządzenie to nie jest źle. Co prawda nie posiadamy tutaj ani trybu profesjonalnego, ani żadnego trybu nocnego. Jednak tryb automatyczny i HDR w zupełności wystarczają. Ważna informacja dla Was to właśnie tym urządzeniem możemy wykonać znaczne lepsze zdjęcia w nocy za pomocą HDR niż trybem automatycznym. Według mnie taka jasność zdjęć w zupełności wystarcza, aby wrzucić gdziekolwiek zdjęcie do internetu.

Zdjęcia nocne - HTC U12 Life

Zdjęcia nocne - HTC U12 Life

8. Przykładowe wideo

HTC U12 Life ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K, niestety w tej rozdzielczości, jak i niższej brakuje nam stabilizacji. Szkoda, że producent nie pokusił się o dodanie elektronicznej stabilizacji obrazu. Co do samego nagrania, to powiedzieć muszę, że nie jest najgorzej, a jest nawet na przyzwoity poziomie. W sprawie autofocusu mogę powiedzieć tyle, że działa ono nawet sprawnie, chociaż nie zawsze i czasami trzeba mu pomóc. Szkoda, że producent dał tutaj żadnej stabilizacji, bo gdyby ona była, to od razu lepiej patrzyłoby się na filmy nagrane tym telefonem.

Podsumowując

HTC U12 Life

HTC U12 Life to dosyć ciekawe urządzenie, całkiem inne niż poprzednik HTC U11 Life. Jednak czy warto wydawać na razie tyle pieniędzy za to urządzenie? Na to sami musicie sobie odpowiedzieć. Powiedzieć i tak jednak muszę, że cena tego sprzętu już powoli spada i nawet na przeróżnych promocjach można wyrwać to urządzenie w znacznie niższej cenie. Dopowiem jeszcze, że U12 Life mogę polecić szczególnie tym osobom, którzy nie potrafią korzystać z trybu manualnego i cały czas korzystają z automatu. Na pewno aparat w tym urządzeniu im w zupełności wystarczy.

Zdjęcia wykonane HTC U12 Life -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?