Fototest – TECNO SPARK 20 Pro+

TECNO SPARK 20 Pro+

Na testy trafił do mnie jeden z najmocniejszych telefonów TECNO z serii SPARK. Mowa oczywiście o TECNO SPARK 20 Pro+, który można kupić już za ok. 1100 zł. Czy warto zastanawiać się nad tym modelem? Przekonacie się o tym poniżej.

Film w trakcie przygotowania

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

TECNO SPARK 20 Pro+

TECNO wyposażyło ten telefon w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 108 Mpx f/1.8
  • 2 Mpx f/2.4 — makro
  • 0,8 Mpx — do głębi ostrości
 • Przód:
  • 32 Mpx f/2.2

2. Pochmurna pogoda

Podczas pochmurnej pogody zdjęcia wypadają dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość jest na bardzo dobrym poziomie i co ważne, to automatyczny HDR sprawdza się. Może rozpiętość tonalna nie jest rewelacyjna, ale jest dobrze jak na telefon za ok. 1100 zł. No i co ważne, jest lepiej niż w SPARK 20 Pro. Sztuczna inteligencja nie nasyca zbyt mocno kolorów i spokojnie można zrobić tym telefonem ładne zdjęcia, chociaż brakuje tutaj np. szerokiego kąta.

Pochmurna pogoda - TECNO SPARK 20 Pro+

Pochmurna pogoda - TECNO SPARK 20 Pro+

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wypadają równie dobrze co przy odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych. Nawet mogę stwierdzić, że jest lepiej i jaśniej. Jakość i szczegółowość jest na wysokim poziomie i trudno tutaj na to narzekać. Automatyczny HDR sprawdza się i dzięki temu cienie na zdjęciach nie są zbyt duże. Dodatkowo sztuczna inteligencja nie nasyca zbyt mocno kolorów (szczególnie niebieskiego i zielonego) i można za to pochwalić TECNO. Spokojnie można zabrać ten telefon w podróż i zrobić nim ładne zdjęcia, chociaż no tak wspomniałem, brakuje mi tutaj innego aparatu do innych zdjęć, niż standardowych lub z zoomem cyfrowym, przez który możemy stracić na jakości.

Słoneczna pogoda - TECNO SPARK 20 Pro+

Słoneczna pogoda - TECNO SPARK 20 Pro+

4. Zdjęcia makro

TECNO wyposażyło ten telefon w dedykowany aparat makro. Niestety to tylko 2 Mpx i zdjęcia nie wyglądają najlepiej — możecie to zobaczyć w podlinkowanej galerii na końcu. Najlepiej takowe zdjęcia wypadają z głównego aparatu, gdzie ta jakość i szczegółowość jest na wysokim poziomie. Nie można przy takich zdjęciach narzekać na kolory, czy nawet na HDR. Ostrość jest szybko wychwytywana, a głębia ostrości ładnie oddziela tło od fotografowanego obiektu. Nie zabrakło też tutaj trybu portretowego, którym spokojnie zrobimy ładne zdjęcia z artystycznie rozmytym tłem.

Zdjęcia makro - TECNO SPARK 20 Pro+

Zdjęcia makro - TECNO SPARK 20 Pro+

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W przypadku zdjęć w pomieszczeniach to spodziewałem się gorszego efektu. Na szczęście nie jest źle. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wypadają tak, jak trzeba. Jakość i szczegółowość jest na wysokim poziomie, autofocus działa szybko i sprawnie, a kolory nie są wyblakłe. Co jest najważniejsze, to krawędzie nie są tak mocno poszarpane i rozmazane. Przy sztucznym oświetleniu jest równie dobrze, chociaż tutaj czasami balans bieli to loteria i momentami zdjęcie będzie wyglądać tak, jakbyśmy tego chcieli, a raz kolory mogą wpadać w cieplejsze barwy.

Zdjęcia w pomieszczeniu - TECNO SPARK 20 Pro+

Zdjęcia w pomieszczeniu - TECNO SPARK 20 Pro+

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym modelu jest szerokokątna, przez co możemy zrobić zdjęcia w trybie wąskim lub szerokim. W obu trybach i nawet średnich warunkach oświetleniowych te zdjęcia nie są złe, chociaż widać, że są odrobinę mocniej wyostrzone przez oprogramowanie. W lepszym oświetleniu zdjęcia wypadają jeszcze lepiej i dzięki temu można zrobić naprawdę ładne selfie. Na pewno docenią to osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia. SPARK 20 Pro+ nadaje się do nich, szczególnie patrząc na kolory i szczegółowość.

Zdjęcia w pomieszczeniu - TECNO SPARK 20 Pro+

Zdjęcia w pomieszczeniu - TECNO SPARK 20 Pro+

7. Zdjęcia nocne

SPARK 20 Pro nawet mnie zaskoczył zdjęciami nocnymi. Więc tutaj nie mogło być inaczej i się nie zawiodłem. Jak na telefon za te pieniądze, to jest naprawdę dobrze — owszem nie w trybie automatycznym, ale za to trybem nocnym zrobimy nie tylko jasne i ładne zdjęcia, ale także bardziej szczegółowe i ostrzejsze. Więc spokojnie można zrobić tym telefonem zdjęcia nocne z ręki, ale to tylko w momencie używania trybu nocnego, bo niestety tryb auto sobie nie radzi. Jeżeli chcielibyście mieć jeszcze lepsze zdjęcia, to polecam tryb profesjonalny, ale niestety nie każdy potrafi z niego korzystać.

Zdjęcia nocne - TECNO SPARK 20 Pro+

Zdjęcia nocne - TECNO SPARK 20 Pro+

8. Próbka nagrania

TECNO SPARK 20 Pro+ ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Tylko przy rozdzielczości Full HD mamy możliwość uruchomienia dodatkowej stabilizacji lub ulepszonego filmu, który się niestety przycina i nie polecam z niego korzystać. Co do samego nagrywania, to nie jest tragicznie, ale spodziewałem się lepszych efektów. Przynajmniej można tym telefonem zrobić nawet ładne zdjęcia. Filmy mają momentami za dużo kontrastu i nie wygląda to ładne, no i brakuje tutaj lepszej jakości. Szkoda, bo był potencjał, ale nie można mieć wszystkiego.

Podsumowując

TECNO SPARK 20 Pro+

TECNO SPARK 20 Pro+ nie jest drogim urządzeniem, więc czy warto się nim interesować? Tak naprawdę przez cały okres testów byłem z niego zadowolony i spokojnie mogę polecić ten telefon, jeżeli szukacie czegoś taniego. Jednak czy to dobry telefon do zdjęć? Szczerzę mogę powiedzieć, że mało telefonów do 1100 zł znajdziecie, którymi zrobicie takie lub lepsze zdjęcia. Co prawda nagrywanie filmów nie jest na najwyższym poziomie, ale przynajmniej można coś tam nagrać. Więc jeżeli szukacie fajnego telefonu z dosyć dobrymi aparatami, to zdecydowanie polecam ten model, szczególnie jak nie nagrywacie dużo.

Zdjęcia wykonane TECNO SPARK 20 Pro+ -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?