Fototest – Samsung Galaxy Note 8

Samsung Galaxy Note 8

Długo musiałem czekać, aż przyjedzie do mnie na testy Samsung Galaxy Note 8, na szczęście się doczekałem i mogłem go przetestować tuż przed premierą najnowszego urządzenia Samsunga z serii Note. Będzie się na co szykować? Muszę powiedzieć, że jeżeli Note 9 będzie miał lepsze aparaty niż Galaxy S9+, to będzie się nad czym zastanawiać. Jednak jak sprawa z aparatami stoi w Galaxy Note 8? Zaraz się o tym przekonacie.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam do obejrzenia rozpakowania telefonu Samsung Galaxy Note 8.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Samsung Galaxy Note 8

Samsung to urządzenie wyposażył w trzy aparaty. Z tego dwa są na tylnej obudowie i oba aparaty mają matryce po 12 Mpx. Normalny obiektyw został wyposażony w przesłonę f/1.7, a obiektyw tele z przesłoną f/2.4.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 8 Mpx i przesłoną f/1.7.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody są nadzwyczaj dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć stoi na bardzo wysokim poziomie i widać, że HDR odrobinę tutaj działa. Dlaczego odrobinę? Widać bowiem duże cienie w niektórych zakamarkach zdjęć. Oczywiście można to również zarzucić pogodzie, ale oprogramowanie w aparacie powinno odrobinę sobie z tym poradzić. Jednak nie jest tak źle, jak w przypadku Google Pixel 2 XL. Co do kolorów, to można powiedzieć, że są one nawet poprawnie odzwierciedlone, chociaż widać w niektórych miejscach duży kontrast. Nie zaliczałbym tego na minus, ponieważ niektórzy lubią takie zdjęcia.

Pochmurna pogoda - Samsung Galaxy Note 8

Pochmurna pogoda - Samsung Galaxy Note 8

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody jest podobnie, ale w sprawie cieni jest o wiele lepiej. Nie są one aż tak duże, ale trzeba mieć świadomość, że mogą one występować. Na szczęście szczegółowość i jakość zdjęć wykonanych aparatami w telefonie Samsung Galaxy Note 8 są na bardzo wysokim poziomie. Trzeba przyznać, że Samsung oprogramowaniem i technologią dual pixel świetnie sobie radzi i oby szedł tą drogą dalej w przód, a nie stanął w miejscu, a nawet się cofał. Dopowiedzieć mogę, że kolory są również bardzo dobrze odwzorowane, ale ponownie jest tutaj więcej kontrastu i tak już będzie w każdym możliwym oświetleniu.

Słoneczna pogoda - Samsung Galaxy Note 8

Słoneczna pogoda - Samsung Galaxy Note 8

4. Zdjęcia makro

Czy aparaty w telefonie Samsung Galaxy Note 8 radzą sobie ze zdjęciami typu makro? Trzeba przyznać, że radzi sobie całkiem nieźle. Aparat szybko i poprawnie ostrzy. Kolory, również są odwzorowane poprawnie i nie widać żadnych zakłamań. Co do głębi ostrości, to trzeba powiedzieć o tym, że wygląda naprawdę dobrze, nawet tryb portretowy działa prawie idealnie. Lepiej działa już w Samsungu Galaxy S9+. Jednak i tak jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie.

Zdjęcia makro - Samsung Galaxy Note 8

Zdjęcia makro - Samsung Galaxy Note 8

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Samsung Galaxy Note 8 ma odrobinę problemów w pomieszczaniach. Widać bowiem, że nie zawsze kolory są poprawnie odzwierciedlone, a są odrobinę zakłamane. Nie zawsze Samsung ma z tym problem, jest to zależne od padania światła w pomieszczeniu. Gdyby nie te drobne problemy, to można byłoby powiedzieć, że jest idealnie. Bo tak to jest tylko bardzo dobrze, patrząc na jakość i szczegółowość zdjęć. Co również warto wiedzieć, to HDR w Samsungu lepiej radzi sobie z naturalnym światłem, niż ze sztucznym.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Samsung Galaxy Note 8

Zdjęcia w pomieszczeniu - Samsung Galaxy Note 8

6. Przednia kamerka

Co do przedniej kamerki w Galaxy Note 8 mam jedno małe znaczące ale. Balans bieli w średnich warunkach oświetleniowych, nie działa, tak jak powinien. Oczywiście w lepszych warunkach oświetleniowych zdjęcia są 100 razy lepsze niż w średnich i niskich warunkach. Niestety tym Samsung nie poszalał. Chociaż i tak trzeba przyznać, że jakość zdjęć z przedniej kamerki jest naprawdę dobra i same zdjęcia (nawet w średnich warunkach) mają przyzwoitą szczegółowość. Mam nadzieję, że w najnowszym urządzeniu z serii Note będzie to poprawione. Przednia kamerka - Samsung Galaxy Note 8

7. Zdjęcia nocne

Trzeba przyznać, że Samsung ma w sobie to coś (konkretnie aparat i oprogramowanie), które pozwala nawet w trybie automatycznym wykonać spoko zdjęcia w nocy. W trybie profesjonalnym można wykonać je jeszcze jaśniejsze (czasami z większymi detalami). Jednak warto mieć to na uwadze, że jednak w Galaxy Note 8 w trybie automatycznym da się zrobić jasne i wyraźne zdjęcia w złych warunkach oświetleniowych. Jak na razie Samsung u mnie wygrywa z wykonywaniem zdjęć w nocy. Może kiedyś się to zmieni, ale jak na razie na to się nie zapowiada.

Zdjęcia nocne - Samsung Galaxy Note 8

Zdjęcia nocne - Samsung Galaxy Note 8

8. Przykładowe wideo

Samsung Galaxy Note 8 potrafi nagrywać w rozdzielczości 4K. Samsung wyposażył to urządzenie w optyczną stabilizację obrazu, ale niestety podczas nagrywania w najwyższej rozdzielczości ekran faluje. Nie jest to zbyt fajne ani ładne. W rozdzielczości Full HD wraz z włączoną optyczną i cyfrową stabilizacją obrazu jest o wiele lepiej, ale tracimy znaczną część obrazu. Jednak rejestrowany film przez aparat w Galaxy Note 8 jest bardzo dobry, autofokus nawet szybko łapie, a cienie nie są duże. Gdyby stabilizacja optyczna lepiej działa w najwyższej rozdzielczości, to można byłoby powiedzieć, że jest to prawie idealne urządzenie do nagrywania filmów. Czemu prawie? Dla profesjonalnych osób brakuje tutaj opcji nagrywania filmów z możliwością zmiany parametrów. Wiem, że Samsung nigdy tego nie miał, ale może w końcu by coś postanowił zmienić w aplikacji aparatu.

Podsumowując

Samsung Galaxy Note 8

Samsung Galaxy Note 8 to telefon z bardzo dobrymi aparatami. Niestety jak na razie jego cena jest duża, chociaż czasami można spotkać się z fajnymi promocjami. Na pewno cena jeszcze spadnie po premierze najnowszego telefonu Samsunga z serii Note. Dlatego czy mogę polecić, to urządzenie innym? Owszem, dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z mobilną fotografią, ale nawet i osoby, które już swoje początki mają za sobą i fotografię traktują na poważnie, to aparatami w tym telefonie na pewno będą zadowoleni.

Zdjęcia wykonane Samsung Galaxy Note 8 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?