Fototest – Xiaomi Mi 8 Lite

Xiaomi Mi 8 Lite

Ostatnio miałem możliwość przetestowania dla Was aparatów w telefonie Xiaomi Mi 8 Lite. Nie miałem jeszcze możliwości przetestowania Xiaomi Mi 8 i Mi 8 Pro, jednak może i dobrze się stało, że zacząłem testy od tańszej wersji serii Mi 8. Co najważniejsze, to tytułowe urządzenie jest naprawdę bardzo tanie, a już na samym wstępie powiem, że jest to nawet warte urządzenie do zainteresowania się. Może i ma jakieś wady, ale czy aż tak widoczne i czy one przeszkadzają? Zaraz będziecie mogli się dowiedzieć.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia rozpakowania tego telefonu.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Xiaomi Mi 8 Lite

Xiaomi to urządzenie wyposażyło w trzy aparaty. Dwa z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 12 Mpx z przesłoną f/1.9. Drugi aparat posiada matrycę 5 Mpx wraz z przesłoną f/2.0 i jest to aparat do efektu bokeh.

Przednia kamerka posiada matrycę 24 Mpx i przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody są w miarę jasne, jednak co najważniejsze jest, że szczegółowość i jakość zdjęć jest na wysokim poziomie i za to można pochwalić to urządzenie. Dodatkowo powiedzieć muszę, że na zdjęciach cieni prawie w ogóle nie ma, ponieważ posiadamy automatyczne HDR, które spełnia swoją funkcję i jest to bardzo dobra informacja. Mamy tutaj jeszcze tryb SI, który nie ingeruje tak w zdjęciach, jak sztuczna inteligencja, a tylko odrobinę poprawia kolory w danej scenerii.

Pochmurna pogoda - Xiaomi Mi 8 Lite

Pochmurna pogoda - Xiaomi Mi 8 Lite

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody są bardzo dobre, ponieważ jakość i szczegółowość jest na wysokim poziomie. Najważniejsze, że cienie podczas takiej pogody nie są duże i mocne, a są lekkie i bardzo ładnie wyciągnięte. Chociaż trzeba powiedzieć o tym, że kolory są odrobinę przygaszone w miejscach cieni. Dodatkowo muszę wspomnieć, że biel w słońcu nie jest przepalona. W sprawie reszty kolorów jest w porządku i na to nie można narzekać (nawet przy włączonym trybie SI).

Słoneczna pogoda - Xiaomi Mi 8 Lite

Słoneczna pogoda - Xiaomi Mi 8 Lite

4. Zdjęcia makro

Zdjęcia makro wykonane tym telefonem do najgorszych nie należą, co najważniejsze to szczegółowość i jakość tych zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie i o to nie trzeba się bać. Tak samo w sprawie kolorów, które wyglądają naturalnie i o nic nie trzeba się bać. Dodatkowo wspomnieć muszę, że w tym urządzeniu nie miałem problemów z autofocusem i jest to dosyć ważne. Głębia ostrości tylko przy głównym aparacie jest nawet bardzo ładna i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Powiedzieć jeszcze muszę o trybie portretowy, który niestety w moim odczuciu najlepszy nie jest i Xiaomi powinno nad tym trochę popracować.

Zdjęcia makro - Xiaomi Mi 8 Lite

Zdjęcia makro - Xiaomi Mi 8 Lite

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to powiedzieć muszę, że najgorzej nie jest w obu sytuacjach. W naturalnym oświetleniu jest wszystko, tak jak powinno być, nawet w sztucznym oświetleniu szczegółowość i jakość zdjęć jest na wysokim poziomie. Kolory w naturalnym, jak i w sztucznym oświetleniu są odpowiednie i poprawne, w tej sprawie narzekać nie mogę. Tak samo nie mogę narzekać w sprawie cieni, ponieważ działał tutaj jednak automatyczny HDR i jest to dosyć ważne.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Mi 8 Lite

Zdjęcia w pomieszczeniu - Xiaomi Mi 8 Lite

6. Przednia kamerka

Co do przedniej kamerki, to powiedzieć muszę, że byłem bardzo zadowolony z jakości i szczegółowości zdjęć wykonanych właśnie tą przednim aparatem. Nie da się ukryć, że jest to duża zaleta tego urządzenia, ponieważ nie wiele urządzeń z podobnej półki cenowej w tych warunkach oświetleniowych daje sobie radę. Nawet trzeba przyznać, że kolory są poprawne i to jest bardzo ważne. Tak samo można powiedzieć o balansie bieli, które jak na tańsze urządzenie działa naprawdę dobrze i jest to ogromna zaleta Mi 8 Lite. Niestety jednak nie wszystko jest takie super, ponieważ powiedzieć muszę o focusie, który niestety łapie odrobinę dalej i trzeba mieć to na uwadze.

Przednia kamerka - Xiaomi Mi 8 Lite

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne tym telefonem nie wykonamy zbyt dobrych, chociaż co ważne, to w trybie ręcznym zdjęcia wyglądają bardzo dobrze i jest to ogromna zaleta tego urządzenia. Chociaż w trybie automatycznym zdjęcia nie są aż takie złe, mają tylko więcej szumów i jest przez to mniejsza szczegółowość. Do reszty nie można się przyczepić, tylko do wyblakłych kolorów w trybie automatycznym, ale to nie jest aż taki duży problem. Wystarczy tym telefonem robić zdjęcia w trybie ręcznym i tyle.

Zdjęcia nocne - Xiaomi Mi 8 Lite

Zdjęcia nocne - Xiaomi Mi 8 Lite

8. Przykładowe wideo

Mi 8 Lite ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K i co najważniejsze, to przy tej rozdzielczości możemy uruchomić elektroniczną stabilizację wideo, ale czy działa ona tak, jak powinna? Nagranie jest owszem stabilniejsze, ale też nie zawsze i też najważniejsze, że ekran odrobinę pływa i estetyczne to nie jest. Co do samego nagrania, to w obu rozdzielczościach jest ono dobre i na samą szczegółowość nie można narzekać, tak samo na kolory. W sprawie autofocusu to powiedzieć muszę, że radzi sobie dosyć sprawne i nie trzeba mu w niczym pomagać.

Podsumowując

Xiaomi Mi 8 Lite

Mi 8 Lite jest dosyć tanim urządzeniem i co najważniejsze, to nie jest taki najgorszy w tej cenie i może być bardzo ciekawą propozycją dla wielu osób. W szczególności dla tych, którzy nie boją się trybu ręcznego i chcą wykorzystać aparat w telefonie na 100%. Tak samo ten telefon jest kierowany dla osób, które szukają urządzenia z dobrym, a nawet bardzo dobrym aparatem i nie chcą wydawać tylu pieniędzy na flagowe telefony. Ja mogę polecić ten telefon mimo jego kilku wad, które w łatwy sposób można się pozbyć już we wspomnianym trybie ręcznym.

Zdjęcia wykonane Mi 8 Lite -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?