Fototest – HTC U12+

HTC U12+

Jak możecie wiedzieć lub nie, to ubóstwiam aparat w HTC U11, jednak kiedy przyszło mi testować (nawet tak szybko) aparaty w HTC U12+, to byłem wniebowzięty. Wtedy nawet nie myślałem, że U12+ zostanie moim prywatnym telefon, ponieważ cały czas myślałem nad zakupem U11 i można powiedzieć, że miałem klapki na oczach i nie myślałem o innych telefonach. Śmiesznie się złożyło, że kiedy miałem wymieniać telefon, to przyjechał tytułowy telefon na testy i wiecie co? Nie żałuje, że kupiłem ten telefon. Zaraz się przekonacie, dlaczego i czy na prawdę warto go kupować.

Niestety tym razem nie mam dla Was rozpakowania tego urządzenia, ponieważ telefon przyjechał w testowym pudełku.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

HTC U12+

HTC to urządzenie wyposażyło w cztery aparaty! Tak cztery. Dwa aparaty, które znajdują się na tylnej obudowie, mają matryce: 12 Mpx (szeroki kąt) z przesłoną f/1.75; 16 Mpx (teleobiektyw) z przesłoną f/2.6.

Przednie kamerki mają matryce 8 Mpx z przesłoną f/2.0, jednak warto dodać, że drugi obiektyw służy do wykrywania głębi.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody są wykonywane szybko i sprawnie, kolory są bardzo dobrze odwzorowane, a szczegółowość i jakość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Co ważne, to HDR Boost 2 radzi sobie naprawdę dobrze (chociaż czasami aż tak tego nie widać) i cienie np. przy takim oświetleniu są znikome. Dla mnie i tak najważniejsze jest to, że zdjęcia cieszą oko swoimi kolorami oraz szczegółowością, a są to największe plusy, jakie można podać, opisują aparaty w tym urządzeniu.

HTC U12+ - pochmurna pogoda

HTC U12+ - pochmurna pogoda

3. Słoneczna pogoda

Czy można powiedzieć coś innego na temat zdjęć HTC U12+ podczas słonecznej pogody? Szczerze nie za bardzo, ponieważ tak jak i przy pochmurnej pogodzie zdjęcia wychodzą bardzo dobre. Szczegółowość i ich jakość jest na wysokim poziomie. Chociaż może i ten telefon nie ma wad, to jednak coś się zawsze znajdzie. Można tak powiedzieć o HDR przy którym (czasami) można spotkać trochę przyciemnione części zdjęcia, ale i tak muszę o tym wspomnieć, że na testowym urządzeniu oprogramowanie było przed produkcyjne i czasami mogły być niedociągnięcia. Ja przy swoim U12+ mało widzę sytuacji, aby HDR nie uruchamiał się, jednak i tak warto o tym powiedzieć. Tak poza tym, to i tak HTC zamiata konkurencję pod dywan i nie wolno tego ukrywać.

HTC U12+ - słoneczna pogoda

HTC U12+ - słoneczna pogoda

4. Zdjęcia makro

Zdjęcia makro wykonane tym telefonem wymiatają, nawet drugim teleobiektywem. Głębia ostrości na zdjęciach jest bardzo ładna i plastyczna, bardzo dobrze oddziela tło od głównego obiektu. Kolory są naprawdę bardzo ładne i to trzeba przyznać. Chyba o szczegółowości i jakość zdjęć nie trzeba wspominać, bo sami widzicie, jak jest, a ja bym się w koło powtarzał i powtarzał. Warto jeszcze tutaj wspomnieć o laserowym autofokusie, który działa naprawdę szybko i za to trzeba pochwalić producenta.

HTC U12+ - zdjęcia makro

HTC U12+ - zdjęcia makro

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Czy aparaty w tym telefonie radzą sobie w pomieszczeniach przy oświetleniu naturalnym i sztucznym? Muszę przyznać, że tak, chociaż przy teleobiektywie zdjęcia w takich warunkach są odrobinę ciemniejsze, ale to chyba logiczne jak mamy przy tym obiektywie przesłonę f/2.6. Drugi aparat z jaśniejszą przysłoną bardzo dobrze sobie radzi w obu warunkach. Cienie są znikome i to się liczy, no i najważniejsze – reprodukowane kolory w naturalnym i sztucznym świetle są na wysokim poziomie. Czego chcieć więcej?

HTC U12+ - zdjęcia w pomieszczeniu

HTC U12+ - zdjęcia w pomieszczeniu

6. Przednia kamerka

Czy przednie kamerki zostały poprawione względem przedniego aparatu w U11? Można powiedzieć, że tak i to bardzo, chociaż i tak trzeba wspomnieć, że ostrość jest łapana odrobinę dalej, niż myślimy (ale to szczegół). Warto zaznaczyć, że szczegółowość i jakość zdjęć z przedniej kamerki jest zadowalająca, a nawet bardzo dobra (trzeba podkreślić, że jest to robione podczas średnich warunków oświetleniowych). Przy lepszych warunkach oświetleniowych zdjęcia wychodzą naprawdę świetnie, a czasami nawet rewelacyjnie. Dodam jeszcze, że nawet głębia ostrości robiona drugim obiektywem jest bardzo dobra i dobrze oddziela postać od tła. No i najważniejsze, o czym trzeba powiedzieć to to, że balans bieli tutaj działa świetnie i nie można się do niego przyczepić jak u poprzednika.

HTC U12+ - przednia kamerka

7. Zdjęcia nocne

Czy ten telefon nadaje się do zdjęć nocnych? Tym razem mogę powiedzieć: TAK! W końcu HTC się wzięło do roboty i to urządzenie nawet w trybie automatycznym potrafi zrobić przyzwoite zdjęcia w nocy, chociaż i tak trzeba wspomnieć (i zawsze będę o tym mówił), że skoro można zrobić lepsze i jaśniejsze zdjęcia w trybie profesjonalnym, to czemu by z niego nie skorzystać? Jak widać nawet na przykładowych zdjęciach, w trybie pro uda się zrobić takie zdjęcie w nocy, że nie będzie miało szumów i ziarna. Wspomnę jeszcze, że HTC umożliwia nam na włączenie czasu naświetlania na aż 32-ie sekundy. Nieźle, prawda?

HTC U12+ - zdjęcia nocne

HTC U12+ - zdjęcia nocne

8. Przykładowe wideo

HTC U12+ umożliwia nam na nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K wraz z optyczną stabilizacją obrazu. Widzicie? Jednak można nagrywać materiały z włączoną optyczną stabilizacją obrazu przy takiej rozdzielczości. Dziwie się, że inni producenci nie myślą tak jak HTC, a to naprawdę znacznie poprawia filmy. Tak jak to widać w przykładowym wideo. Chociaż może i widać jak obraz odrobinę drga, ale przynajmniej obraz jest stabilniejszy. Co do samego wideo, to można powiedzieć, że jest ono dobre i nawet obraz płynnie przechodzi z ciemniejszych w jaśniejsze miejsca / a zmiana ekspozycji nie jest taka gwałtowna. No i co warto dodać, to że podczas nagrywania możemy się przełączyć na drugi obiektyw. Jak nauczymy się korzystać z aplikacji aparatu, to można naprawdę płynnie przełączać się i przybliżać do danego obiektu. Warto też wspomnieć o tym, że autofokus bardzo dobrze działa i nie trzeba się do niego przyczepiać.

Podsumowując

HTC U12+

HTC U12+ to owszem drogie urządzenie, ale już w internecie można napotkać bardzo fajne oferty i wcale nie trzeba wydać ponad 3 tys. zł za sprzęt. Mimo że telefon jest świetny i sam z niego korzystam, to i tak bym tyle na niego nie wydał. Gdyby jego wartość wyniosłaby poniżej trzech tysięcy, to z pewnością sprzedawałby się jeszcze lepiej. Jednak czy poleciłbym ten telefon osobom, które rozpoczynają przygodę z mobilną fotografią? Owszem, ponieważ nie ma tutaj żadnej sztucznej inteligencji, która podkręca/podbija kolory. Również z czysty sercem polecam ten telefon wszystkim, którzy chodź, odrobinę interesują się mobilną fotografią i na pewno nie zawiodą się tym telefonem. Ja się nie zawiodłem!

Zdjęcia wykonane HTC U12+ -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?