Fototest – Sony Xperia 5 V

Sony Xperia 5 V

Jakiś czas temu na testy trafił do mnie telefon Sony Xperia 5 V. Czy nadal warto kupować ten model? Czy może warto jeszcze trochę odłożyć i kupić np. Sony Xperia 1 V? Przekonacie się o tym poniżej.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Sony Xperia 5 V

Sony wyposażyło ten telefon w trzy aparaty:

 • Tył:
  • 48 Mpx f/1.9
  • 12 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
 • Przód:
  • 12 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Podczas pochmurnej pogody zdjęcia wypadają naprawdę dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie i trudno się do tego przyczepić. W końcu Sony mocno poprawia swoje oprogramowanie aparatów w telefonach, aby można było nimi zrobić zdjęcia, nie używając trybu profesjonalnego. Automatyczny HDR radzi sobie naprawdę bardzo dobrze i muszę pochwalić tą Xperię, że jest naprawdę nieźle. Więcej zdjęć w lepszej jakości standardowo znajdziecie w galerii podlinkowanej na końcu recenzji.

Pochmurna pogoda - Sony Xperia 5 V

Pochmurna pogoda - Sony Xperia 5 V

3. Słoneczna pogoda

Podczas pochmurnej pogody zdjęcia wypadają jeszcze lepiej. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Automatyczny HDR sprawdza się i rozpiętość tonalna jest na bardzo wysokim poziomie. Oczywiście ta Xperia 5 V nie jest najtańszym telefonem, bo kosztuje ok. 4900 zł, ale trzeba przyznać, że można tym telefonem zrobić ładne zdjęcia, nawet tym szerokim kątem, który widać, że jest gorszy, nie patrząc na specyfikację. Mimo wszystko jest to telefon mały i zgrabny, więc idealnie nadaje się na jakieś wędrówki.

Słoneczna pogoda - Sony Xperia 5 V

Słoneczna pogoda - Sony Xperia 5 V

4. Zdjęcia makro

Sony na całe szczęście nie wyposażyło tego telefonu w dedykowany aparat makro. Takie zdjęcia zrobimy głównym aparatem i co ważne, to niestety ostrość jest łapana odrobinę dalej, niż w innych telefonach — jest tak już w telefonach Sony od dobrych paru lat i mam nadzieję, że najnowsza seria VI pokaże, że będą to naprawdę świetne modele. Co do zdjęć z głównego aparatu, to nie wypadają one źle. Jakość i szczegółowość jest na wysokim poziomie, głębia ostrości jest naprawdę bardzo ładna i dobrze oddziela tło od fotografowanego obiektu. Kolory również są poprawne, więc na ten aspekt narzekać nie można. Tak samo narzekać nie można na tryb portretowy, który sprawdza się dosyć dobrze i można dzięki niemu zrobić ładne zdjęcia z artystycznie rozmytym tłem.

Zdjęcia makro - Sony Xperia 5 V

Zdjęcia makro - Sony Xperia 5 V

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Niestety pod względem zdjęć w pomieszczeniu, to Xperia 5 V mnie bardzo mocno zawiodła. Przy naturalnym oświetleniu pod względem jakości i szczegółowości nie ma źle, ale niestety nie ma za dobrze pod względem jasności. Przynajmniej kolory są poprawne. Na całe szczęście krawędzie na zdjęciach nie są mocno poszarpane i rozmazane. Przy sztucznym oświetleniu na plus jest również szczegółowość, jakość i nawet autofocus, ale niestety jasność i balans bieli dają ciała. Nad tym musi jeszcze popracować Sony, aby w tych tańszych modelach było również przynajmniej przyzwoicie — szczególnie mówię o jasności i balansie bieli, bo reszta jest super.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia 5 V

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia 5 V

6. Przednia kamerka

Jeżeli chodzi o przednią kamerkę, to mnie ona zaskoczyła na plus. W średnich warunkach oświetleniowych zdjęcia wypadają naprawdę bardzo dobrze, kolory są odpowiednie, tak samo szczegółowość i jakość. W lepszych warunkach oświetleniowych jest jeszcze lepiej, ale co ważne, to przy odrobinie braku światła spokojnie tym telefonem można zrobić sobie ładne selfie. Więc osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone.

Przednia kamerka - Sony Xperia 5 V

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonane telefonem Xperia 5 V są stosunkowo jasne, nawet w trybie automatycznym. Co prawda w Sony mamy tryb nocny, który uruchamia się od razu, bo jest on automatyczny. Na szczęście można tryb nocny wyłączyć i te zdjęcia wypadają naprawdę dobrze, więc można pochwalić producenta, że w końcu bez żadnego trybu te zdjęcia są naprawdę jasne w takich warunkach oświetleniowych. Więc spokojnie tym telefonem możemy wyjść w środku nocy na spacer i wykonać ładne zdjęcia, zarówno w trybie automatycznym bez trybu nocnego, jak i z. Oczywiście, gdybyśmy chcieli osiągnąć jeszcze lepszy efekt, to tryb profesjonalny będzie do tego idealny, ale to trzeba niestety, umieć się nim posługiwać.

Zdjęcia nocne - Sony Xperia 5 V

Zdjęcia nocne - Sony Xperia 5 V

8. Próbka nagrania

Sony Xperia 5 V ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Co ważne, to stabilizację, nawet wysoką jakość możemy uruchomić zarówno w rozdzielczości Full HD, jak i 4K. Przechodząc do nagrań, to tym telefonem nie nagramy złych filmów, ale to tylko w momencie uruchomienia stabilizacji lub wysokiej jakości. Bez tego filmy nie wypadają najlepiej. Spokojnie na spacerach, czy po prostu na co dzień te filmy będą wypadać nawet dobrze, ale nie zapominajmy o stabilizacji obrazu. Oczywiście nie jest to mistrz kinematografii i lepiej tym telefonem wykonywać zdjęcia niż filmy.

Podsumowując

Sony Xperia 5 V

Sony Xperia 5 V nie jest tanim telefonem, bo kosztuje ok. 4900 zł. Co prawda przez cały okres testów sprawdził się u mnie ten model naprawdę dobrze i na całokształt nie mogłem narzekać. Oczywiście nie jest to najlepszy model do zdjęć i filmów, ale jakieś tam zdjęcia i filmy można nim zrobić. Jak za tą cenę to jest trochę słabo, ale mam nadzieję, że może jakąś aktualizacją producent to poprawi i będzie można się cieszyć z tego modelu, bo jest naprawdę poręczny i ciekawy, szczególnie jeżeli nie stać nas na Xperię 1 V, która kosztuje ok. 6000 zł.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia 5 V -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?