Fototest – Sony Xperia 10 III

Sony Xperia 10 III

Sony do swojej oferty wprowadziło aktualnie trzy ciekawe modele, które można zakupić w Polsce. Jednym z nich jest budżetowy telefon Sony Xperia 10 III, który jest bohaterem dzisiejszej recenzji. Jak sprawdził się u mnie ten model? Przekonacie się o tym poniżej.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Sony Xperia 10 III

Sony wyposażyło ten telefon w 4 aparaty:

 • Tył:
  • 12 Mpx f/1.8
  • 8 Mpx f/2.4 — teleobiektyw
  • 8 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
 • Przód:
  • 8 Mpx f/2.2

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia w pochmurną pogodę wychodzą naprawdę nieźle. Szczegółowość i jakość zdjęć jest odpowiednia i nie można na to narzekać. Automatyczny HDR sprawdza się naprawdę nieźle i dzięki temu na zdjęciach nie ma dużego kontrastu. Chociaż zdarzają się takie momenty, że zdjęcia wychodzą za bardzo ciemne — wtedy warto samemu pobawić się ekspozycją. Telefonami Sony można zrobić naprawdę super zdjęcia, jednak w większości sytuacji trzeba się do nich przyłożyć.

Pochmurna pogoda - Sony Xperia 10 III

Pochmurna pogoda - Sony Xperia 10 III

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia również wychodzą bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie i nie można na to narzekać. Automatyczny HDR sprawdza się tak, jak trzeba i nie można na to narzekać. Przy takich warunkach oświetleniowych jest naprawdę nieźle i nawet można wtedy wykonać ładne zdjęcia teleobiektywem czy szerokim kątem. Jedynie co się rzuciło mi w oczy, to na naszym podglądzie w aplikacji aparatu zdjęcia nie wyglądają dobrze — jednak po wykonaniu zdjęcia i po przejściu do galerii jest wszystko już w porządku.

Słoneczna pogoda - Sony Xperia 10 III

Słoneczna pogoda - Sony Xperia 10 III

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to Sony nie wyposażyło tego modelu w dedykowany aparat makro. Według mnie jest to dobry krok, ponieważ nie mamy wtedy w telefonie aparatu, z którego nie będziemy w ogóle korzystać. Same zdjęcia makro z głównego aparatu wychodzą bardzo ładnie. Jakość jest odpowiednia, tak samo i kolory. Głębia ostrości jest odpowiednia i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Oczywiście nie zabrakło też w tym modelu trybu portretowego, który spisuje się całkiem nieźle jak na taki budżetowy model. Pamiętać trzeba, że telefonami Sony nie zrobimy zbyt bliska zdjęcia typu makro — warto się wtedy posłużyć teleobiektywem, ale też nie zawsze nam to wyjdzie.

Zdjęcia makro - Sony Xperia 10 III

Zdjęcia makro - Sony Xperia 10 III

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Spokojnie tym telefonem wykonamy ładne zdjęcia w pomieszczeniach. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wypadają naprawdę nieźle. Jakość jest odpowiednia, szczegółowość również i na kolory nie można narzekać. Co jest i tak najważniejsze, to krawędzie na zdjęciach są tylko lekko poszarpane i rozmazane — Sony mogłoby się w końcu za to zabrać. Przy sztucznym oświetleniu zdjęcia również wypadają całkiem nieźle, jednak wtedy autofocus nie zawsze daje sobie radę i trzeba mu pomóc.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia 10 III

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia 10 III

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym modelu spisuje się całkiem nieźle. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na dosyć wysokim poziomie jak na średnie warunki oświetleniowe. Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno spodoba się przedni aparat w tym modelu. Czasami można narzekać tylko na wyższy kontrast, ale to nie jest jakąś wielką przeszkodą. W lepszym oświetleniu wykonamy jeszcze lepsze zdjęcia typu selfie i na pewno przypadnie Wam to do gustu.

Przednia kamerka - Sony Xperia 10 III

7. Zdjęcia nocne

Sony miewało dobre momenty przy zdjęciach nocnych, jednak jest to tylko budżetowy telefon, więc nie oczekujmy od niego, nie wiadomo czego. W trybie automatycznym wykonamy na tyle jasne zdjęcia, że będzie coś na nich widać. Jednak duża ilość szumów i ziarna powoduje to, że zdjęcia nie wypadają najlepiej. Tryb nocny w tym modelu jest jako osobny tryb, tak samo tryb profesjonalny — nimi wykonamy odrobinę jaśniejsze i lepsze zdjęcia (trybem profesjonalnym już super jasne zdjęcia i o wiele lepsze). Od razu polecam właśnie to korzystać z trybu nocnego lub profesjonalnego, jak tylko potraficie posługiwać się wszystkimi dostępnymi parametrami.

Zdjęcia nocne - Sony Xperia 10 III

Zdjęcia nocne - Sony Xperia 10 III

8. Próbka nagrania

Sony Xperia 10 III ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Na całe szczęście w każdej rozdzielczości mamy możliwość włączenia stabilizacji, aby to właśnie nasze filmy wyglądały znacznie lepiej. Przy włączonej właśnie stabilizacji nagranie z głównego aparatu wygląda znacznie lepiej i polecam mieć zawsze włączoną tę opcję. Ogólnie można nagrać dosyć ładne filmy, ale będą one głównie dla nas, bo aż tak super to one nie wyglądają — są po prostu podstawowe.

Podsumowując

Sony Xperia 10 III

Sony Xperia 10 III jest dosyć drogim telefonem, patrząc na to, co oferuje. Ogólnie z telefonu byłem zadowolony i jest to naprawdę podstawowy budżetowy telefon, z którego czasami można wyciągnąć naprawdę dużo więcej. Jeżeli lubicie markę Sony i też nie chcecie kupować nie wiadomo jak drogiego telefonu, to możecie zastanowić się właśnie nad tym modelem.

Zdjęcia wykonane telefonem Sony Xperia 10 III -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?