Fototest – Sony Xperia XZ1

Sony Xperia XZ1

Dzięki uprzejmości Sony Mobile Polska mogłem testować telefon Sony Xperia XZ1, który nie dość, że wpadł mi w oko, to nie chcę z niego wyjść. Naprawdę to urządzenie przypadło mi do gustu. Nie dość, że jakość zdjęć jest świetna, to zdjęcia makro wyglądają fenomenalnie i nie ukrywając, można powiedzieć, że niektóre zdjęcia wyglądają, jakby były wykonane dużo lepszym aparatem. Jednak Sony Xperia XZ1 można wyłapać już super cenach, a aparaty w tym urządzeniu nie są wcale gorsze od aparatów w urządzeniach droższych innych producentów.

Zanim przejdziecie do recenzji, serdecznie zapraszam do obejrzenia rozpakowania.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Sony Xperia XZ1

Sony wyposażyło to urządzenie w aparat o matrycy 19 Mpx z przesłoną f/2.0, nie jest to ani dużo, ani mało dla aparatów w telefonach Sony.

Przednia kamerka to aparat o matrycy 13 Mpx z przesłoną f/2.0, a co najważniejsze w przedni aparat został zastosowany autofokus, który bardzo dużo pomaga w zdjęciach z przedniego aparatu.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wykonywane telefonem Sony Xperia XZ1 są bardzo dobre, mimo iż kolory są przyciemnione, a chmury są jednolite, to jednak te zdjęcia mają to coś. Szczegółowość i jakość jest rewelacyjna. Aparat w tym telefonie w ogóle nie ma problemów z ostrością. Co jeszcze jest ważne, to cienie na zdjęciach są znikome i to się ceni. Oczywiście, aby nasze zdjęcia były jaśniejsze, to zawsze można użyć trybu manualnego. Pochmurna pogoda - Sony Xperia XZ1

Pochmurna pogoda - Sony Xperia XZ1

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia w słoneczną pogodę są dobre, chociaż cienie niestety są duże. Aby pozbyć się cieni, najlepszym sposobem jest uruchomienie opcji HDR w trybie manualnym. Kolory zdjęć są świetne, tak samo, jak niebo ma piękne i nasycone kolory. A co najważniejsze to jakość i szczegółowość jest naprawdę bardzo dobra i trudno tutaj uzyskać inny efekt. Brawo Sony!

Słoneczna pogoda - Sony Xperia XZ1

Słoneczna pogoda - Sony Xperia XZ1

4. Zdjęcia makro

Zdjęcia makro wykonywane tym telefonem tak jak wspominałem, wychodzą fenomenalne. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Kolory na zdjęciu są przepiękne i szczegółowo odwzorowane. Głębia ostrości jak na taką przysłonę jest dobra i rewelacyjnie odczepia tło od głównego bohatera.

Zdjęcia makro - Sony Xperia XZ1

Zdjęcia makro - Sony Xperia XZ1

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Co do zdjęć w pomieszczeniu to mam trochę mieszane uczucia, z jednej strony jest dobrze, ponieważ w różnych oświetleniach inaczej wypada jasność zdjęć, tak samo, jak kolory. Raz jest dobrze, a raz nie. Oczywiście inaczej by było, gdybyśmy zdjęcia wykonywali w trybie manualnym i sami nad wszystkim kontrolowali. Ziarno i szumy czasami mogą wpaść w odwiedziny, ale to są naprawdę znikome przypadki, tak samo, jak zdjęcie niecałe jest ostre, a niektóre krawędzie zdjęć są rozmazane. Jednakże chciałbym zauważyć, że to tylko wersje demo i system w aparatach nie zawsze najlepiej działa i w tej kategorii brałbym trochę na poprawki.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia XZ1

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia XZ1

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w telefonie Sony Xperia XZ1 jest dobra, a nawet śmiem powiedzieć bardzo dobra. Ale to z jednego prostego powodu. W przednich aparatach Sony znajdziemy autofokus, który nie dość, że poprawia ostrość zdjęć, to jeszcze nie musimy specjalnie oddalać się od telefonu, aby wyjść na zdjęciu ostrym. Jakość zdjęć wykonywanych przednim aparatem jest na wysokim poziomie, a w super warunkach oświetleniowych jakość jest jeszcze lepsza. Kolory na zdjęciach są poprawne, a co warto wiedzieć, to przy słabych warunkach oświetleniowych ekran wykorzystywany jest jako Flash. Szczegółowość i szybkość migawki nie wypada najgorzej, przyrównując do innych urządzeń.

Przednia kamerka - Sony Xperia XZ1

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne lepiej wykonywać w trybie manualnym, jasność i jakość jest wtedy lepsza, niż gdy będziemy wykonywać zdjęcia w trybie automatycznym. Również w trybie manualnym pozbędziemy się większej ilości ziarna i szumów co ma niestety miejsce w trybie automatycznym. Jednak warto zwrócić uwagę, że zdjęcia w trybie automatycznym nie są aż takie złe, są telefony, które gorzej wykonują takie zdjęcia. Jeżeli czytacie moje każde recenzje, to wiecie, co mam na myśli, a jeżeli nie to zapraszam do przeczytania innych —> Recenzje.

Zdjęcia nocne - Sony Xperia XZ1

Zdjęcia nocne - Sony Xperia XZ1

8. Przykładowe wideo

Sony Xperia XZ1 potrafi nagrywać w rozdzielczości 4K, dodatkowo w tej rozdzielczości mamy możliwość uruchomienia stabilizacji obrazu, w telefonach Sony nazywa się to StedyShot. Nagranie wykonane tym telefonem jest bardzo dobre, tak jak samo szczegółowość i kolory są naprawdę imponujące, jak to ma miejsce w telefonach Sony. StedyShot podczas rejestrowania wideo w rozdzielczości 4K działa dobrze, nie jest to rewelacyjna stabilizacja, ale ważne, że jest i działa. Co najważniejsze w nowych urządzeniach Xperia mamy możliwość nagrywania filmów w trybie Super Slow Motion. Niżej możecie zobaczyć, co wykonałem telefonem Sony Xperia XZ1. Dla mnie nadal jest to świetna opcja dla osób, które uwielbiają nagrywać filmy. Jedyne co nie podoba mi się podczas rejestrowania wideo Super Slow Motion to rozdzielczość, w której możemy nagrywać, a jest to mianowicie tylko HD. Szkoda, że Sony nie pokusiło się przynajmniej o rozdzielczość Full HD. Może w przyszłych urządzeniach będzie taka opcja dostępna.

Podsumowując

Sony Xperia XZ1

Sony Xperia XZ1 nie jest aż tak wcale tanim urządzeniem, jednak jest to urządzenie warte zainteresowania. Sam polubiłem strasznie to urządzenie i chciałbym go mieć na co dzień, a to tylko ze względu na jakość zdjęć i tryb manualnym, którym możemy dużo uzyskać właśnie tym telefonem. A to wszystko za mniejszą cenę niż flagowe urządzenia, które więcej kosztują. Według mnie to urządzenie warto zainteresowania nie tylko dla fotografa amatora czy nawet dopiero rozpoczynającego przygodę z fotografią, ale i dla bardziej zaawansowanych fotografów to urządzenie będzie miało miejsce bytu.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia XZ1 -> ZDJĘCIA

A jaka jest twoja opinia?