Fototest – Honor 8X

Honor 8X

Przez dłuższy czas nie miałem jak uzyskać do testów Honora 8X, ostatnio jednak się to zmieniło i na całe szczęście mogłem przetestować aparaty w tym urządzeniu razem z Honorem Play (porównanie pojawi się już niebawem). Nie ukrywam, że byłem ciekawy tego urządzenia, ponieważ wiele osób zachwalało aparaty w tym telefonie, w szczególności przy zdjęciach nocnych. Mimo tych zachwalań znalazłem kilka wad, które mogą być ważnymi informacjami dla osób, które zamierzają kupić to urządzenie. Zaraz się przekonacie i dowiecie o tym więcej.

Zanim jednak przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia rozpakowania tego telefonu.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Honor 8X

Honor to urządzenie wyposażyło w trzy aparaty. Dwa z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 20 Mpx wraz z przesłoną f/1.8. Dodatkowy aparat do rozpoznawania głębi ostrości posiada matrycę 2 Mpx.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 16 Mpx i przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia w pochmurną pogodę wychodzą dobrze, jednak przy wyłączonej sztucznej inteligencji są one odrobinę ciemniejsze. Dlatego akurat teraz miałem wyłączony tryb AI? Ostatnio tego nie zauważyłem, jednak przy testach Honora 8X zauważyłem, że podczas uruchomionej sztucznej inteligencji nie mamy możliwości zmiany rozdzielczości zdjęć, a co najgorsze to nie mamy wtedy ustawionej najwyższej rozdzielczości, a mamy ustawioną jedną z niższych. Nie jest to zbyt dobre, dlatego ważne, aby mieć to na uwadze. Dodatkowo wspomnieć muszę, że HDR (tak jak w wielu urządzeniach Honor i Huawei) jest osobnym trybem. Co do szczegółowości i jakości zdjęć podczas takiego oświetlenia są nawet na dobrym poziomie. Co najbardziej przeszkadza to fakt, że zdjęcia są odrobinę ciemniejsze, niż można się spodziewać.

Pochmurna pogoda - Honor 8X

Pochmurna pogoda - Honor 8X

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody są w porządku, sama szczegółowość i jakość zdjęć (przy wyłączonym trybie AI) są na dobrym poziomie. Najbardziej znowu boli fakt mocnych i dużych cieni, które pojawiają się na zdjęciach. Przy włączonej sztucznej inteligencji cienie są odrobinę płytsze, no ale mamy przez to mniejszą rozdzielczość zdjęć. Oczywiście, jeżeli przy takiej pogodzie będziemy robić zdjęcia przy pomocy trybu HDR, zdjęcia są o wiele lepsze i mają o wiele lepszą rozpiętość tonalną. Co do kolorów, to powiedzieć można, że są one w porządku i co najważniejsze, to biały w niektórych sytuacjach nie jest przepalony i jest to bardzo duża zaleta.

Słoneczna pogoda - Honor 8X

Słoneczna pogoda - Honor 8X

4. Zdjęcia makro

Co do zdjęć makro, to przyznać muszę, że Honor 8X bardzo dobrze radzi sobie z takimi zdjęciami. Przede wszystkim są one bardzo szczegółowe, jakość również stoi na wysokim poziomie (przy wyłączonej sztucznej inteligencji), a kolory, nawet takie ciemniejsze dodają zdjęciom uroku. Głębia ostrości tylko przy głównym aparacie jest bardzo ładna i super oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Nawet tryb przysłona na tym urządzeniu działa tak jak powinno to być i co najważniejsze nie wygląda to sztucznie. Przy tego typu zdjęciach Honorem 8X byłem najbardziej zadowolony.

Zdjęcia makro - Honor 8X

Zdjęcia makro - Honor 8X

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniu w sztucznym i naturalnym oświetleniu są poprawne, chociaż w sztucznym oświetleniu kolory są odrobinę bardziej nasycone. Jednym może się to podobać, a innym nie za bardzo. Ja jestem zwolennikiem naturalnych kolorów, więc nie za bardzo pochwalam aparaty, które z automatu nasycają kolory bez żadnej edycji. Co do szczegółowości i jakości zdjęć w obu przypadkach jest bardzo dobrze i o to nie trzeba się bać. Jeżeli chodzi o autofocus, to powiedzieć muszę, że nie jest najgorzej i dosyć szybko łapał ostrość i nie miałem z nim żadnego problemu.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Honor 8X

Zdjęcia w pomieszczeniu - Honor 8X

6. Przednia kamerka

W tym urządzeniu najbardziej zawiodłem się przednią kamerką, ponieważ ilość Mpx w matrycy wskazuje na to, że powinniśmy tym aparatem zrobić naprawdę ładne zdjęcia. Co jednak uzyskujemy? W średnich warunkach oświetleniowych zdjęcia z bardzo niską jakością, z szumami i ziarnem. Nawet szczegółowość do najlepszych nie należy. O kolorach też warto wspomnieć, ponieważ tak jak widać na załączonym zdjęciu, nie są one ładnie nasycone, przez co źle się patrzy na to zdjęcie. Oczywiście w lepszych warunkach oświetleniowych zdjęcia wychodzą odrobinę lepiej, jednak nie jest to poziom innych urządzeń w podobnej cenie. Dodatkowo wspomnieć muszę o balansie bieli, który niestety nie radzi sobie najlepiej i Honor powinien wziąć się do poprawy tego.

Przednia kamerka - Honor 8X

7. Zdjęcia nocne

Wiele osób zachwalało to urządzenie ze względu na super zdjęcia w nocy, jednak czy tak super jest? W pewnym stopniu mogę się zgodzić, ale nie we wszystkim. Zgodzić się mogę, że zdjęcia są naprawdę jasne, ale aż tak jasne w trybie automatycznym nie są nawet ze sztuczną inteligencją. W trybie nocnym również zdjęcia nie są aż takie jasne, jakbym się tego spodziewał, owszem są one bardzo dobre pod względem szczegółowości i jakości, ale pod względem jasności już nie za bardzo. Tak samo można powiedzieć o trybie automatycznym, przez ten tryb na zdjęciach widać dużo szumów i tracimy wtedy na szczegółowości zdjęcia. Dodatkowo wspomnieć muszę o tym, że na całe szczęście Honor udostępnia nam tryb profesjonalny i możemy odrobinę się pobawić w nocy i uzyskać ładne efekty.

Zdjęcia nocne - Honor 8X

Zdjęcia nocne - Honor 8X

8. Przykładowe wideo

Honor ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD, niestety w tej rozdzielczości nie znajdziemy żadnej stabilizacji, nawet elektronicznej. Szkoda, że producent o tym nie pomyślał, przez co ten telefon do nagrywania filmów zbytnio się nie nadaje. Co do samego nagrania to powiedzieć muszę, że jakość nie jest najgorsza, to samo kolory. Oczywiście widać, że czarny jest bardzo mocno podbity i to najlepsze nie jest, chociaż zawsze przy edycji filmu można to odrobinę poprawić (no ale kto się w to będzie bawił?). Najbardziej w oczy boli fakt braku stabilizacji i najlepszym rozwiązaniem przy tym urządzeniu jest gimbal. O autofocusie też warto wspomnieć, bo nawet dobrze sobie radzi, jak na urządzenie w tej cenie.

Podsumowując

Honor 8X

Honor 8X nie jest drogim urządzeniem, jest stosunkowo tani, jeżeli popatrzymy na funkcje i rozwiązanie, jakie daje nam producent wraz z tym urządzeniem. Mimo niektórych wad, na które można napotkać się w tym urządzeniu, to jednak dzięki wszystkim trybom, jakie daje nam Honor, to urządzenie jest warte zainteresowania. Ja sam mogę polecić to urządzenie, ponieważ miło zostałem zaskoczony, jak szczegółowe zdjęcia w nocy można zrobić tym telefonem, a co ważne to mało urządzeń w podobnej cenie pozwoli nam na to i co również jest ważne, to wiele urządzeń z tej półki cenowej nie posiada trybu profesjonalnego, ani nocnego.

Zdjęcia wykonane Honorem 8X -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?