Fototest – Sony Xperia XZ2

Sony Xperia XZ2

Sony chwali się aparatami w swoich flagowych urządzeniach, czasami jest czym, a czasami jednak nie. Jak sprawa stoi w Sony Xperia XZ2? W najnowszym flagowym urządzeniu tej marki? Zaraz się wszystkiego dowiecie. Jednak na samym wstępie chciałbym powiedzieć, że Sony zrobiło ogromny krok w przód ze zmianą stylistyki swojego urządzenia, ale czy mnie się ona podoba? Niestety nie za bardzo, jednak bardziej odpowiadałby mi wygląd Xperii XZ1 połączony z wąskimi ramkami tytułowej Xperii.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam do rozpakowania tego urządzenia.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Sony Xperia XZ2

Sony to urządzenie wyposażyło w dwa aparaty. Główny o matrycy 19 Mpx z przesłoną f/2.0.

Przednia kamerka została wyposażona w matrycę 5 Mpx i przesłoną f/2.2. Można powiedzieć, że jest to taki mały standard.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody, wychodzą dobrze i mają bardzo nasycone kolory. Jest to oczywiście ogromny plus, ponieważ nie z każdego urządzenia mogą wyjść aż tak nasycone zdjęcia. Później takie zdjęcie nie muszą iść do obróbki, aby sztucznie nasycić kolory np. nieba, czy drzewa. Również zdjęcia mają bardzo dużo szczegółów oraz ich sama jakość idzie na bardzo duży plus. Niestety nie ma rzeczy bez wad, a i ja sam muszę się do czegoś przyczepić. Chodzi mi mianowicie o cienie, które nie raz są do zniesienia, a niekiedy są odrobinę za duże. Oczywiście można się tego pozbyć, używając HDR w trybie manualnym.

Pochmurna pogoda - Sony Xperia XZ2

Pochmurna pogoda - Sony Xperia XZ2

3. Słoneczna pogoda

Sony Xperia XZ2 również i w słoneczną pogodę bardzo dobrze sobie radzi. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Co trudno się dziwić, jak Sony tworzy naprawdę świetne bezlusterkowce, to dlaczego aparaty w ich telefonach miał być gorsze (oczywiście są wyjątki). Również trzeba i tutaj ostrzec przed panującymi w niektórych przypadkach dużymi i mocnymi cieniami. Chociaż i tak mniej się one zdarzają niż w przypadku zachmurzenia pogody.

Słoneczna pogoda - Sony Xperia XZ2

Słoneczna pogoda - Sony Xperia XZ2

4. Zdjęcia makro

Od jakiegoś czasu mam problem z ugryzieniem tematu zdjęć makro, które wykonam telefonami Sony Xperia. Dlaczego? Ponieważ albo nie ostrzą (w trybie ulepszona automatyka) zbyt blisko, albo czasami w ogóle nie potrafią wyostrzyć. Czasami właśnie w trybie ulepszonej automatyce trzeba się ostro namęczyć, aby wykonać ostre zdjęcie z bliska. Na szczęście jest coś takiego jak tryb manualny z opcją manualnej zmiany ostrości. Jednak kiedy zdjęcie uda się wyostrzyć, to jest bardzo dobrze, a nawet czasami można powiedzieć, że rewelacyjnie. Główny obiekt zdjęcia jest bardzo ostry, a dalszy plan zdjęcia jest nawet ładnie rozmyty. Same kolory, są nawet poprawnie odzwierciedlone i mają coś w sobie, że aż miło się na nie patrzy.

Zdjęcia makro - Sony Xperia XZ2

Zdjęcia makro - Sony Xperia XZ2

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Czy aparat w Sony Xperia XZ2 radzi sobie z wykonywaniem zdjęć w pomieszczeniach? Można powiedzieć, że tak, ale niestety zdjęcia są odrobinę za ciemne. Niestety nie jest to aż takie dobre, chociaż wiem, że niektórzy wolą robić ciemniejsze zdjęcia. Jednak można na jeden duży plus zaliczyć, że Sony Xperia XZ2 dobrze radzi sobie z cieniem wywołanym przez sztuczne oświetlenie. Niektóre urządzenia z tej wyższej półki nie potrafią sobie z tym poradzić, a tu jednak Xperia XZ2 nawet sobie radzi.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia XZ2

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia XZ2

6. Przednia kamerka

Muszę przyznać, że przednia kamerka w Sony Xperia XZ2 jest w miarę ok. Chociaż liczyłem na to, że Sony zaimplementuje tu matrycę z większą ilością Mpx, aby zdjęcia z przedniej kamerki miały jeszcze większą szczegółowość. Wtedy można byłoby powiedzieć, że Sony Xperia XZ2 jest świetny do zdjęć typu selfie, a tak? Nie jest źle, patrząc na zdjęcia w średnich warunkach oświetleniowych, w gorszych można napotkać się na odrobinę szumów. Przy bardzo dobrym oświetleniu można powiedzieć, że jest odrobinę lepiej lub nawet prawie tak samo, jak przy zdjęciach w średnim oświetleniu. Również dobrą rzeczą w przedniej kamerce w tym urządzeniu jest: balans bieli, który jak widać na przykładowym zdjęciu działa nawet bardzo dobrze.

Przednia kamerka - Sony Xperia XZ2

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonane Sony Xperia XZ2 nie zwalają z nóg, jednak trzeba przyznać, że w trybie automatycznym zdjęcie uda się zrobić, chociaż będzie odrobinę ciemniejsze niż te z trybu manualnego. Również trzeba o tym powiedzieć, że niestety Sony w dalszym ciągu ogranicza czas naświetlania do 1 sekundy. Jak dla mnie jest to wielkie rozczarowanie i trzeba podwyższać ISO na najwyższe, jakie jest możliwe. Czasami może to skutkować ziarnem na zdjęciu. Mam nadzieję, że Sony kiedyś przemyśli sprawę i da więcej możliwości w trybie manualnym w nowszych Xperiach.

Zdjęcia nocne - Sony Xperia XZ2

Zdjęcia nocne - Sony Xperia XZ2

8. Przykładowe wideo

Sony Xperia XZ2 potrafi nagrywać w rozdzielczości 4K wraz ze stabilizacją SteadyShot. Trzeba przyznać, że SteadyShot robi kawał dobrej roboty i pomaga nagrywać stabilniejsze ujęcia. Nie jest, to może najlepsza stabilizacja, jaką widziałem, ale dobrze sobie radzi i jest to najważniejsze. Również trzeba pochwalić autofokus, który nawet szybko ostrzy. Oczywiście mankamentem podczas nagrywania mogą być cienie, ale aż tak na to nie będę narzekał, ponieważ podczas nagrywania świeciło ostre słońce.

Dodatkową opcją, która już coraz częściej pojawia się w telefonach, jest spowolnione tempo. Sony może się czym pochwalić, ponieważ może nagrywać spowolnione tempo w 960 klatkach na sekundę w rozdzielczości Full HD. Dzięki temu, że mamy wyższą jakość niż w poprzednich urządzeniach Sony z możliwością nagrywania filmów Super Slow Motion, filmy wyglądają już o wiele lepiej i milej się na nie patrzy.

Podsumowując

Sony Xperia XZ2

Sony Xperia XZ2 to niestety drogie urządzenie, ale patrząc na możliwości, które daje nam Sony wraz z tym urządzeniem, to można powiedzieć, że cena aż taka wygórowana nie jest. Xperie XZ2 widziałbym w cenie od 1800 do 1900 zł. Chociaż i tak można niekiedy złapać ten telefon w super promocjach, a i tak jeszcze cena spadnie do przyszłego roku, a nawet i w przyszłym roku. Jednak czy poleciłbym ten telefon osobą, które rozpoczynają swoją przygodę z mobilną fotografią? Myślę, że tak, ponieważ dużo można wyciągnąć z aparatu w tym telefonie i niektóre zdjęcia wychodzą wystrzałowe. Nawet osoby, które już więcej bawią się mobilną fotografią, to również aparatem w Xperii XZ2 będą zadowoleni.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia XZ2 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?