Fototest – Tecno Spark 20 Pro

Tecno Spark 20 Pro

Jakiś czas temu na testy dotarł do mnie telefon Tecno Spark 20 Pro i od razu muszę Wam powiedzieć, że jest to moje pierwsze spotkanie z telefonem tej marki i ogólnie z tą marką. Jak sprawdził się u mnie ten model i czy mogę go Wam polecić? Przekonacie się o tym poniżej.

Film w trakcie przygotowania

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Tecno Spark 20 Pro

Tecno wyposażyło ten telefon w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 108 Mpx f/1.8
  • 2 Mpx — makro
  • 0,08 Mpx — aparat wspomagający
 • Przód:
  • 32 Mpx f/2.2

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody nie wypadają najgorzej. Jakość i szczegółowość jest na bardzo wysokim poziomie. Automatyczny HDR sprawdza się, a sztuczna inteligencja nie nasyca zbyt mocno kolorów. Brakuje mi tutaj trochę dynamiki, ale tak naprawdę to ten telefon kosztuje ok. 800 zł, więc nie będę narzekać. Nawet jasność jest w miarę odpowiednia i jest to bardzo dobra wiadomość. Szkoda, że nie mamy tutaj np. szerokiego kąta, a tylko główny i makro. Blokuje to nam kreatywność, ale na szczęście główny obiektyw ma 108 Mpx, więc cyfrowy zoom nie jest aż taki straszny — chociaż nie jestem zwolennikiem takiego przybliżania.

Pochmurna pogoda - Tecno Spark 20 Pro

Pochmurna pogoda - Tecno Spark 20 Pro

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wypadają dobrze, chociaż nie zawsze. Co ważne, to jakość i szczegółowość jest na bardzo wysokim poziomie. Automatyczny HDR sprawdza się, ale nie zawsze — momentami na zdjęciach mamy aż za dużo kontrastu i jest to czasami wina trybu AI, a czasami niedziałającego automatycznego HDR-u. Zdjęcia w takich warunkach też nie są zbyt jasne, są one trochę szare, mimo iż sztuczna inteligencja podbija kolory. Co ważne, to na telefonie te zdjęcia wypadają znaczenie lepiej, ale kiedy wrzucimy je na komputer, to czar pryska. Szkoda, bo liczyłem, że tym telefonem będziemy mogli zrobić super zdjęcia. Nie jest źle, ale nie jest też świetnie, czy nawet i rewelacyjnie.

Słoneczna pogoda - Tecno Spark 20 Pro

Słoneczna pogoda - Tecno Spark 20 Pro

4. Zdjęcia makro

Tecno wyposażyło ten telefon w niestety dedykowany aparat makro, który ma tylko 2 Mpx. Nie będę ukrywać tego, że takim aparatem zdjęcia wypadają bardzo słabo. Lepiej użyć głównego aparatu, bo dzięki temu mamy znacznie lepszą jakość, szczegółowość, no i głębia ostrości bardzo ładnie oddziela fotografowany obiekt od tła. Co do kolorów, to bywa różnie, momentami są one naturalne i delikatnie nasycone, a momentami te kolory są przesycone. Tecno musi jeszcze popracować nad oprogramowaniem, bo jest potencjał, ale widać błędy, które były też popełniane przez innych producentów na początku.

Zdjęcia makro - Tecno Spark 20 Pro

Zdjęcia makro - Tecno Spark 20 Pro

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W przypadku zdjęć w pomieszczeniach to muszę przyznać, że jest naprawdę super. Nie spodziewałem się tego, że przy różnych warunkach oświetleniowych Spark 20 Pro poradzi sobie. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wypadają naprawdę dobrze, jakość jest odpowiednia, tak samo, jak i szczegółowość. Kolory są również poprawnie nasycone i ciężko mi jest się do czegoś przyczepić. Co jest najważniejsze, to krawędzie na zdjęciach nie są jakoś mocno poszarpane. Przy sztucznym oświetleniu zdjęcia wypadają również dobrze i co mnie zaskoczyło, to balans bieli, poprawnie dobrał odcień kolorów.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Tecno Spark 20 Pro

Zdjęcia w pomieszczeniu - Tecno Spark 20 Pro

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym telefonie ma tryb standardowy i tryb szerokokątny. W obu trybach zdjęcia wypadają dosyć dobrze, ale najlepiej w trybie szerokokątnym, kiedy to używamy całego oczka aparatu do wykonania zdjęcia. W średnich warunkach oświetleniowych zdjęcia wychodzą dosyć dobrze, szczególnie pod kątem jakości i kolorów. W lepszych warunkach oświetleniowych selfie są znacznie lepsze. Mimo to spokojnie tym Tecno możemy zrobić sobie zdjęcie grupowe i nie będziemy żałować, przynajmniej z przodu mamy szeroki kąt, nie tak jak z tyłu. Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone.

Przednia kamerka - Tecno Spark 20 Pro

Przednia kamerka - Tecno Spark 20 Pro

7. Zdjęcia nocne

Spark 20 Pro zaskoczył mnie w nocy, bo nie każdy telefon za ok. 800 zł tak dobrze radzi sobie w takim oświetleniu. Tryb automatyczny radzi sobie nie najgorzej i spokojnie możemy wykonać zdjęcie, które nie będzie jedną wielką czarną plamą. Nie mogło też zabraknąć trybu portretowego, który sprawdza się odrobinę lepiej, nie tylko pod kątem jasności, ale także i ostrość jest znacznie lepsza. Bardzo mało jest telefonów w tej półce cenowej, które radzą sobie w tym świetle, więc jest tutaj bardzo duży plus dla Tecno. Co jest też dla mnie ciekawe, to lepiej sobie ten telefon radzi w nocy niż za dnia, bo nawet kolory są poprawnie nasycone i dobrane.

Zdjęcia nocne - Tecno Spark 20 Pro

Zdjęcia nocne - Tecno Spark 20 Pro

8. Próbka nagrania

Tecno Spark 20 Pro ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Niestety nie mamy opcji ręcznej zmiany stabilizacji, a jak też możemy zauważyć na filmach, to tej stabilizacji nie ma — szkoda, producent mógłby się przynajmniej pokusić o cyfrową stabilizację, aby poprawić jakość nagrywania. Co do samych filmów, to nie wypadają one źle, ale no niestety brakuje tej stabilizacji, która psuje cały odbiór naszego nagrania. Więc tak naprawdę najlepiej tym telefonem nagrywać filmy statyczne.

Podsumowując

Tecno Spark 20 Pro

Tecno Spark 20 Pro nie jest drogim telefonem, więc czy warto w ogóle się nim interesować? Tak naprawdę przez cały okres testów ten model, jak na to, że było to moje pierwsze spotkanie z marką, sprawdził się naprawdę dobrze. Nie mogłem na niego narzekać i gdyby tak naprawdę aparaty byłyby odrobinę lepsze, a właściwie ich oprogramowanie, to naprawdę byłby to znakomity telefon do 800 zł. Tak to jest bardzo dobry telefon na co dzień i do sporadycznych zdjęć — szczególnie dobry jest ten telefon dla osób, które w jakoś bardzo dużym stopniu nie zwracają uwagi na wygląd zdjęć i jak wyglądają filmy.

Zdjęcia wykonane Tecno Spark 20 Pro -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?