Fototest – Xiaomi Mi 11

Xiaomi Mi 11

Xiaomi Mi 11 to przez wielu użytkowników telefon uważany za jeden lepszy do zdjęć od tej marki. Czy rzeczywiście tak jest? Przekonacie się tego z tej recenzji. Na początku mogę powiedzieć, że owszem telefon zaskoczył mnie pozytywnie, jednak dalej mam ogrom uwag co do oprogramowania aparatów w telefonie Xiaomi, a szczególnie jeżeli będziemy mówić o płynności działania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Xiaomi wyposażyło ten telefon w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 108 Mpx f/1.9
  • 13 Mpx f/2.4 — szeroki kąt
  • 5 Mpx f/2.4 — telemakro
 • Przód:
  • 20 Mpx f/2.2

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody można wykonać bardzo ładne. Czasami bywa problem z kolorami, ale to już niestety wina oprogramowania i balansu bieli, ponieważ kolory czasami za mocno wpadają w zimny odcień. Nie mniej automatyczny HDR i sztuczna inteligencja spisuje się w końcu tak, jak trzeba. Przy trybie AI kolory nie są przesadzone i zdjęcia wychodzą naturalniej, tak samo automatyczny HDR spisuję się tak, jak trzeba i kontrast na zdjęciach ni jest wysoki. Spokojnie możemy tym telefonem wykonać ładne zdjęcia w takich warunkach oświetleniowych. Od razu też wspomnę o tym, że zdjęcia z tego telefonu są bardzo duże, a czasami nawet aż za duże — warto o tym pamiętać.

3. Słoneczna pogoda

Przy słonecznej pogodzie zdjęcia wypadają już o wiele razy lepiej. Jakość i szczegółowość zdjęć stoi na bardzo wysokim poziomie, a także nie zauważyłem przy takim oświetleniu problemów z balansem bieli. Automatyczny HDR i sztuczna inteligencja spisuje się całkiem nieźle i nie można na te dwa aspekty narzekać. Spokojnie tym telefonem można wykonać bardzo ładne pamiątki podczas podróży, ale także i w domu. Nawet szeroki kąt daje radę i nie można na niego w większości narzekać.

4. Zdjęcia makro

Xiaomi wyposażyło ten telefon w dedykowany aparat makro, jednak mimo iż to jest tylko 5 Mpx, to można nim zrobić świetne zdjęcia. Jest to też aparat makro z teleobiektywem, czyli nie musimy aż tak blisko podchodzić do danego obiektu, aby zrobić zdjęcie makro, a także dzięki teleobiektywowi otrzymujemy przepiękną głębię ostrości. Sama głębia z głównego aparatu i aparatu makro super oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Przyznać mogę, że tym telefonem to znacznie częściej można korzystać z aparatu makro niż w innych urządzeniach. Oczywiście mamy w tym modelu tryb portretowy i spisuje się naprawdę nieźle.

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to przyznać mogę, że nie jest źle. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wypadają bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest odpowiednia, autofocus nie zawodzi, a kolory są odpowiednie. Co jest i tak najważniejsze, to krawędzie na zdjęciach nie są mocno poszarpane i rozmazane, jak to bywało w telefonach Xiaomi — w końcu to poprawiono i można być zadowolony. Przy sztucznym oświetleniu również jest dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na wysokim poziomie, a także kolory są o dziwo odpowiednie. Jedynie co zauważyłem przy takim oświetleniu, to momentami kontrast jest o wiele wyższy.

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym modelu spisuje się naprawdę bardzo dobrze. Jakość zdjęć przy średnich warunkach oświetleniowych jest naprawdę w porządku. Spokojnie można tym telefonem wykonać ładne tego typu zdjęcia i nie będą one złe, a także kolory będą odpowiednie. Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno spodoba się ten telefon. Oczywiście w lepszych warunkach oświetleniowych wykonamy jeszcze lepsze zdjęcia typu selfie.

7. Zdjęcia nocne

Z telefonami Xiaomi bywało różnie w bardzo złych warunkach oświetleniowych, czyli w nocy. Tym modelem spokojnie wykonamy tego typu zdjęcia i to nawet w trybie automatycznym. Oczywiście mamy też tutaj tryb nocny i profesjonalny, jednak w trybie automatycznym możemy wykonać już na tyle dobre i jasne zdjęcie, że na pewno będzie nam ono odpowiadać. Jeżeli tylko będziemy chcieli mieć jaśniejsze zdjęcia i mieć na nich mniej kontrastu, to polecam skorzystać właśnie z trybu nocnego i profesjonalnego. Spokojnie takie zdjęcia można pokazać znajomym, czy też wstawić na swoje media społecznościowe.

8. Próbka nagrania

Xiaomi Mi 11 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 8K. Na całe szczęście w rozdzielczości Full HD i 4K mamy możliwość włączenia stabilizacji obrazu, bo tak to nagrania dużo by traciły. Dodatkowo posiadamy opcję stabilizacja wideostabilizacja wideo pro. Co do samych nagrań, to powiedzieć muszę, że nie wyglądają one źle, jedynie stabilizacja obrazu mogłaby być odrobinę lepsza. No oczywiście nagrywać filmów nie ma co przy wyłączonej stabilizacji, bo to się mija z celem. Na szczęście przy włączonej stabilizacji nagramy w miarę ładne filmy z naszej codzienności.

Podsumowując

Xiaomi Mi 11 to nadal drogi telefon, jednak czy warto się nim interesować? Oczywiście można nim zrobić naprawdę bardzo ładne zdjęcia, szczególnie makro. Nie mogłem dużo narzekać na ten telefon, chociaż najbardziej irytowała mnie płynność i szybkość działania aparatów i samej aplikacji aparatu — jest to jednak bolączka większości modeli Xiaomi, więc mam nadzieję, że producent w końcu poprawi to i będzie znacznie lepiej. Ogólnie mogę Wam polecić ten telefon, jednak nie obiecuje, że momentami nie będziecie się na niego irytować.

Zdjęcia wykonane Xiaomi Mi 11 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?