Fototest – Xiaomi 12 Lite

Xiaomi 12 Lite

Na testy jakiś czas temu trafił do mnie telefon Xiaomi 12 Lite. Nie jest to już nowy telefon, ale można go jeszcze znaleźć za ok. 1000 zł. Czy warto więc wydawać tyle pieniędzy na taki model? Przekonacie się o tym poniżej.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Xiaomi 12 Lite

Xiaomi wyposażyło ten telefon w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 108 Mpx f/1.9
  • 8 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
  • 2 Mpx f/2.4 — makro
 • Przód:
  • 32 Mpx f/2.5

2. Pochmurna pogoda

Podczas pochmurnej pogody zdjęcia wypadają naprawdę bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie i trudno coś na ten temat złego powiedzieć. Automatyczny HDR przy takim oświetleniu spisuje się tak, jak trzeba, a sztuczna inteligencja nie zmienia kolorów. Szkoda, że jedynie zdjęcia z szerokiego kąta są trochę słabe i nie mają tylu szczegółów, co przy głównym obiektywie. Lepszą jakość zdjęć znajdziecie w podlinkowanej galerii na końcu recenzji.

Pochmurna pogoda - Xiaomi 12 Lite

Pochmurna pogoda - Xiaomi 12 Lite

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody troszeczkę zawiodłem się na tym telefonie. Chociaż szczegółowość i jakość jest naprawdę wysokim poziomie, tak kolory są, jak dla mnie za bardzo nasycone — jest to niestety wina sztucznej inteligencji, która za bardzo nasyca w głównej mierze niebieski i zielony, przez co te zdjęcia mogą się wydawać, jakbyśmy za bardzo je edytowali. Przynajmniej automatyczny HDR sprawdza się i nie ma dużych cieni na zdjęciach, a rozpiętość tonalna jest na naprawdę dobrym poziomie. W takich warunkach oświetleniowych o dziwo lepsze kolory ma szeroki kąt, ponieważ tam AI nie nasyca kolorów, jak przy głównym obiektywie.

Słoneczna pogoda - Xiaomi 12 Lite

Słoneczna pogoda - Xiaomi 12 Lite

4. Zdjęcia makro

Xiaomi wyposażyło ten telefon w dedykowany aparat makro, jest to tylko 2 Mpx, więc fotografie nie są najlepsze. Główny obiektywem możemy wykonać znacznie lepsze zdjęcia, szczególnie mówię o jakości, bo niestety z kolorami bywa różnie. Raz zdjęcia są poprawnie nasycone i o dziwo AI nie przesadza, a czasami brakuje tych kolorów i nawet balans bieli jest błędny. Zależy to w głównej mierze od warunków i fotografowanego obiektu, nawet jak zrobimy zdjęcie pod innym kątem, to zdjęcie wyjdzie może poprawnie, a może nie. Niestety przy tym modelu jest to bardzo duża losować, mimo iż głębia ostrości jest naprawdę bardzo ładna. Oczywiście nie mogło zabraknąć tutaj trybu portretowego, który działa nawet dobrze i można tym telefonem zrobić ładne zdjęcia z artystycznie rozmytym tłem — jednak trzeba uważać na kolory, bo tutaj też jest różnie.

Zdjęcia makro - Xiaomi 12 Lite

Zdjęcia makro - Xiaomi 12 Lite

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W przypadku zdjęć w pomieszczeniach to tutaj jest naprawdę bardzo ładnie. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wypadają tak, jak trzeba, kolory są odpowiednie, szczegółowość jest na wysokim poziomie, a balans bieli, poprawnie został dobrany. Autofocus również szybko działa i nie można na to narzekać. Tak samo nie można na krawędzie, które nie są jakoś mocno poszarpane, więc to przynajmniej Xiaomi się udało. Przy sztucznym oświetleniu zdjęcia wypadają o dziwo bardzo dobrze, balans bieli jest poprawny, a autofocus działa poprawnie. Więc nie można na ten aspekt narzekać.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi 12 Lite

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi 12 Lite

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym telefonie może i ma 32 Mpx, ale w średnich warunkach te zdjęcia raz wyjdą dobrze, a raz nie — to wszystko zależy od ilości światła w kadrze. Kolory są nawet poprawne, ale ta szczegółowość (mówię o słabym oświetleniu) jest naprawdę kiepska. W lepszym świetle jest znacznie lepiej i wtedy spokojnie można zrobić sobie ładne selfie. Jedynie nie rozumiem tego cyfrowego zooma, ponieważ widać na nim każde drganie rąk i też ta szczegółowość nie jest na najwyższym poziomie. Lepiej jakby była w tym modelu opcja standardowa i szeroka — to by miało więcej sensu. Tak, to jest poprawnie, ale tylko w lepszym oświetleniu.

Przednia kamerka - Xiaomi 12 Lite

Przednia kamerka - Xiaomi 12 Lite

7. Zdjęcia nocne

Jeżeli chodzi o zdjęcia nocne, to 12 Lite zaskoczył mnie na bardzo duży plus. W trybie automatycznym te zdjęcia wypadają naprawdę dosyć dobrze, a szczególnie patrząc na to, że ten model można kupić za ok. 1000 zł, a czasami nawet mniej. Więc jak na to, że w trybie automatycznym zdjęcia są jasne, a w trybie nocnym wygląda to wszystko, jakby był dzień, to jest to naprawdę bardzo duży plus, bo w tej cenie aktualnie ciężko znaleźć telefon, który poradzi sobie w takich warunkach oświetleniowych — chociaż jest coraz to więcej telefonów, które idzie w dobrym kierunku. Więc tak naprawdę spokojnie tym telefonem możemy wyjść wieczorem na miasto i porobić jakieś ładne zdjęcia.

Zdjęcia nocne - Xiaomi 12 Lite

Zdjęcia nocne - Xiaomi 12 Lite

8. Próbka nagrania

Xiaomi 12 Lite ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Niestety tylko w rozdzielczości Full HD mamy możliwość uruchomienia Stabilizacji Obrazu, jako dodatkową opcję stabilizacji. Co do samych nagrań, to jak na taki telefon nie ma tragedii, nawet pod względem stabilizacji — droższe telefony mają czasami gorszą stabilizację cyfrową od tego modelu. Też to, co muszę przyznać, to ta opcja stabilizacji obrazu nie działa jakoś piorunująco i lepiej nagrywać filmy już z natywną elektroniczną stabilizacją obrazu.

Podsumowując

Xiaomi 12 Lite

Xiaomi 12 Lite nie jest jakoś drogim aktualnie telefonem, ale też to nie jest nowy model. Więc tak naprawdę czy warto zastanawiać się nad nim? Szczerzę mogę powiedzieć, że przez cały okres testów sprawdzał się on u mnie dosyć dobrze i jedynie, na co mogłem ponarzekać, to na kolory, sztuczną inteligencję i przednią kamerkę, która nie zawsze jest świetna. Mimo wszystko ten telefon sprawdza się dosyć dobrze i jeżeli nie przeszkadza Wam momentami brak kolorów lub momentami zbyt mocne nasycenie barw, to możecie spojrzeć na ten model — szczególnie jak nie macie dużego budżetu, a kupowanie starszego modelu nie jest czymś dla Was złym.

Zdjęcia wykonane Xiaomi 12 Lite -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?