Fototest – Sony Xperia XZ2 Compact

Sony Xperia XZ2 Compact

Jakiś czas temu, a nawet bardzo dawno temu, miałem przyjemność testować telefon Sony Xperia XZ2 Compact. Jest to mniejszy brat testowanego już telefonu Sony Xperia XZ2. Oczywiście dużych różnic nie ma względem obu modeli, bo przecież mają te same aparaty. Jednak warto zaznaczyć, że podczas moich testów ten telefon miał kilka aktualizacji. Wiadomą sprawą jest, że teraz głównie aparaty w telefonach opierają się na oprogramowaniu. Nie zmieniając tematu czy polecam ten telefon innym? Zaraz się przekonacie.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam do obejrzenia rozpakowania tego telefonu.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Sony Xperia XZ2 Compact

Sony wyposażyło ten telefon w dwa aparaty. Na tylnej obudowie znajduje się jeden aparat z matrycą 19 Mpx i przesłoną f/2.0.

Przednia kamerka ma matrycę 5 Mpx z przesłoną /2.2.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą naprawdę dobrze, nawet niekiedy cienie są małe i znikome. Chociaż mam małe zarzuty co do kolorów, nie są one poprawnie odzwierciedlone. Są odrobinę zakłamane, ale na szczęście da się to w pewnym stopniu uratować w programie graficznym. Do reszty nie mam się co przyczepiać, ponieważ jakość i szczegółowość jest na dobrym poziomie, chociaż wolałbym, aby chmury były odrobinę bardziej ostre. Ale i tak sądzę, że jak na Sony, to powinno być 100 razy lepiej.

Sony Xperia XZ2 Compact - pochmurna pogoda

Sony Xperia XZ2 Compact - pochmurna pogoda

3. Słoneczna pogoda

Sony Xperia XZ2 Compact podczas słonecznej pogody radzi sobie bardzo dobrze, nawet kolory są dobrze nasycone i są poprawne. Jednak i tutaj trzeba wspomnieć, że niekiedy nieszczęsne cienie są udręką dla tej Xperii i warto rozważyć włączenie trybu HDR w trybie manualnym. Niby jest to dobrze rozwiązane, że mamy HDR w trybie manualnym, ale dlaczego go niekiedy brakuje w trybie automatycznym, a czasami nawet w trybie ulepszonej automatyki? Wspomnieć o tym trzeba, że przy ulepszonej automatyce czasami zdjęcia robią się dłużej, jakby właśnie działało tam HDR, ale i tak efekty dalej nie są zadowalające. Najważniejsze, że pejzaże w słoneczną pogodę będą i są ładne i mają ładne kolory.

Sony Xperia XZ2 Compact - słoneczna pogoda

Sony Xperia XZ2 Compact - słoneczna pogoda

4. Zdjęcia makro

Czy ten telefon daje radę przy zdjęciach typu makro? Można powiedzieć, że tak, ale trzeba mieć to na uwadze, tak jak przy innych telefonach Sony, że niestety ostrość nie jest łapana zbyt blisko (oczywiście w trybie automatycznym). W trybie manualnym sprawa się nieco zmienia, ponieważ tam możemy (jak sama nazwa wskazuje) manualnie zmienić ostrość podczas wykonywania zdjęcia. Dobra, ale czy przy nawet ciemnej przysłonie blur jest ładny, a nawet odpowiedni? Powiedzieć mogę tyle, że tak. Nawet jak na przysłonę f/2.0, to głębia ostrości jest odpowiednia i ładnie oddziela tło od głównego obiektu. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że jakość i szczegółowość takich zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie i co chyba najważniejsze, to kolory są poprawnie odzwierciedlone. Są one takie jak w rzeczywistości, a nie są sztucznie nasycone przez sztuczną inteligencję.

Sony Xperia XZ2 Compact - zdjęcia makro

Sony Xperia XZ2 Compact - zdjęcia makro

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Sony Xperia XZ2 Compact może i ma dobry aparat, który radzi sobie w niektórych warunkach oświetleniowych, ale niestety w pomieszczeniu telefon sobie zbytnio nie radzi. Chociaż i tak trzeba wspomnieć, że zdjęcia przy takim oświetleniu mają bardzo dobrą szczegółowość i jakość, a kolory są o dziwo nasycone, przez co są odrobinę zakłamane. Jednak nie zaliczałbym tego na minus, ponieważ niektóre osoby lubią mocno nasycone kolory. Warto jeszcze wspomnieć, że ta Xperia również ma problemy z poszarpanymi krawędziami. Może i nie są one aż tak widoczne, ale trzeba zaznaczyć, że są.

Sony Xperia XZ2 Compact - zdjęcia w pomieszczeniu

Sony Xperia XZ2 Compact - zdjęcia w pomieszczeniu

6. Przednia kamerka

Do przedniej kamerki mogę powiedzieć tyle, że jest ona dobra i zdjęcia wykonane nią są szczegółowe i ich jakość również stoi na dobrym poziomie, nawet w średnich warunkach oświetleniowych. W lepszym oświetleniu jest oczywiście dużo lepiej, ale nie zmienia to faktu, że w gorszych warunkach oświetleniowych przedni aparat radzi sobie całkiem nieźle. Czy ten telefon pomoże być królem lub królową selfie? Szczerze, to nie za bardzo. Są telefony z lepszymi przednimi aparatami. Tutaj aparat najbardziej nadaje się do sporadycznych autoportretów i tyle.

Sony Xperia XZ2 Compact - przednia kamerka

7. Zdjęcia nocne

Muszę przyznać, że da się zrobić ładne zdjęcia w nocy tym telefonem, ale tylko w trybie manualnym. W trybie automatycznym zdjęcia są odrobinę, a nawet dużo ciemniejsze, od tych w drugim trybie. Jednak warto zaznaczyć, że uda się zrobić nawet jasne zdjęcie, które będzie można pokazać swoim znajomym. Jeżeli jednak chcecie wysłać zdjęcie na swoje portale społecznościowe, to polecam tryb manualny. Ogólnie, to polecam tryb manualny każdej osobie, która robi zdjęcia, ale wiem, że nie wszyscy potrafią z niego korzystać lub nawet nie mają go u siebie w telefonie (naprawdę zdarzają się takie wyjątki).

Sony Xperia XZ2 Compact - zdjęcia nocne

Sony Xperia XZ2 Compact - zdjęcia nocne

8. Przykładowe wideo

Xperia XZ2 Compact potrafi rejestrować filmy w rozdzielczości 4K wraz z włączoną stabilizacją SteadyShot od Sony. O samym nagraniu można powiedzieć, że jest ono dobre, chociaż mam małe zarzuty co do przejść między jasnymi sceneriami a ciemnymi w kadrze – nie ma płynnego przejścia. Ważne, to jest, że autofokus działa naprawdę sprawnie i nie trzeba mu pomagać przy wyostrzeniu obiektu. No i co warto jeszcze podkreślić, to iż lepiej nagrywać z włączonym SteadyShot niż bez niego. Obraz wtedy jest o wiele płynniejszy i dziwię się, że niektórzy producenci nie dają nawet ten cyfrowej stabilizacji w swoich urządzeniach w tych lepszych rozdzielczościach.

Podsumowując

Sony Xperia XZ2 Compact

Sony Xperia XZ2 Compact to stosunkowo drogie urządzenie, ale jeżeli będziemy ten telefon porównywać do innych, to można powiedzieć, że jest nawet tanie. Chociaż i tak trzeba wspomnieć, że cena tego urządzenia spada i można w okazjonalnych cenach kupić tą Xperie, ale czy warto? Mogę Wam powiedzieć, że tak. Sony chwali się, że aparaty w tym telefonie dają radę. Z jednej strony mają racę, ponieważ to te same aparaty, które znajdziemy w Xperii XZ2 (a tam są nawet dobre aparaty), zaś z drugiej strony nie zawsze ten aparat się sprawdza. W niektórych warunkach oświetleniowych nie radzi sobie najlepiej, ale jest to też plus, ponieważ zmusza to użytkownika do przejścia na tryb manualny, w którym można zrobić o wiele więcej. Dlatego polecam ten telefon osobom, które rozpoczynają swoją przygodę z mobilną fotografią i nawet osobom, które swój start mają już dawno za sobą.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia XZ2 Compact -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?